Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
DINP Jako Substacja Reprotoksyczna?
DINP Jako Substacja Reprotoksyczna?
Substancje , które do tej pory były rozpatrywane w kategorii substancji wpływających na gospodarkę hormonalną człowieka to głównie ftalany o niskim ciężarze cząsteczkowym DEHP, BBP, DBP i DiBP. W 2001 roku zostały one sklasyfikowane jako substancje wpływające na rozrodczość. Pomimo tego DEHP jest nadal powszechnie stosowany poza UE.
DINP zastąpił w wielu przypadkach wycofane ftalany. Jednakże obecnie KE próbuje ograniczać użycie także DINP. Rozpatruje się obecnie propozycję Danii, aby DINP sklasyfikować jako środek wpływający na rozrodczość kategoria 1 B . Do maja 2017 były otwarte konsultacje publiczne odnośnie propozycji. Zarówno EuPC jak i European Plasticisers odniosły się do propozycji krytycznie wskazując na duży wysiłek branży w celu zastąpienia plastyfikatorów o niskim ciężarze cząsteczkowym właśnie DINP. Podkreślano także brak jasnych dowodów na działanie DINP na rozrodczość. Jednocześnie organizacje przypominają, że obszerne dane naukowe na temat DINP i innych ftalanów o wysokiej masie cząsteczkowej, o których mowa, wskazują na wyraźny brak efektów reprodukcyjnych. Pozostałe ftalany o wysokiej masie cząsteczkowej to DIDP, DPHP i DINCH.
DINP jest jednym z głównych plastyfikatorów ogólnego przeznaczenia dla PVC. Według Eurpean Plasticesers 3 plastyfikatory ogólnego zastosowania DINP, DIDP i DPHP stanowią 57% zapotrzebowania na plastyfikator w Europie. DINP jest najczęściej stosowanym plastyfikatorem w tej rodzinie. Głównie zastosowania to : wykładziny podłogowe, kable, pokrycia dachowe / folie i arkusze, wykładziny ścienne, tkaniny powlekane, giętkie profile, o łącznej wielkościi 1 miliona ton. Mają także zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. /Źródło: PZPTS/
Kontakt
Robert Szyman
Dyrektor Generalny
office@tworzywa.org.pl
mobile: +48 603 626 656
Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych
ul. Zbyszka Cybulskiego 3
00-727 Warszawa
Polecamy:
- Grupa Azoty Stawia Na Innowacje
- Niemiecki Dystrybutor Polskich Żywic
- Albis i BASF Świętują 50 lat Partnerstwa
- Poradnik Przetwórstwa TS - Poliacetale (POM)
- Poradnik Przetwórstwa TS - Poliestry (PET, PBT)
- Poradnik Przetwórstwa TS - Poliamidy (PA6, PA6.6)
- Rosti Poland – Zakończenie Projektu „Fusion”
- Plastigo Wyłącznym Dystrybutorem Multiplas w Polsce
- VISI Flow – Symulacja Wtrysku Dla Projektowania Form Wtryskowych
- Grupa Azoty Rozważa Produkcję Polipropylenu w Policach
- BASF Zakończył Rozbudowę Zakładu w Schwarzheide