Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Polecamy RSS

Henkel Stawia Na Eko-Design

Drukuj

Henkel Stawia Na Eko-Design

Henkel, firma produkująca towary konsumpcyjne, dąży do zapewnienia większych korzyści dla swoich klientów, jednocześnie ograniczając negatywny wpływ na środowisko. Aby osiągnąć swój publicznie ogłoszony cel trzykrotnego zwiększenia wydajności przed 2030 rokiem – zwany „Factor 3” – firma ta będzie musiała poprawiać swoją efektywność o średnio 5–6% rocznie. To właśnie dlatego firma Henkel zwróciła się o pomoc do swojego wieloletniego partnera, firmy Mondi. Szukano rozwiązania wykorzystującego większą ilość plastiku z recyklingu i umożliwiającego stworzenie wysoce funkcjonalnego, estetycznego i elastycznego laminatu do produkcji opakowań.

W ramach tej współpracy firma Henkel rozpoczęła sprzedaż proszku do prania Megaperls w opakowaniach elastycznych — nazwanych „quadro seal bag” — które zostały wykonane z laminatu OPP/PE. Aktualnie 30% powłoki opakowania wykonanej z PE pochodzi z odpadów przemysłowych odzyskanych w zakładzie firmy Mondi w niemieckim Halle. Oznacza to, że całe opakowanie składa się w ok. 10% z granulatu pochodzącego z recyklingu.

Biorąc pod uwagę związane z tym wyzwania techniczne, obie firmy uznały to za ważny pierwszy krok w dążeniu do stworzenia opakowań jeszcze bardziej przyjaznych środowisku i zgodnych z gospodarką cyrkulacyjną. Uwzględniając wymagania związane z opakowaniem – błyszczącą, białą warstwę zewnętrzną, łatwość otwierania oraz ogólną funkcjonalność – to już znaczne osiągnięcie w przypadku cienkiego, elastycznego laminatu OPP/PE. Jednak obie firmy podchodzą do tematu jeszcze bardziej ambitnie.

„Naszym celem jest zwiększenie zawartości granulatu pochodzącego z recyklingu do 50% całej struktury opakowania”, wyjaśnia Timo Müller, Key Account Manager dla Henkel w firmie Mondi. Projekt ten udało się wprowadzić dzięki zaawansowanym technologiom odzyskiwania granulatu stosowanym w zakładzie Mondi w Halle, które umożliwiają zbieranie i segregowanie nie tylko materiałów przezroczystych i białych, ale również tych, które nie zawierają środków poślizgowych. Według Müllera umożliwia to wykorzystanie regranulatu w laminacie bez negatywnego wpływu na specyfikację materiału oraz właściwości mechaniczne produktu.

„Ściśle współpracujemy z dostawcą folii OPP”, dodaje. „Chcemy wykorzystywać polipropylen orientowany z granulatem pochodzącym z recyklingu, by zwiększyć procent materiału pochodzącego z odzysku w całej strukturze opakowania”.

Otrzymany produkt końcowy oferuje znaczne korzyści dla środowiska. Nieprzetworzony granulat zostaje zastąpiony przez regranulat, a proces recyklingu produktu po zakończeniu jego użytkowania staje się uproszczony, gdyż struktura laminatu OPP/PE składa się w całości z materiałów poliolefinowych, jak zauważa Müller.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Polecamy:

Ankieta

Plastline

Plastinvent