Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Polecamy RSS

Idealny Barwnik Dla Każdego Tworzywa

Drukuj

Idealny Barwnik Dla Każdego Tworzywa

Czerń to kolor pierwszego wyboru dla wielu tworzyw sztucznych, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z towarami konsumenckimi, kosmetykami, artykułami luksusowymi czy towarami przemysłowymi. Z jednej strony czerń kojarzy się ze szlachetnością i elegancją, a z drugiej – z chłodem i powagą. W niektórych zastosowaniach wygląda natomiast prosto i solidnie. Grupa GRAFE z Blankenhain od wielu lat specjalizuje się w barwieniu na czarno standardowych tworzyw sztucznych i posiada szerokie portfolio odpowiednich koncentratów masterbatch. Bazując na tej wiedzy, firma opracowuje również rozwiązania dla coraz większej liczby technicznych tworzyw sztucznych i ich zastosowań, które pozwolą na uzyskanie doskonałych odcieni czerni.

„W obszarze PE/PP mamy w ofercie głęboką czerń do formowania wtryskowego, znaną również jako piano black, która zapewnia głębię koloru, jaką w innym przypadku można uzyskać wyłącznie za pomocą rozpuszczalnych barwników w amorficznych strukturach polimerowych.  Na życzenie klienta koncentraty masterbatch mogą być łączone w taki sposób, aby poprawić płynność i czas trwania cyklu”, podaje Danny Ludwig, dyrektor ds. zarządzania produktem, Color & Functional Masterbatches, odnosząc się w szczególności do zastosowań w sektorze motoryzacyjnym.

Dzięki nowemu koncentratowi masterbatch BASE BLACK dla PP opracowano również wydajną alternatywę dla najpopularniejszych odcieni czerni w branży motoryzacyjnej, która oprócz stałej dostępności (próbki do testów produkcyjnych są wysyłane tego samego dnia) oferuje również znacznie lepszy poziom cen w porównaniu z bezpośrednim kolorem OEM. Co więcej, masterbatch może być dowolnie regulowany. Już teraz osiąga doskonałe wartości kolorów przy standardowych parametrach w procesie produkcyjnym, które mieszczą się w tolerancji OEM i tylko nieznacznie odbiegają od kolorów bezpośrednich.

Termoplastyczne poliuretany to kolejna grupa produktów, dla której GRAFE dostarcza idealne barwniki. „W przypadku TPU mamy w naszym portfolio szeroką gamę czarnych odcieni, zarówno dla estrów, jak i eterów. Zawartość sadzy sięga tu nawet 35 procent. Oprócz wytłaczania kabli i ekstruzji, możliwe są również odpowiednie zastosowania w formowaniu wtryskowym”, wyjaśnia Ludwig.

Ekspert wspomina również o wysokiej jakości i wysoce nasyconych koncentratach styrenowych w asortymencie produktów „W tym przypadku zawartość sadzy wynosi do 30 procent, z wyjątkową głębią czerni. Stosowana sadza o bardzo drobnych cząsteczkach stanowiła wyzwanie, które udało nam pokonać, co przynosi różne korzyści dla klienta”. Barwienie jest możliwe w różnych docelowych polimerach, w tym PC/ABS, PC, PS, SAN, ABS, PA/ABS, SB i SEBS, a obróbka została przetestowana zarówno w formowaniu wtryskowym, jak i wytłaczaniu. Tutaj szczególnie ważną branżą docelową jest przemysł produkcji opakowań.

Do zastosowań w druku 3D GRAFE oferuje również czarny koncentrat dla PLA, który charakteryzuje się bardzo dobrą dyspersją i homogenizacją. „Bardzo dobrze nadaje się do wytłaczania filamentów i imponuje doskonałymi właściwościami obróbki bez powstawania zbryleń”, informuje dyrektor ds. zarządzania produktem.  Masterbatch do przetwórstwa PC, który jest stosowany w formowaniu wtryskowym, ma również bardzo dobrą głębię koloru i dobrą jakość dyspersji.

Do produkcji włókien przędnych i wytłaczania folii GRAFE oferuje masterbatch, który nadaje się do czarnego barwienia PET. „Ma typową dla branży zawartość sadzy na poziomie 30 procent z bardzo dobrą dyspersją”, mówi Ludwig. Jest to konieczne, aby móc niezawodnie barwić włókna. Bardzo dobra jakość sadzy i włókien to kolejne cechy szczególne tego produktu.

Jednym ze szczególnych obszarów działalności firmy zawsze były zastosowania motoryzacyjne. „W przypadku części w komorze silnika formowanych wtryskowo, w których stosowany jest PBT, oferujemy rozwiązanie, które imponuje doskonałą homogenizacją przy niskim dozowaniu, a na życzenie może być również przystosowane do ulepszonej nukleacji”, mówi Ludwig. „W ostatnich latach coraz bardziej ugruntowaliśmy swoją pozycję specjalisty w zakresie elementów zewnętrznych wykonanych z PMMA i stale rozwijamy te zastosowania”. Oprócz branży motoryzacyjnej, specjalista wymienia również sektor budowlany jako ważny obszar zastosowań.

W przypadku przetwarzania PA, GRAFE oferuje szeroką gamę sadzy lub nigrozyny do barwienia na czarno. „Grupą docelową są zastosowania związane z formowaniem wtryskowym, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym, ale także bardzo wymagające technicznie komponenty w sektorze budowlanym. Istnieją różne opcje optymalizacji jakości materiału lub procesu produkcyjnego”, dodaje ekspert, wskazując na lepszą płynność i nukleację. „Ponadto, delikatniejsze i dłuższe ścieżki przepływu mogą być pokonywane łagodniej, a komponenty mogą być wyjmowane z formy wcześniej. /Autor: Dagmar Büchner/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Polecamy:

Ankieta

Plastline

Plastinvent