Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Implementacja Dyrektywy Single Use Plastics
Implementacja Dyrektywy Single Use Plastics
W polskich przepisach pojawiła się implementacja unijnej dyrektywy SUP (ang. Single Use Plastics), ograniczającej jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych. Symbolem zmian stała się plastikowa słomka. Ale jednorazowe kubeczki czy sztućce to nie jedyny problem rozwiązywany nowymi przepisami. Zostały w nich zawarte wysokie poziomy zbiórki tworzyw i konieczność wykorzystywania surowców wtórnych w opakowaniach. Bez wsparcia ze strony specjalistycznych urządzeń do zbierania butelek, może się to nie udać. Od maja 2023 r. Interzero Polska Sp. z o.o. jest jedynym dystrybutorem butelkomatów marki Sielaff w Polsce.
9 marca 2023 roku Sejm przyjął ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Jest to implementacja do polskiego prawa tzw. dyrektywy SUP (ang. Single Use Plastics). Jej efektem ma być ograniczenie stosowania jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, zaś niektóre z nich zostaną objęte zakazem sprzedaży. Ustawa zakłada również roczne poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych, jakie będą musieli osiągnąć producenci napojów. Od 2025 roku będzie to 77%, natomiast od 2029 już 90%. Producenci będą też ponosić koszty z tytułu wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
System kaucyjny? Obowiązkowo!
Zmiany w polskim porządku prawnym związane z plastikową dyrektywą nakładają na producentów oraz wprowadzających napoje konieczność stworzenia systemu kaucyjnego, którym objęte będą m.in. butelki PET do 3 litrów a także butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5 litra i puszki aluminiowe do 1 litra. Obowiązek odbioru używanych opakowań będzie dotyczyć jednostek handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 200 m2. Na wprowadzenie przepisów związanych z systemem kaucyjnym wciąż czekamy.
Butelkomat jako praktyczna alternatywa
Butelkomaty jako urządzenia do obsługi systemu kaucyjnego to wygodne rozwiązanie, które automatyzuje zbiórkę odpadów i stanowi nowoczesną metodę wspierającą osiąganie wysokich poziomów zbierania, w tym i realizację celów określonych przepisami dyrektywy SUP. Z początkiem maja firma Interzero podpisała kontrakt z renomowanym dostawcą systemów odbioru opakowań jednorazowych i wielokrotnego użytku w przemyśle spożywczym – firmą Sielaff, która jest liderem na rynku niemieckim i działa skutecznie od wielu lat. Rozmowy z ramienia Interzero z producentem butelkomatów prowadziły Agata Ryś, Dyrektor Handlowy i Aleksandra Mikiel, Dyrektor Operacyjny.
„Po przeprowadzeniu dogłębnej analizy rynku dobrze rozumiemy dzisiejsze wyzwania, przed którymi stoją polscy producenci oraz wprowadzający opakowania, dlatego chcemy dostarczyć partnerom rozwiązania kompleksowe, dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Dlatego też wraz z dystrybucją maszyn poszerzamy portfolio usług również o serwis urządzeń, dzięki czemu nasi kontrahenci mogą liczyć na wsparcie w pełnym zakresie” - mówi Aleksandra Mikiel.
Agata Ryś kontynuując ten temat, zauważa: „Nawiązując współpracę z Sielaff, wzięliśmy pod uwagę nie tylko najnowsze regulacje unijne, ale przede wszystkim wygodę konsumentów, jaką daje zautomatyzowany system kaucyjny”.
Wszystkie nasze rozwiązania, w tym innowacyjne butelkomaty tej marki, można znaleźć na stronie https://ekourzadzenia.interzero.pl”.
O Sielaff
Niemiecka firma specjalizująca się w produkcji automatów działających w sektorze systemów sprzedaży zwrotnej i usług. Stawia na nowe technologie, minimalizując koszty związane z pracą ludzką oraz umożliwiając łatwe dostosowanie do nowych typów opakowań zgodnie z kryteriami Deutsche Pfandsystem GmbH (niemieckiego systemu kaucyjnego). Wśród klientów firmy Sielaff znajdują się niezależni sprzedawcy detaliczni oraz duże sklepy dyskontowe.
O Interzero
Interzero jest europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego. Działa w duchu rozwiązań gospodarki cyrkularnej. Zamyka obieg surowców, przeciwdziała marnotrawstwu w zakresie gospodarki odpadami, świadczy usługi recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Wprowadza u klientów innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują niekorzystny wpływ na środowisko: od optymalizacji procesów odzysku i recyklingu, poprzez audyty i szkolenia, po maszyny kompostujące i zdalnie zarządzane kosze na odpady, ułatwiając wdrożenie zmian w kierunku nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Działania Interzero w zakresie odzysku recyklingu w 2021 r. pozwoliły zaoszczędzić ponad 12,5 mln ton surowców i 1 milion ton gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją pierwotną (wg Fraunhofer UMSICHT). Więcej informacji: www.interzero.pl.
Polecamy:
- Studia Podyplomowe Konstrukcja Form Wtryskowych
- Gdzie Znaleźć Pracowników z Ukrainy Do Pracy?
- Seminarium PLASTECH INFO | Pobierz Prezentacje
- Rynek Tworzyw Sztucznych w Polsce i Europie
- Rynek Tworzyw Sztucznych w Polsce i Europie
- Ogrom Wiedzy Merytorycznej na Plastpolu
- Umowa na 7 Milionów EUR Podczas Targów Plastpol
- Umowa na 7 Milionów EUR Podczas Targów Plastpol
- Ogrom Wiedzy Merytorycznej Na Plastpolu
- Jacek Łyżwa Omniplastem 2023!
- Recykling Ważny Dla Branży Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych
- Umowa ML Polyolefins z Brenntag Podpisana na Plastpolu
- Czy Zakup Oprogramowania Wagowego w Firmie To Dobry Pomysł? Sprawdzamy!
- Czym Jest Laminacja Tkanin?
- Jacek Łyżwa Omniplastem 2023!
- Umowa ML Polyolefins z Brenntag Podpisana na Plastpolu
- Recykling Ważny Dla Branży Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych
- Konferencja Recykling Tworzyw Sztucznych na Plastpolu
- Znamy Laureatów Targów Plastpol!
- Meetingi, Konferencje, Prelekcje i Spotkania w Targach Kielce
- Rynek Tworzyw Sztucznych w Polsce i w Europie
- Konferencja Recykling Tworzyw Sztucznych na Plastpolu
- Znamy Laureatów Targów Plastpol!
- Meetingi, Konferencje, Prelekcje i Spotkania w Targach Kielce
- Firmy z Włoch i Niemiec na Plastpolu
- Firmy z Włoch i Niemiec na Plastpolu
- Targi PLASTPOL - Maszyny oraz Firmy z Całego Świata
- Targi PLASTPOL - Maszyny oraz Firmy z Całego Świata
- Kontrakty CFD - Wszystko, Co Warto Wiedzieć
- Grupa Plast-Box Podsumowuje Swój Udział Na INTERPACK 2023
- Konica Minolta Sensing Europe B.V. Na Targach PLASTPOL 2023
- 20 Lat Wyjątkowego Doświadczenia BASELL ORLEN POLYOLEFINS
- Grupa WITTMANN Na Targach Plastpol w Kielcach
- Sorteusz Informuje, Jak Poprawnie Się Sortuje!
- Rozwój – Zrównoważoność – Przyszłość | Kongres Polska Chemia
- Haitian Wmurował Kamień Węgielny w Serbii
- Compoundy TISAN Engineering w Ofercie BESSPOL
- Konkurs OMNIPLAST'2023 | Znamy Finalistów!
- Konkurs OMNIPLAST'2023 | Znamy Finalistów!
- Seminarium PLASTECH INFO na PLASPTOL-u | Zobacz PROGRAM!
- Dotacje Unijne Na Robotyzację i Cyfryzację
- BALINIT® CROMA PLUS - Droga Do Sukcesu
- Co Polacy Wiedzą o Opakowaniach?
- Kolejna Edycja Sympozjum Technicznego Plastech Już Za Nami!
- Czym Są Szybkozłączki w Pneumatyce?
- Imponujące Rozmiary Targów PLASTPOL
- Obróbka Miedzi – Jak Wygląda w Praktyce?
- Polska Ważnym Punktem Dla Branży Przetwórczej
- Interpack 2023 – Spotkanie Liderów
- Kolejna Edycja Seminarium Technicznego Plastech Info Na PLASTPOL-u
- Asten Group Gazelą Biznesu!
- Wtryskarki LK IMM w Ofercie PLASTLINE!