Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Na Czym Polega Technologia Metal Injection Moulding?
Na Czym Polega Technologia Metal Injection Moulding?
Na czym polega technologia Metal Injection Moulding?
Metal Injection Moulding to wieloetapowy proces, który łączy wtrysk z metalurgią proszków. Materiałem używanym do wytwarzania wyrobów jest proszek metali połączony z lepiszczem z tworzywa sztucznego. Wtrysk jest pierwszym etapem procesu, prowadzącym do uzyskania wypraski, która dalej poddawana jest operacji usuwania lepiszcza, a następnie spiekania.
Pracujemy tu na wtryskarkach przystosowanych do obróbki proszków metali, a więc z cylindrami i ślimakami odpornymi na zużycie abrazyjne. Ponadto w proces wytwarzania angażujemy piece amerykańskiego producenta ELNIK. Na nich odbywa się proces debindowania i spiekania tworząc w efekcie gotowy wyrób.
Kiedy technologia MIM jest lepsza niż tradycyjna obróbka metalu?
Metal Injection Moulding stanowi lepszą alternatywę wtedy, kiedy umożliwia:
- produkcję skomplikowanych kształtem wyrobów
- produkcję złożonych elementów, które nie mogą być wytwarzane metodą konwencjonalną
- większy wybór materiałów
- wyeliminowanie lub ograniczenie kosztownej obróbki wykańczającej;
- wyeliminowanie lub ograniczenie odpadów;
- uzyskanie lepszej struktury materiałów
Jeśli mamy wykonaną formę wtryskową, to w ciągu 48 godzin możemy zamknąć wytwarzanie np. 5000 detali. Wszystko uzależnione jest od rozmiaru i wagi wyrobu.
Skąd pomysł na zastosowanie technologii MIM w Polsce?
MIM to proces powszechnie stosowany w Ameryce, Azji i kilku krajach Europy. Postanowiliśmy dotrzymać kroku standardom technologicznym i uruchomić produkcję także w Polsce. Z doświadczenia dobrze znamy proces wtrysku, umiemy budować formy wtryskowe, potrzebowaliśmy uzupełnić know-how o etapy metalurgii wypraski.
Szkoliliśmy się w niemieckim Instytucie Badawczym IFAM Fraunhofer i na tej bazie zaczęliśmy produkcję w Polsce.
Do jakiej grupy klientów kierujecie swoją ofertę?
Do klientów, którym zależy na lepszej wydajności i niższych kosztach wytwarzania. Uzupełniamy lukę na polskim rynku przemysłowym, proponując masowe wytwarzanie metalowych wyrobów o skomplikowanym kształcie i jak najmniejszych wymiarach.
Odbiorcami takich wyrobów są międzynarodowe firmy z sektora medycznego, motoryzacyjnego, czy lotnictwa.
Na świecie bardzo odważnie z takiej oferty korzysta przemysł militarny i kosmiczny. Otrzymujemy dużo zapytań z branży rolniczej czy budowlanej, dlatego nie ograniczamy się do konkretnych odbiorców. Kluczowe są dla nas wymiary i waga detali oraz ilość produkcyjna, bo te składowe wpływają na wycenę.
Gdzie prezentujemy swoje możliwości?
Jesteśmy polską firmą z Białegostoku. Należymy do Kluczowego Klastra Krajowego, który zrzesza podmioty produkujące towary na rynek międzynarodowy i wspólnie uczestniczymy w wielu wydarzeniach o randze międzynarodowej. Spotkać nas będzie można np.: w dniach 4-6 października w Zakopanem podczas wydarzenia PLASTINVENT 2023, na którym będziemy opowiadać o technologii MIM i prezentować niektóre etapy procesu.
Poza tym serdecznie zapraszamy na www.youtube.com/@e-experteam, gdzie prezentujemy filmy z naszej działalności oraz stronę www.e-experteam.com