Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Polecamy RSS

Najczęstsze Błędy Początkującego Spawacza

Drukuj

Najczęstsze Błędy Początkującego Spawacza

Nauka precyzyjnego spawania wymaga wielu tygodni ćwiczeń z wykorzystaniem różnych sprzętów i materiałów. Nie wystarczy jedynie zdecydować się na dobrej jakości sprzęt, trzeba jeszcze umieć go prawidłowo obsługiwać. Jeśli więc zaczynasz naukę spawania, może zainteresować Cię lista kilku najpopularniejszych błędów, których warto unikać.

Brak dbałości o przewody

Przewody i połączenia wpływają na jakość spawu, dlatego trzeba o nie odpowiednio zadbać. Warto regularnie sprawdzać, czy nie zostały uszkodzone lub nie poluzowały się. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, czy wszystkie połączenia są odpowiednio skręcone. Przewody w złym stanie, uszkodzone i zaniedbane mogą prowadzić do powstawania odprysków i pogorszenia jakości spoiny. Zniszczenia mogą powstać na skutek nieprawidłowego użytkowania lub ocierania o ostre kanty innych sprzętów. Warto więc regularnie uzupełniać akcesoria spawalnicze, bo jeśli to zaniedbamy, jakość spoiny będzie niesatysfakcjonująca i trzeba będzie poświęcić dodatkowy czas i pieniądze na jej oczyszczanie. 

Źle dobrane materiały spawalnicze

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie materiałów spawalniczych, takich jak druty, pręty i elektrody, aby uzyskać wytrzymały i solidny spaw. Jeśli wymienione akcesoria nie zostaną dobrze dopasowane, istnieje spore ryzyko, że na powierzchni pojawią się odpryski i inne defekty. Każdemu spawaczowi zależy na tym, aby ich uniknąć. Na szczęście nie ma problemu z tym, aby znaleźć dobry sklep spawalniczy, w którym kupujący ma duży wybór produktów. Majsterkowicze mogą wyposażyć się w niezbędne akcesoria i mieć pewność co do ich wysokiej jakości. W sprawdzonym sklepie spawalnicznym można też liczyć na fachową pomoc doświadczonych doradców, która przydaje się szczególnie początkującym spawaczom, ale nie tylko.

 

Więcej ciekawych artykułów z dziedziny spawalnictwa znajdziesz na profesjonalnym blogu spawalniczym - https://allweld.pl/pl/blog

Nieprawidłowe ciśnienie i przepływ gazu

Na jakość spawu i gładkość spoiny wpływa ciśnienie gazu osłonowego. Aby było ono prawidłowe, trzeba odpowiednio dobrać długość przewodu, który powinien być możliwie jak najkrótszy. Jeśli przewód z gazem jest za długi, ciśnienie w nim wzrasta. Tym samym w momencie pociągnięcia za spust przez operatora, uwolnione zostaje podwyższone ciśnienie, które skutkuje powstawaniem odprysków i przyczynia się do niestabilności łuku. Warto także zaopatrzyć się w dobry reduktor i umieścić go jak najbliżej uchwytu spawalniczego. Pozwala on utrzymać odpowiednie ciśnienie. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia zużycia gazu, a tym samym obniżenia kosztów wykonywania spawu. Ponadto pozwala uniknąć niestabilnego łuku spawalniczego, a tym samym poprawia wygląd i jakość spoiny. Jeśli reduktor będzie znajdował się daleko, przepływ gazu nie będzie stabilny. Nieprawidłowe natężenie przepływu przyczynia się do strat gazu na poziomie nawet do 30%.

Nieodpowiedni sprzęt i źle dobrane parametry

Komfort pracy, a przede wszystkim stabilność konstrukcji i precyzję spawania, zapewnia tylko dobrze dobrany sprzęt. Zakup odpowiedniego urządzenia jest kluczowy i ma tak duże znaczenie jak umiejętności spawacza. Parametry również są bardzo ważne. Dla przykładu, w metodzie MIG/MAG stosowane są druty lite, a ich średnica wpływa bezpośrednio na gęstość prądu, a w konsekwencji głębokość wtopienia. Natężenie prądu oddziałuje na wydajność stapiania drutu elektrodowego. Jeśli wybierzemy za wysoką wartość, w spoinie powstanie częściowe wgłębienie przetopu. Z kolei ustawiając niską wartość, musimy się liczyć z tym, że przetop będzie miał owalny, lekko wypukły kształt.

Nieumiejętne stosowanie preparatu antyodpryskowego

Na liście błędów popełnianych przez początkujących spawaczy jest też to, że stosują oni za dużo preparatu antyodpryskowego. W konsekwencji dostaje się on do spoiny, co nie pozostaje bez wpływu na jej jakość i wytrzymałość. Zanurzając uchwyt w preparacie antyodpryskowym, istnieje ryzyko, że dysza szybciej się zniszczy i trzeba będzie ją wcześniej wymienić.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent