Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Z Jaką Prędkością Pracują Dobre Roboty Spawalnicze?
Z Jaką Prędkością Pracują Dobre Roboty Spawalnicze?
Coraz częściej ręczne spawarki są zastępowane przez roboty spawalnicze. Zautomatyzowane stanowiska pracy znacząco przyspieszają spawanie. Prędkość to ważny, ale nie jedyny parametr robota do spawania, na który warto zwrócić uwagę. Jaka jest pożądana szybkość pracy? Co jeszcze jest istotne?
Szybki i elastyczny robot spawalniczy
Jednym z głównych powodów, dla których roboty spawalnicze zastępują ręczne spawarki, jest przyspieszenie czasu pracy. Rzeczywiście w porównaniu z wykonywaniem tej czynności przez człowieka, prędkość spawania robotem jest bardzo duża.
Szacuje się, że operator spawa ze średnią prędkością 6-7 mm/min. Natomiast spawanie robotem spawalniczym odbywa się z prędkością nawet 50 mm/min. Różnica jest zatem ogromna. Rzecz jasna, im wyższa szybkość robota spawalniczego, tym lepiej.
Warto też zwracać uwagę na elastyczność. Mowa o tym, aby urządzenie potrafiło przeprowadzać nawet skomplikowane spawania, wymagające wykonywania trudnych ruchów. Każdy robot do spawania z oferty CLOOS spełnia tę cechę. Obrotowe ramię o dużym zasięgu i ukrycie w jego wnętrzu przewodów zapewnia doskonałą elastyczność.
Roboty spawalnicze i ich dokładność
Nie ma wątpliwości, że w przypadku spawania precyzja jest niezwykle ważna. Nie podlega też dyskusji, że spawanie zrobotyzowane jest o wiele dokładniejsze niż to wykonywane przez człowieka. Roboty spawalnicze przede wszystkim działają powtarzalnie.
Człowiek nie jest w stanie każdego ruchu wykonywać tak samo. Jakiej powtarzalności wymagać od robota spawalniczego? Przywołane urządzenia marki Cloos cechują się powtarzalnością o wartości poniżej 0,1 mm. Należy podkreślić, że jest to wynik ponadprzeciętny.
Spawanie robotem spawalniczym o optymalnych wymiarach
Kolejną kwestią, którą warto brać pod uwagę, porównując roboty spawalnicze, jest rozmiar. Mowa tutaj o całej konstrukcji tworzącej stanowisko pracy. Aby wybrać robota spawalniczego o optymalnych wymiarach, trzeba wziąć pod uwagę specyfikę pracy w danej branży i w konkretnym przedsiębiorstwie.
Przede wszystkim — jakiego rodzaju elementy będą spawane? Trzeba też uwzględnić miejsce dla operatora, którego zadaniem jest wymiana spawanych elementów i usuwanie resztek. Warto brać pod uwagę nie tylko wymiary robotów spawalniczych, ale również dostęp do sprzętu. Oczywiście im łatwiejszy, tym lepiej.
Istotną kwestią jest nie tylko wymiar, ale również waga. Kompletne roboty spawalnicze ważą zwykle kilkaset kilogramów. Jednak im mniejsza waga, tym łatwiejszy transport. Ponadto zbyt duże obciążenie może stanowić zagrożenie dla podłoża. Ciężar robota do spawania jest parametrem, który warto wziąć pod uwagę. Niewątpliwie jednak prędkość spawania robotem czy powtarzalność spawania zrobotyzowanego są zdecydowanie istotniejsze.
Spawanie robotem spawalniczym daje o wiele większe możliwości niż wykonywanie tej czynności ręcznie. Nawet najmniej efektywne roboty spawalnicze przerastają możliwości operatora. Inwestując w robota do spawania, warto wybrać urządzenie wysokiej klasy, o więcej niż tylko zadowalających parametrach. Prędkość, elastyczność i precyzja spawania to kwestie zdecydowanie najistotniejsze.
Na ich podstawie należy wybierać roboty spawalnicze. Niemniej jednak trzeba brać pod uwagę również wymiary i ciężar sprzętu, aby znaleźć optymalnego robota do spawania zautomatyzowanego. W tej kwestii wartości parametrów poniekąd są uzależnione od miejsca i celu stosowania robota.