Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Zawory Rozdzielające - Sposoby Działania
Zawory Rozdzielające - Sposoby Działania
Zawory rozdzielające stanowią grupę elementów pneumatycznych, które mają za zadanie sterować kierunkiem przepływu czynnika roboczego. Są powszechnie wykorzystywane w układach pneumatycznych o przeznaczeniu napędowym lub sterującym. Co warto o nich wiedzieć? W naszym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat jednego z ich najpowszechniejszych podziałów.
Rozdzielacze pneumatyczne wykorzystuje się w niemal wszystkich układach pneumatycznych. Sterują one kierunkiem przepływu strumienia sprężonego powietrza, łącząc lub rozdzielając drogi przepływu medium. To często wykorzystywane sterowniki dla takich elementów wykonawczych, jak np. siłowniki. W naszym artykule pokazujemy podstawowy podział zaworów ze względu na sposób sterowania.
Zawory rozdzielające - podział ze względu na sposób sterowania
Zawory rozdzielające mają kilka cech specyficznych, wśród których należy wymienić sposób sterowania. Podział biorący go pod uwagę jest jednym z podstawowych, gdyż to właśnie on określa metodę przemieszczana się wybranego elementu. Pod tym względem wyróżniamy:
- zawory rozdzielające sterowanie elektromagnetycznie (elektrozawory),
- zawory rozdzielające sterowanie pneumatycznie, w których za otwarcie i zamknięcie odpowiada wzrost lub obniżenie ciśnienia,
- zawory rozdzielające sterowane mechanicznie,
- zawory rozdzielające sterowane w sposób mieszany,
- zawory rozdzielające sterowane ręcznie.
Rozdzielacze pneumatyczne mogą również różnić się sposobem doprowadzenia czynnika roboczego do elementu sterującego. Wyróżniamy więc 2 metody: bezpośrednią i pośrednią. W przypadku sterowania bezpośredniego największymi korzyściami jest szybkie tempo działania oraz brak kontaktu wykorzystywanego medium z elementami elektromagnesów, które mają istotny wpływ na ich prawidłowe działanie. Nie da się ukryć, że jest to prosta konstrukcja, którą bardzo doceniają użytkownicy. Sterowanie pośrednie natomiast umożliwia kontrolę nad zaworami o dużych wielkościach.
Należy pamiętać, że zawory rozdzielające muszą być precyzyjnie dopasowane do danej instalacji i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Właśnie dlatego tak ważne jest ich prawidłowe dobranie przez doświadczonych specjalistów. W tym zakresie rekomendujemy zespół firmy Inter Trade - to pracownicy o dużej wiedzy branżowej, którzy od lat pomagają w dopasowaniu rozwiązań do indywidualnych potrzeb przedstawicieli różnych branż przemysłowych.
Jak jeszcze dzielimy zawory rozdzielające?
Zawory rozdzielające są grupowane również ze względu na:
- liczbę dróg przepływu czynnika roboczego,
- liczbę sterowanych położeń elementu sterującego przepływem,
- wielkość zaworu.
Ze względu na liczbę dróg przepływu czynnika roboczego, rozdzielacze pneumatyczne dzielimy na 2-, 3-, 4- i 5-drogowe. Biorąc pod uwagę liczbę sterowanych położeń elementu sterującego przepływem wyróżniamy 2- i 3-położeniowe. Druga grupa z nich może być dodatkowo podzielona pod kątem odmiany położenia środkowego zaworu (wszystkie drogi odcięte, odbiorniki połączone z zasilaniem lub połączone z atmosferą).
Wielkość zaworu to określenie opisujące rozmiar gwintów przyłączeniowych, które znajdują się w korpusie zaworu (lub płytach przyłączeniowych i elementach wyspy zaworowej). Należy mieć świadomość, że oznacza ona wielkość natężenia przepływu czynnika roboczego przez zawór rozdzielający. Najpowszechniejsze są gwinty calowe rurowe w zakresie 1/8-1/2 oraz gwinty metryczne w zakresie M3-M6 stosowane do zaworów o małej wielkości. Istnieją również nietypowe elementy do sterowania kierunkiem przepływu medium.