Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

7 złotych zasad bezpieczeństwa w branży tworzyw sztucznych

Drukuj

7 złotych zasad bezpieczeństwa w branży tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne to podstawa, na której bazuje wiele przedsiębiorstw. Jednak ich produkcja to niebezpieczny proces. Dlatego każdy przedsiębiorca zajmujący się ich obróbką, powinien dbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników. Czytaj dalej, by dowiedzieć się jak zapobiegać takim zagrożeniom jak pożary, skażenia czy nawet… ataki DDoS!

  1. Ocena ryzyka i zarządzanie nim

Jest to absolutnie kluczowa kwestia, bez której wdrażanie kolejnych podpunktów z naszej listy nie byłoby możliwe.

Pierwszym krokiem w zarządzaniu ryzykiem jest zidentyfikowanie i ocenienie każdego jej czynnika z osobna. By to zrobić, należy przeanalizować wszystkie substancje występujące w zakładzie pracy po kolei. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na zagrożenia, które poszczególne substancje stwarzają zarówno dla Twoich pracowników, jak i dla środowiska.

Następnie uwzględnij konkretne lokacje o podwyższonym ryzyku, takie jak na przykład otwarte zbiorniki lub miejsca obróbki, jeśli ta może powodować wydzielanie się toksycznych oparów, powstawanie niebezpiecznych odpadów itp.

Gdy zakończysz oceniać ryzyko, możesz przejść do zarządzania nim. By to zrobić, ogranicz wpływ wszelkich substancji na otoczenie i przebywające w nim osoby. W tym celu konieczne będzie kupno odpowiednich narzędzi i odzieży ochronnej. W niektórych przypadkach, jak przy wspomnianych wcześniej otwartych zbiornikach, będzie trzeba nabyć wyposażenie, które pozwoli na odpowiednie dostosowanie samej placówki – bezpieczne poręcze, siatki, osłony antyrozpryskowe itp.

  1. Zadbaj o środki ochrony osobistej

Są one nie tylko wymagane przez przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, ale są też niezbędne, by zapewnić Twoim pracownikom odpowiedni stopień ochrony. W zależności od zagrożeń występujących na Twojej liście ryzyka, konieczne może być zainwestowanie w takie produkty jak:

  • Maski przeciwgazowe, które chronią pracowników przed wszelkimi szkodliwymi oparami i pyłami stwarzającymi zagrożenie dla dróg oddechowych.

  • Rękawice, które chronią przed skaleczeniami, oparzeniami i kontaktem ze szkodliwymi substancjami. Pamiętaj, by upewnić się, że są one wykonane z materiału, który ochroni użytkowników przed danym zagrożeniem.

  • Gogle i okulary ochronne, które chronią oczy przed odłamkami, zawieszonymi w powietrzu drobinami, pyłem czy chemicznymi oparami.

  • Przyłbice, które chronią obszar twarzy i szyi przed większymi odłamkami, rozpryskami niebezpiecznych chemikaliów czy wpływem wysokiej temperatury.

  • Odzież ochronna, która może mieć postać kitli, fartuchów lub jednoczęściowych strojów, chroniących przed uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami chemicznymi czy wysoką temperaturą. Podobnie jak w przypadku rękawic, pamiętaj o upewnieniu się, że materiał, z którego są wychowane, spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

  1. Zaopatrz pracowników w narzędzia adekwatne do wykonywanej pracy

Ich brak to prosta droga do nieszczęścia. Jeśli Twoim pracownikom brakuje odpowiednich narzędzi, mogą próbować wykorzystać w tym celu inne maszyny lub urządzenia. Te zaś, użytkowane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, stwarzają ogromne ryzyko. Do takich sytuacji lepiej nie dopuszczać, dlatego musisz mieć pewność, że każdy pracownik dysponuje potrzebnymi narzędziami, a każde stanowisko jest w pełni wyposażone. Zwłaszcza, że ryzykujesz też wtedy spadkiem jakości świadczonych przez Twój zakład usług.

  1. Zapewnij odpowiednią edukację

Czytelne instrukcje

Wszelkie wytyczne opisujące zasady bezpiecznego użytkowania przestrzeni, maszyn i urządzeń powinny być proste, zwięzłe i czytelne. Jeśli instrukcje producenta stwarzają problemy Twoim pracownikom, możesz rozważyć ich dostosowanie. Tak, by były one w pełni zrozumiałe dla każdego robotnika.

Znajomość procedur awaryjnych

Każdy pracownik w Twoim zakładzie powinien bez wyjątku znać wszystkie procedury bezpieczeństwa, takie jak przeprowadzanie czynności ratunkowych, udzielanie pierwszej pomocy, zawiadamianie o wystąpieniu zagrożenia lub wypadku, czy pamiętać drogę ewakuacji z miejsca pracy. Choć każdy z nas stara się nie dopuszczać do tego typu sytuacji, nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie im zapobiec. Dbając o to, by wszyscy pracownicy znali odpowiednie algorytmy działania, zyskujesz pewność, że wszyscy będą w stanie wrócić bezpiecznie do swych rodzin.

Regularne szkolenia

Nawet jeśli Twoi pracownicy są dobrze przeszkoleni, znają wszystkie procedury, zagrożenia i postępują zgodnie z instrukcjami, z biegiem czasu mogą zapomnieć o części z nich. A to już prosta droga do wypadku. Dlatego upewnij się, że wszelkie szkolenia z zakresu BHP są organizowane regularnie. Robotnicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne powinni je odbywać przynajmniej raz na rok.

  1. Niezwłocznie reaguj wszelkie wypadki

Transparentność to klucz do zaufania. Jeśli w Twoim zakładzie pracy dojdzie do wypadku lub sytuacji podwyższonego ryzyka, wszyscy powinni się o tym dowiedzieć. Tylko dogłębnie analizując poszczególne przypadki, możesz zyskać pewność, że nie powtórzy się on w przyszłości. Każdy wypadek w miejscu pracy to dobra okazja, by przypomnieć wszystkim o tym, co znajduje się na szali i dlaczego każda osoba w miejscu pracy odpowiada za bezpieczeństwo innych.

Ponadto kompleksowe przeanalizowanie każdego wypadku pozwala na wychwycenie przyczyn, które do niego doprowadziły. Rozumiejąc je, można próbować udoskonalać procedury bezpieczeństwa w taki sposób, by zapobiegać tego typu wypadkom w przyszłości.

  1. Stwórz atmosferę bezpieczeństwa

Spraw, by Twój zakład był miejscem pracy, w którym bezpieczeństwo jest wartością priorytetową. Upewnij się, że wszelkie obawy Twoich pracowników są wysłuchiwane, a oni sami ufają swoim przełożonym. W końcu to oni jako pierwsi są w stanie dostrzec, że coś jest nie tak. To oni, nie audytorzy i weryfikatorzy są na miejscu dzień w dzień. To im, właśnie z tego powodu, najłatwiej jest dostrzec wszelkie odstępstwa od normy. Z tego powodu powinni móc zawsze podzielić się wszelkimi opiniami na temat bezpieczeństwa w zakładzie. Zadbaj o to, by ich komunikaty były traktowane poważnie.

  1. Zainwestuj w cyberbezpieczeństwo

Na koniec pozostała kwestia bardzo często pomijana przez przedsiębiorców. W dzisiejszych czasach zagrożenie czyhające na Twoją firmę wykraczają już poza świat rzeczywisty. Różnego rodzaju cyberataki wycelowane są najczęściej w firmy z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Pamiętaj o używaniu aktualnych programów antywirusowych, zapór i zabezpieczeń połączeń internetowych, takich jak wirtualne sieci prywatne czy dwustopniowa weryfikacja użytkowników. Cybernetyczne szantaże, ataki DDoS i wyłudzenia to aktualnie zagrożenie równie poważne, jak pożar czy wyciek toksycznych chemikaliów. Nie ignoruj go!

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent