Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Co Wyróżnia Dobre Maszyny Do Cięcia Wodą?
Co Wyróżnia Dobre Maszyny Do Cięcia Wodą?
Cięcie wodne to dość często wykorzystywana metoda, gdy chcemy pracować z wieloma różnymi tworzywami: od szkła, aż po metale o dużej grubości. Jakie maszyny do cięcia wodą są warte uwagi? O czym warto pamiętać przy zakupie?
Maszyny do cięcia wodą - podstawowe informacje
Inna nazwa cięcia wodą to cięcie hydroabrazywne. W pewnym uproszczeniu jest to rozdzielenie materiału poprzez użycie strumienia wody pod ogromnym ciśnieniem. Często zdarza się, że przekracza ono nawet 60 barów, co dość dobrze obrazuje impet uderzenia, z jakim woda rozpoczyna pracę z tworzywem.
Jest to świetna metoda pracy z materiałami, które źle znoszą wysokie temperatury. Ciecz nie powinna wygenerować wyższej wartości niż 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko odkształcania się delikatnych tworzyw, na przykład pleksi, gumy czy PVC.
Brzegi elementów nie nadtapiają (degradują) się, a jeśli pracujemy na przykład z tworzywem metalowym lub z płytkami, to cięcie wodą dodatkowo zapewnia idealnie gładkie, wolne od ostrych nierówności, krawędzi. Jak to możliwe? Tutaj również kluczową rolę odgrywa woda pod dużym ciśnieniem. Po prostu wypłukuje ona wszystkie takie elementy. W pewnym sensie można to zjawisko przyrównać to występującej w przyrodzie erozji, tyle że dzięki maszynom do cięcia wodą, cały proces zachodzi bardzo szybko.
Jakie cechy powinny spełniać dobre maszyny do cięcia wodą?
Osoby zainteresowane takimi urządzeniami często nie wiedzą, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę. Na pewno warto upewnić się, że firma, od której chcemy kupić ten produkt, jest nie tylko jego sprzedawcą lub importerem.
O wiele lepiej zaufać tym działalnościom, które świadczą też usługi serwisowe, a także pomogą nam odpowiednio rozbudować park maszynowy, by ten był w pełni zoptymalizowany pod nasz model działalności. Takim przedsiębiorstwem jest firma Eckert, która oferuje maszyny do cięcia wodą.
Maszyna do cięcia wodą Eckert Opal WaterJet Pro
Ile kosztuje maszyna do cięcia wodą? Tu zdania zawsze będą podzielone. Praktyka pokazuje, że najlepiej kontaktować się z wybranymi firmami i ustalić zarówno ceny za podstawowe wersje urządzeń, jak i zapoznać się z ich możliwościami rozbudowy oraz kosztami serwisowymi. Dopiero taka wiedza daje nam w miarę precyzyjny obraz kosztów, jakie musimy ponieść.
Fachowcy zawsze powinni zaproponować nam najlepsze urządzenie pod nasz model działalności. Czasem może okazać się, że poszukujemy maszyny do cięcia wodą, a o wiele sensowniejszym zakupem będzie na przykład maszyna wodno-plazmowa.
Wśród parametrów, na które szczególnie poleca się zwrócić uwagę, warto wskazać na zastosowany przez producenta rodzaj napędu, deklarowaną szerokość cięcia (często rekomenduje się urządzenia z deklarowaną szerokością wynoszącą 1000-6000 milimetrów).
Zwróćmy też uwagę na tak zwaną długość roboczą, grubość cięcia wodą w trybie 2D (dobre maszyny oferują 0,5 - 250 mm), a także w trybie 3D (0,5 - 150 mm) czy deklarowaną prędkość przejazdową. Ważną rolę odgrywa też precyzja urządzenia. Dokładność pozycjonowania nie powinna przekraczać +/- 0,025 milimetra. Im mniejsza tolerancja błędu, tym lepiej.
Z jakimi tworzywami potrafią pracować dobre maszyny do cięcia wodą?
Zakres jest ogromny. Świetnie radzą sobie w pracy z płytkami, gresem, a nawet ceramiką i szkłem. Technologia sprawdzi się też przy cięciu metali kolorowych i ich stopów. Co więcej, dzięki niskiej temperaturze, nie zachodzi ryzyko uszkodzenia czy odbarwienia fragmentów tworzyw znajdujących się nieopodal linii cięcia.
Cięcie wodne radzi sobie nawet ze stalą (nierdzewną, węglową), a także z gumą, aluminium, granitem, marmurem oraz piankami i gąbkami. Możliwości maszyn są ogromne. Sprawia to, że coraz więcej firm decyduje się na inwestycję w profesjonalne urządzenia do cięcia wodnego.