Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Czy Ogrzewanie Słoneczne Jest Ekologiczne?

Drukuj

Czy Ogrzewanie Słoneczne Jest Ekologiczne?

Wady ogrzewania słonecznego

Minusy stosowania energii odnawialnej można porównać do sytuacji, jaka miała miejsce w przypadku tworzyw polimerowych. Ich wytrzymałość, która początkowo była atutem, w konsekwencji spowodowała problem ekologiczny na masową skalę. Dlatego m. in. recykling tworzyw sztucznych jest obecnie kluczowy. Solary zostały stworzone w odpowiedzi na potrzebę alternatywnego „zielonego” źródła ciepła. Ostatecznie koszty energetyczne produkcji ogniw fotowoltaicznych zaczęły przewyższać ilość energii, którą dostarczały. Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w ujęciu globalnym. W 2007 roku wytwarzanie ogniw pożytkowało około 75% więcej energii niż generowało, co miało bezpośredni wpływ na niekorzystne zmiany klimatyczne. Jednak cały czas rosnąca popularność tego systemu powoduje, że bilans energetyczny zaczyna być bliski wartościom dodatnim. Według prognoz dług energetyczny kolektorów słonecznych zostanie „spłacony” około 2020 roku i dopiero wówczas będzie można nazywać uzyskaną w ten sposób energię za przyjazną środowisku.

Dodatkowe koszta

Kolejną cechą ogrzewania słonecznego, którą można sklasyfikować jako wadę, jest wysoki koszt ich montażu. Jednorazowo należy przeznaczyć na instalację od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych (w przypadku gospodarstwa domowego). Wydatek ten jednak sukcesywnie zwróci się pod postacią niższych rachunków za ogrzewanie oraz zabezpieczenia przed podwyżkami cen energii.

Stosowanie solarów w Polsce związane jest z koniecznością odpowiedniego montażu ogniw fotowoltaicznych. Należy je ustawiać na południe i nachylać pod kątem 42 stopni, by zapewnić im optymalne warunki pracy. Ponadto ze względu na nasłonecznienie ogniwa pracują efektywnie zaledwie przez 2/3 roku.

Warto również pamiętać, że niewykorzystana moc paneli fotowoltaicznych powoduje usterki, które w konsekwencji mogą prowadzić do awarii całej instalacji. W przypadku, gdy kolektory nie mają zapewnionego ujścia nadwyżek generowanej energii, dochodzi do ich przegrzania.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent