Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Czym się charakteryzują nakrętki trapezowe DIN 80704, gdzie i kiedy warto je stosować?

Drukuj

Czym się charakteryzują nakrętki trapezowe DIN 80704, gdzie i kiedy warto je stosować?

Nakrętki trapezowe to elementy złączne, które stosuje się wraz ze śrubami trapezowymi. Są one wykorzystywane m.in. w budowie maszyn CNC, przekładniach trapezowych, ale również w mniej skomplikowanych układach i konstrukcjach. Dowiedz się więcej na temat nakrętek trapezowych i nakrętek z uchem trapezowym DIN 80704.

Nakrętki trapezowe – rodzaje

Nakrętki trapezowe są dostępne w różnych wariantach. To mogą być:

  • nakrętki trapezowe cylindryczne,
  • nakrętki trapezowe kasujące luz,
  • nakrętki trapezowe z kołnierzem,
  • nakrętki trapezowe kwadratowe,
  • nakrętki trapezowe sześciokątne.

Nakrętki trapezowe wykorzystuje się zarówno w skomplikowanych konstrukcjach, których zadaniem jest przenoszenie dużych obciążeń, jak i w bardziej powszechnych zastosowaniach, np. w domowych warsztatach czy standardowych urządzeniach. Dzięki wykorzystaniu takich elementów układy mogą przenosić nawet spore obciążenia przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że maksymalna prędkość obrotowa, w jakiej mogą pracować śruby trapezowe wraz z omawianymi nakrętkami, nie powinna przekraczać 300 obrotów na minutę. 

DIN 80704 – co to za oznaczenie?

Szukasz nakrętek z uchem trapezowym DIN 80704? Warto wiedzieć, co oznacza ten symbol i skąd się on bierze. Śruby i nakrętki są oznaczane w różny sposób. Znajomość oznaczeń jest ważna, ponieważ pozwala wybrać idealny produkt do danego zastosowania. Jeśli np. potrzebujesz nakrętki trapezowej z kasowaniem luzu, znajdujący się na niej (lub w jej opisie) symbol podpowie, czy dany element jest zgodny z tym, czego szukasz. Co zatem mówi użytkownikowi oznaczenie DIN 80704?

Skrót DIN wywodzi się od nazwy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (niem. Deutsches Institut fur Normung). Podaje on normy dla różnego typu części i urządzeń. Są one ważne z punktu widzenia użytkownika, ponieważ określają istotne parametry użytkowe, takie jak:

  • wytrzymałość, 
  • jakość,
  • rodzaj zastosowania.

Znajomość normy DIN ułatwia odnalezienie właściwego rodzaju elementu, a także jego identyfikację bez ryzyka pomyłek, np. w dokumentacji projektowej czy podczas składania zamówienia w sklepie

Oznaczenia DIN można sprawdzać w specjalnej tabeli. Zgodnie z zawartymi w niej informacjami element DIN 80704 oznacza nakrętkę z uchem trapezowym.

Gdzie stosuje się nakrętki trapezowe? Jak je dobierać?

Nakrętki trapezowe są dostępne w różnych wariantach. Ich dobór nie może jednak odbywać się przypadkowo. Sprawdź, w jakich zastosowaniach sprawdzają się poszczególne rodzaje nakrętek trapezowych.

  • Nakrętki trapezowe z kołnierzem – są polecane do urządzeń, które pracują w sposób ciągły.
  • Nakrętki trapezowe cylindryczne – są w stanie przenosić nawet duże obciążenia, ale nadają się do napędów o małych lub średnich prędkościach pracy.
  • Nakrętki trapezowe sześciokątne – mogą być wykorzystywane w układach z możliwością zmiany pozycji w napędach ręcznych, nadają się także do mocowania lub zaciskania elementów. 

Należy również wziąć pod uwagę, w jakim środowisku nakrętki trapezowe mają zostać umieszczone. Często układy pracujące pod dużymi obciążeniami wymagają stałego smarowania. Wówczas nakrętka powinna umożliwiać poślizg. 

34

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent