Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Dlaczego wycinarki laserowe zyskują na popularności w branży przemysłowej?
Dlaczego wycinarki laserowe zyskują na popularności w branży przemysłowej?
Wycinanie maszynowe jest bardziej precyzyjne od ręcznych technologii. Przemysł bazuje na dokładnych, szybkich i efektywnych maszynach, które znajdują zastosowanie w cięciu wielu materiałów. By sprostać oczekiwaniom klientów, zakłady produkcyjne wykorzystują chętnie wycinarki laserowe. Przewyższają zaletami tradycyjne metody takie jak cięcie plazmowe czy mechaniczne. Na czym polega ich skuteczność? Oto szczegóły!
Wyjątkowa precyzja, jakość i szybkość cięcia laserowego
Zacznijmy od precyzji, która w przypadku wycinarek laserowych jest na najwyższym poziomie. Urządzenie generuje promień lasera o średnicy dziesiątych milimetra. To oznacza nie tylko bardzo dokładne cięcie, ale też niewielki ubytek materiału. Laser nie pozostawia ostrych poszarpanych krawędzi, bo nie ma on bezpośredniego kontaktu z materiałem obrabianym. Uniknięcie kontaktu fizycznego narzędzia praktycznie całkowicie eliminuje potrzebę dalszej obróbki elementów wycinanych.
Warto też wspomnieć o szybkości cięcia. Brak bezpośredniego kontaktu wiąże się z uniknięciem tarcia i zwiększeniem szybkości bez pogorszenia jakości. Nowoczesne wycinarki laserowe mogą ciąć blachy z prędkością kilkuset metrów bieżących na minutę. Najwyższa jakość w połączeniu z precyzją i szybkością obróbki sprawiają, że producenci mogą realizować zamówienia na elektronikę czy elementy maszyn zdecydowanie szybciej. Sprawdź „MASZYNY-POLSKIE - wycinarki laserowe”.
Wydajność energetyczna i oszczędności dzięki technologii wycinania laserowego
Dlaczego producenci sięgają właśnie po wycinarki laserowe? Kolejny powód to efektywność energetyczna tego rozwiązania. Dużą przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami widać zwłaszcza w wycinarkach z technologią fiber. Urządzenia w nie wyposażone wykorzystują wiązkę światłowodową do cięcia materiałów. Generowanie takiego światła pochłania mniej energii, co widać zwłaszcza w porównaniu do laserów CO2. Mniej prądu potrzebnego do pracy wycinarki to zwiększenie rentowności produkcji zwłaszcza w obszarach wielkoseryjnych.
Oczywiście eksploatacja nie polega jedynie na poborze energii do działania wycinarki. Ma też związek z jej zużyciem. Jak wycinarki laserowe wypadają na tym polu? Obróbka materiału nie wymaga działania ostrza ani innego elementu, który odpowiadałby za cięcie. Oznacza to brak konieczności wymiany elementów tnących czy ich ostrzenia. Przestoje serwisowe są krótsze, ponieważ wiele części zaprojektowano z myślą o unikaniu kolizyjności. Przez to konserwacja jest łatwiejsza i mniej kosztowna w porównaniu do innych urządzeń tnących.
Wszechstronność zastosowań wycinarki laserowej
Rosnąca popularność wycinarek laserowych wynika też z ich wszechstronności w obróbce materiałów. Twardość, rodzaj surowca czy refleksyjność nie stanowią trudności dla technologii światłowodowej. Można dzięki niej z łatwością obrabiać:
-
stal nierdzewną,
-
aluminium,
-
miedź,
-
tytan,
-
tworzywa sztuczne,
-
kompozyty,
-
szkło.
Tak ogromne spektrum materiałów do precyzyjnej obróbki powoduje, że wycinarki laserowe sprawdzają się w wielu branżach – od produkcji komponentów elektronicznych, przez przemysł medyczny po elementy maszyn i pojazdów. Kluczowy jest oczywiście wybór niezawodnego urządzenia do parku maszynowego!