Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Druk termotransferowy vs. druk termiczny
Druk termotransferowy vs. druk termiczny
Druk termotransferowy i druk termiczny to dwie skrajnie różne, choć równie popularne technologie stosowane obecnie. Obie mają pewne swoje unikalne zalety, które wpływają na trwałość, jakość oraz koszty wydruków, lecz także wady, mogące uniemożliwić ich zastosowanie w konkretnej gałęzi przemysłu. Dowiedz się, która z nich najlepiej spełni Twoje potrzeby!
Czym jest druk termiczny?
Druk termiczny to podstawa przemysłu i zarazem także metoda druku cyfrowego, w której obraz powstaje na specjalnym podkładzie – papierze termicznym – pod wpływem ciepła. Jest ono generowane przez serce drukarki, głowicę drukującą. Komponent ten wyposażony jest w małe elementy grzewcze, które nagrzewają wybrane punkty i obszary na papierze termicznym. Proces ten prowadzi do ich ciemnienia, czyli do „wydruku” . Proces ten nie wymaga użycia tuszu, tonera ani taśmy barwiącej, dzięki czemu jest stosunkowo prosty i cichy.
Czym jest druk termotransferowy?
Druk termotransferowy to nieco inna technologia druku – obraz w jej przypadku jest przenoszony bezpośrednio na podkład za pomocą taśmy termotransferowej zawierającej pigment. W procesie drukowania głowica nagrzewa taśmę do odpowiedniej wartości, uwalniając w ten sposób z niej pigment przenoszony następnie na powierzchnię etykiety. Dobra drukarnia etykiet jest w stanie przeprowadzić wydruk w tym stylu szybko i bezbłędnie.
Druk termiczny a druk termotransferowy – różnice i zastosowania
Oba rodzaje wydruku mają swoją specyfikę, ograniczenia oraz zastosowania, które definiują ich przydatność w konkretnej gałęzi przemysłu.
Trwałość wydruków
- Druk termiczny – wydruki przeniesione na papier termiczny są podatne na blaknięcie pod wpływem ciepła, światła słonecznego i upływu czasu. Czy je to nietrwałymi i nieodpornymi na trudne warunki eksploatacji.
- Druk termotransferowy – wydruki są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, światło i temperatury, co zapewnia ich długą trwałość oraz stabilność przy praktycznie każdym poziomie nasłonecznienia.
Koszty
- Druk termiczny – wydruk jednostkowy w technologii termicznej kosztuje znacznie mniej niż wydruki wykonane większością innych metod, ponieważ nie wymaga użycia taśm barwiących ani tonerów. Przekłada się to na znacznie niższe koszty materiałów eksploatacyjnych.
- Druk termotransferowy – w tym przypadku inwestor, zatem drukarnia, musi wziąć pod uwagę nieco wyższe koszty związane z koniecznością zakupu taśm termotransferowych. Koszt ten, co oczywiste, jest później przenoszony na klienta.
Jakość wydruku
- Druk termiczny – przeważnie monochromatyczny, ograniczony do czerni i odcieni szarości, gdyż powstaje na podstawie rozgrzewania wybranych obszarów za pomocą mikroskopijnych elementów grzewczych.
- Druk termotransferowy – to znacznie bardziej wszechstronna technika, umożliwiająca także wydruk kolorowy, z wysoką jakością detali, szczegółowy i łatwo skanowalny. Zaleta ta pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych grafik i oznaczeń.
Jak zatem widzisz, oba rodzaje druku – termotransferowy i termiczny – mają swoje konkretne cele, zastosowania, zalety i wady.