Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Gwintowniki Do Metalu i Narzynki – Kiedy Mogą Się Przydać?
Gwintowniki Do Metalu i Narzynki – Kiedy Mogą Się Przydać?
Gwintowniki do metalu i narzynki – kiedy mogą się przydać?
Zerwany gwint to problem, który może przydarzyć się każdemu. Użycie zbyt dużej siły w trakcie dokręcenia śruby może spowodować jej uszkodzenie. W takich sytuacjach idealnie sprawdzi się narzynka, czyli akcesorium do naprawy gwintów śrub. Dowiedz się, gdzie możesz kupić takie narzędzia jak ich używać.
Problemy z urwaną główką śruby lub wyrobionym gwintem zdarzają się częściej, niż myślisz. To szczególnie częste zjawisko w zakładach mechaniki pojazdowej, np. w trakcie demontażu osłon bloku silnika. Narzędzia takie, jak narzynka czy dedykowane gwintowniki to podstawowe wyposażenie warsztatu, które może uratować Cię z opresji.
Narzynka do gwintowania czy gwintownik – czym są te narzędzia?
Narzynki to akcesoria, które służą przede wszystkim do skrawania powierzchni metalowych. Umożliwiają nacinanie gwintów zewnętrznych na śrubach. Z użyciem narzynki do gwintowania możesz odtworzyć gwint na uszkodzonej śrubie, aby użyć jej ponownie.
Gwintowniki do metalu mają podobną funkcję, aczkolwiek służą do nacinania gwintów wewnętrznych, np. w bloku silnika. To przydatne narzędzie, które możesz użyć po rozwierceniu otworu, w którym utknęła śruba montażowa.
Podsumowując: narzynka służy do obrabiania powierzchni zerwanych lub wytartych gwintów śrub, aby przywrócić je do stanu używalności, natomiast gwintownik umożliwia obrobienie przestrzeni metalowej tak, aby umożliwić wygodne i trwałe wkręcenie śruby na miejsce.
Narzynki i gwintowniki – rodzaje
Podstawowy podział gwintowników i narzynek dzieli je na dwie kategorie: ręczne i maszynowe. Dostępne na rynku narzędzia występują w kilku odmianach, które można dopasować do potrzeb danej sytuacji. Oto kilka typów narzędzi tego typu:
- drobnozwojowe,
- lewoskrętne,
- prawoskrętne,
- przelotowe i nieprzelotowe,
- calowe,
- rurowe,
- kombinowane.
Do warsztatu samochodowego lub prywatnych zastosowań możesz kupić też narzynki do obróbki stali nierdzewnej oraz takie wykonane z materiału HHS, WS lub kobaltu. W razie potrzeby możesz też nabyć gwintowniki do aluminium.
Jak wybrać narzynki i gwintowniki? Gdzie można je kupić?
Profesjonalne narzynki i gwintowniki do metalu kupisz przede wszystkim w sprawdzonych sklepach budowlanych, a także w sklepie internetowym z narzędziami dla profesjonalistów. Zanim zamówisz narzynkę lub gwintownik, określ, jaki rodzaj narzędzia potrzebujesz oraz jak duży gwint będzie obrabiany.
Przed zakupem przeanalizuj też kilka parametrów, które determinują opłacalność zakupu danych narzędzi. Najistotniejsze czynniki to:
- materiał wykonania,
- przeznaczenie,
- kierunek gwintowania,
- producent,
- sposób wymiarowania gwintu (calowe, drobnorozwojowe, metryczne, rurowe).
Pamiętaj, aby wybierać tylko takie gwintowniki do metalu i narzynki, które są wykonane ze stali wysokiej twardości odpornej na ścieranie. Kupując narzędzia od renomowanych producentów, zyskujesz pewność, że będą niezawodne. Sprawdzone gwintowniki oraz narzynki pomogą Ci rozwiązać wszelkie problemy z zerwanymi gwintami – nawet w trudnodostępnych miejscach.