Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Jak działa reduktor ciśnienia wody? Jaki standard wybrać? Sprawdzamy!
Jak działa reduktor ciśnienia wody? Jaki standard wybrać? Sprawdzamy!
Jak działa reduktor ciśnienia wody?
Wysokie ciśnienie spoczynkowe w instalacji może okazać się sporym problemem zarówno dla podłączonych do niej urządzeń (np. podgrzewaczy wody), jak i połączeń, które mogą pod wpływem zbyt dużego naporu cieczy po prostu się rozszczelnić i doprowadzić do zalania.
Reduktor ciśnienia wody zaleca się stosować przede wszystkim, jeśli ciśnienie spoczynkowe w instalacji przekracza wartość 5 barów. Oczywiście znakomicie sprawdza się również w roli prewencyjnej i jest w stanie zabezpieczać układ przed niespodziewanym wzrostem ciśnienia.
Zasada działania reduktorów ciśnienia wody jest przy tym stosunkowo prosta. Z jednej strony znajduje się przyłącze wejściowe, do którego trafia woda pod wysokim ciśnieniem. Użytkownik przy użyciu śruby nastawy ciśnienia może określić, jaką wartość ma mieć woda na przyłączu wyjściowym. Fabrycznie reduktory są ustawiane do wartości 3 barów.
Jak dobrać dobry reduktor?
Jak widzisz, to dosyć proste urządzenia i również ich montaż nie powinien wiązać się z większymi problemami. Z drugiej strony muszą radzić sobie z bardzo wysokim ciśnieniem i wymagającymi czynnikami środowiskowymi. Na co zwrócić uwagę? Sprawdźmy najważniejsze cechy reduktora ciśnienia wody AFRISO:
- maksymalne ciśnienie na wejściu może wynieść do 25 bar,
- maksymalna temperatura medium wynosi 80°C – doskonale poradzi więc sobie np. z instalacjami z ciepłą wodą użytkową,
- przyłącze na manometr umożliwia łatwy montaż manometru pozwalającego na kontrolę ciśnienia,
- dostępne są zarówno modele z filtrami, jak i bez filtrów.
- mosiężny korpus charakteryzuje się wysoką trwałością,
- szeroki zakres ustawienia ciśnienia – nawet od 0,5 do 5 barów.
Rodzaje reduktorów ciśnienia wody
Oczywiście podstawowym kryterium, które należy brać pod uwagę, wybierając reduktor, jest rozmiar przyłącza, dostępny jest m.in.
- Reduktor ciśnienia wody 1 cal,
- Reduktor ciśnienia wody ½ cala,
- Reduktor ciśnienia wody ¾ cala.
Bez trudu dobierzesz reduktor do parametrów instalacji. Kolejną ważną kwestią jest zastosowanie filtra. Jeśli będzie zamontowany w reduktorze, będzie zatrzymywać obecne w instalacji zanieczyszczenia, co może okazać się przydatne, np. jeśli podłączasz do instalacji takie urządzenia jak pralka, suszarka czy zmywarka.
Jak wygląda montaż reduktora?
Zasadniczo reduktor ciśnienia wody można zamontować w każdym miejscu, w którym potrzebne jest obniżenie ciśnienia wody w instalacji. Możliwy jest również montaż w każdej pozycji. Najczęściej reduktor ciśnienia wody montuje się za zaworem wodociągowym lub przed urządzeniami, które są wrażliwe na zbyt wysokie ciśnienie wody w instalacji.
Przed montażem instalację należy dokładnie przepłukać i upewnić się, że nie ma w niej zanieczyszczeń. Sam montaż ułatwi strzałka przepływu wody, która wskaże kierunek instalacji. Na reduktorze można również zamontować manometr (z gwintem ¼”).
Następnie konieczne będzie poluzowanie pierścienia ograniczającego i nastawienie oczekiwanego ciśnienia na wyjściu za pomocą śruby nastawy, o ile zamierzasz uzyskać ciśnienie inne niż ustawione fabrycznie. Po ustawieniu ciśnienie należy dokręcić pierścień ograniczający.