Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Jak Powstają Dachówki z Naturalnego Kamienia?
Jak Powstają Dachówki z Naturalnego Kamienia?
Co to jest łupek?
Łupek to osadowa skała metamorficzna, która ukształtowała się w okresie ordowiku, czyli około 550 milionów lat temu. Główną składową łupka jest kwarc, serycyt, a także minerały z grupy chlorytu. Przez miliony lat pod wpływem różnych czynników w skale tej powstały charakterystyczne warstwy w postaci płaskich, równolegle ułożonych w stosunku do siebie powierzchni. Jest to idealny materiał budowlany, szczególnie znajdujący zastosowanie przy pokrywaniu dachów. Produkcja łupka dachowego jest bardzo prosta – polega wyłącznie na obróbce mechanicznej wydobytych bloków skały i precyzyjnym przycinaniu ich do pożądanego kształtu dachówek.
Gdzie można zamówić łupek dachowy?
Krajem słynącym z produkcji łupka dachowego jest Hiszpania. Odwiedzając Hiszpanię można zobaczyć całe miasteczka, gdzie głównym budulcem jest właśnie łupek. Wydobywa się go w prowincjach Quiroga, Fonsagarda, Mondonedo, Valdeorras i Ortiguerra. Łupek używany w budownictwie występuje również w Niemczech, w Kanadzie i w Walii. Świtowi producenci łupka tworzą grupę Asociacion Galega de Pizarristas. Pochodzący od nich łupek charakteryzuje się najwyższą jakością. W Polsce łupek budowlany można zamówić na stronie internetowej lupekdachowy.com. Opróćz typowego sklepu internetowego ze strony lupekdachowy.com można pobrać specjalistyczne poradniki, wskazówki architektów, a także szczegółowe instrukcje montażu dla budowlańców. Oprócz gotowych kształtów i wzorów dachowych lupekdachowy.com oferuje również przycięcie dachówek według projektu klienta.
Dlaczego warto stosować łupek dachowy?
Jest to całkowicie naturalny materiał i przyjazny dla środowiska naturalnego. Jest również wyjątkowo wytrzymały. Nie ulega uszkodzeniom pod wpływem czynników zarówno
mechanicznych jak i atmosferycznych. Jest odporny na mróz, wilgoć i gwałtowne zmiany temperatury. Powierzchnia pokryta łupkiem, niezależnie od tego, czy będzie to dach czy
fasada budynku nie będzie wymagać konserwacji i napraw prze długie lata. Produkcja łupka dachowego jest jednak znacznie droższa niż wytwarzanie popularnych pokryć dachowych z blachy lub dachówek ceramicznych. Naturalny łupek oprócz wytrzymałości jest wyjątkowo estetycznym materiałem sprawdzającym się zarówno w konserwacji i rekonstrukcji obiektów zabytkowych jak i architekturze współczesnej. Wpisuje się w każdy krajobraz, doskonale komponuje się z zielenią.