Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Jak Wybrać Czujnik Gazu Ziemnego?
Jak Wybrać Czujnik Gazu Ziemnego?
Czujnik gazu ziemnego – na prąd czy na baterie?
Chcąc kupić czujnik gazu, powinniśmy przemyśleć przede wszystkim kwestię jego zasilania. Do naszej dyspozycji są trzy możliwości:
- czujniki bateryjne – działają w każdej sytuacji i są niezależne od dostaw prądu. Konieczne jest jednak pamiętanie o regularnej wymianie baterii,
- czujniki elektryczne – do prawidłowego działania wymagają jedynie dostępu do prądu,
- czujniki elektryczno-bateryjne – stanowią połączenie obu powyższych możliwości. Standardowo są zasilane prądem elektrycznym, a w przypadku przerwy w jego dostawie samoczynnie przełączają się na zasilanie bateryjne.
Warto wiedzieć
Jak właściwie działa takie urządzenie? W jego wnętrzu znajduje się półprzewodnik (najczęściej w postaci dwutlenku cyny), który wchodzi w reakcję z gazem. Jeśli jego stężenie w powietrzu przekroczy 15%, półprzewodnik zmienia właściwości przewodzenia prądu, uruchamiając tym samym alarm dźwiękowy lub świetlny. Właśnie dzięki takiej konstrukcji o zagrożeniu dowiadujemy się niemalże natychmiast po jego wystąpieniu – mamy zatem czas na odpowiednią reakcję.
Co jeszcze jest ważne przy zakupie tego urządzenia?
Kupując czujnik gazu, zwróćmy uwagę także na certyfikaty, które posiada – świadczą bowiem o tym, że urządzenie zostało dokładnie sprawdzone i dobrze spełnia swoją funkcję. Istotny jest również sposób sygnalizowania zagrożenia. Do wyboru mamy modele z alarmem świetlnym, dźwiękowym lub nawet takie, które wysyłają wiadomość SMS informującą o zagrożeniu. Ta ostatnia opcja będzie przydatna szczególnie wtedy, gdy do wycieku gazu dojdzie w momencie, gdy nie ma nas w domu.
Dodatkowe funkcje – co może się przydać?
Na bezpieczeństwo podczas korzystania z czujnika gazu ziemnego mogą wpłynąć także dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest chociażby przycisk „test”. Naciskając go przynajmniej raz w tygodniu, upewnimy się, że urządzenie działa prawidłowo i przez cały czas zapewnia optymalne bezpieczeństwo.
Istotna jest również możliwość regulacji głośności alarmu dźwiękowego. Może się bowiem okazać, że fabrycznie ustawiona wartość będzie po prostu zbyt cicha, np. dla osób z problemami ze słuchem lub takich, które ciężko wybudzić ze snu. Samodzielne ustawienie odpowiedniej głośności może być w tym przypadku nieocenionym ułatwieniem.