Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Jaki piec kondensacyjny warto kupić w 2025 roku?
Jaki piec kondensacyjny warto kupić w 2025 roku?
Na rynku techniki grzewczej istnieje szeroka gama różnych technologii i urządzeń. Wśród nich wiodącą rolę odgrywają gazowe kotły kondensacyjne, nazywane potocznie piecami. Co musisz wiedzieć na ich temat? Jaki piec gazowy kondensacyjny warto kupić w 2025 roku? Poznaj aktualne trendy i wybierz model najlepiej odpowiadający twoim potrzebom!
Z tekstu dowiesz się:
- Czym się charakteryzuje piec kondensacyjny dwufunkcyjny?
- Jak działa jednofunkcyjny piec gazowy kondensacyjny?
- Jakie piec kondensacyjny wybrać, gdy modernizujesz kotłownię węglową?
Piec kondensacyjny dwufunkcyjny – czym się charakteryzuje?
Kotły gazowe kondensacyjne mają zwykle za zadanie realizować dwie funkcje: centralnego ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej. Tzw. piece kondensacyjne dwufunkcyjne podgrzewają c.w.u. w sposób przepływowy. W tym przypadku nie ma miejsca na magazynowanie wody, a kocioł uruchamia się zawsze w momencie odkręcenia kurka c.w.u. w punkcie poboru. Rozwiązanie to sprawdza się głównie w przypadku obiektów wyposażonych w jedną łazienkę kąpielową, która zlokalizowana jest bardzo blisko pieca – najlepiej maks. do 3 m odległości.
Ważnym parametrem wszystkich kotłów gazowych dwufunkcyjnych jest wydatek c.w.u., wyrażany w litrach na minutę. Im wskaźnik ten ma wyższą wartość, tym lepszy komfort użytkowania zapewnia urządzenie. Na przykład kocioł dwufunkcyjny ecoTEC Exclusive VCW 36CF/1-7 dzięki swej specjalnej konstrukcji gwarantuje jeden z najwyższych na rynku wydatków c.w.u. – na poziomie 17,6 l/min. Tak duża wartość może wystarczyć nawet na korzystanie z dwóch pryszniców w tym samym czasie!
Alternatywnym rozwiązaniem są kotły dwufunkcyjne z wbudowanym, ładowanym warstwowo zasobnikiem c.w.u. Dzięki kompaktowej budowie stanowią kompromis pomiędzy kotłem współpracującym z wolnostojącym zasobnikiem a standardowym kotłem dwufunkcyjnym. Przykładem takiego modelu jest kocioł stojący ecoCOMPACT VSC 206/4-5 90, który wizualnie przypomina niedużą lodówkę. W dolnej części zabudowany jest bardzo wydajny zasobnik c.w.u., który umożliwia aż 244 l wydatku początkowego (ΔT = 30 K) [l/10 min].
Jednofunkcyjny piec gazowy kondensacyjny – jak działa to urządzenie?
Jeszcze innym, bardzo popularnym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych są tzw. jednofunkcyjne piece kondensacyjne współpracujące z zewnętrznym wolnostojącym podgrzewaczem pojemnościowym. Szeroka gama dostępnych pojemności zasobników umożliwia dobór układu do nawet najbardziej wymagających potrzeb – związanych np. z większą liczbą użytkowników lub punktów poboru c.w.u.
Taki wariant należy rozważyć zawsze wtedy, gdy planujemy alternatywne, dodatkowe źródło ciepła, np. instalację OZE lub kominek z płaszczem wodnym. Dwuwężownicowe zasobniki c.w.u. o większych pojemnościach umożliwiają integrację pieca gazowego z pompą ciepła lub systemem cieczowych kolektorów słonecznych. Linia jednofunkcyjnych kotłów ecoTEC plus oferowana jest w szerokim zakresie dostępnych zasobników c.w.u., także do montażu wiszącego (pojemność 70 l) w jednej linii zabudowy z kotłem. Zestaw uzupełnia maskownica, która w estetyczny sposób zakrywa połączenia hydrauliczne.
Modernizacja kotłowni węglowej? Wybierz piec kondensacyjny do zadań specjalnych!
Starsze, modernizowane budynki cechują się często stosunkowo dużym zładem wody i ryzykiem występowania nagromadzonych osadów, które mogą nie zostać w całości usunięte podczas płukania instalacji. Najprostszą formą modernizacji kotłowni węglowej jest zastosowanie nowoczesnego, oszczędnego kotła gazowego o dużej pojemności wodnej. Stojący piec gazowy kondensacyjny ecoVIT VKK to przykład modelu, który ze względu na swoją konstrukcję (dużą pojemność wodną wymiennika ciepła w formie cylindra) jest bardzo odporny na zabrudzenia obecne w instalacji. Do kotła można podłączyć istniejące już w kotłowni węglowej pompy obiegowe (c.o. i ładowania c.w.u.), co usprawnia montaż i ogranicza niepotrzebne koszty.
Potrzebujesz więcej informacji dotyczących wyżej wymienionych modeli pieców gzowych kondensacyjnych? Zapoznaj się z niezbędnymi danymi bezpośrednio na stronie producenta – marki Vaillant!