Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Jakie Rodzaje Sterowników Maszyn CNC Dzisiaj Spotykamy?

Drukuj

Jakie Rodzaje Sterowników Maszyn CNC Dzisiaj Spotykamy?

Jeśli chodzi o najbardziej powszechne rozwiązania w tej kategorii, zdecydowanie najczęściej spotykamy układy sterowników maszyn CNC 3 i 4 osiowe. Zwykle występują w różnego rodzaju maszynach przemysłowych, jednak w spotykamy je także w ploterach frezujących. Patrząc na interpolację osi XYZ, jest ona wystarczając do prostej obróbki przedmiotów, bez żadnych podcięć. A dodatkowa oś obrotowa A daje nam układ obróbki obrotowej.

Zaliczamy te maszyny do kategorii prostych biurowych obrabiarek, a także tych przemysłowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle drzewnym, metalowym, a także tworzyw sztucznych. Sterowania maszyn cnc oparte o układ blokowy, wcale nie będą jakoś drastycznie odbiegać od 2 osiowego układu. Wyjątek stanowi jednak to, że sterowników silników mamy więcej. Urządzenia indeksujące są znacznie bardziej rozbudowane, mają dodatkowe funkcje pomocnicze. Włączenia i wyłączanie chłodziwa, wrzeciona, a także odkurzacza czy podciśnienia. Rynek oferuje nam też układy sterowań cnc, zwane modułowymi niskonapięciowymi. W ramach jednej płyty mamy tutaj sterowniki silników - https://www.ebmia.pl/automatyka-silniki-krokowe-sterowniki-c-197_1214.html i zasilacza także zbiorczy układ w indexerze Zwyczajnie trzeba go zespolić z płytą komputera. Najpowszechniejsze rozwiązania to przewody LPT lub USB, jednak płyta sterująca wspomniana wcześniej ma też pewien dodatkowy bufor przekierowania impulsów USB. Doskonałe, tanie i lekkie rozwiązanie. Jednak pewnym niedociągnięciem jest to, że wystarczy uszkodzić tylko jeden sterownik, aby absolutnie konieczna była wymiana całego zespołu. To rozwiązanie dla amatorów, tanie i proste. Nie sprawdzi się w profesjonalnych warunkach. W maszynie musimy mieć szansę na wymianę uszkodzonego elementu, a im bardziej złożone prądy zasilające konkretne segmenty, tym bardziej należy podarować sobie ingerencje w cały układ sterowania. Wynika to z bardzo dużej ilości funkcji pomocniczych, a także pozostałych osi, które często też mają pomocniczy charakter.

 


 

Gdy przedstawimy maszynę w najprostszych kategoriach, czyli jako interpolującą narzędzie jedynie w ramach układu XYZ, bez dodatkowych rozwiązań mamy gotowy produkt, to rzeczywiście jest najprostsze możliwe rozwiązanie. Jednak gdy spojrzeć jak to wygląda w praktyce, sterowanie musi spełniać znacznie więcej funkcji. Ich zakres jest ograniczony możliwościami oprogramowania, które odpowiada za sterowanie maszyny.

Przykładowo – ploter frezujący miał być uproszczonym wariantem obrabiarki. Czyli czymś, co oprócz interpolacji XYZ czy 4 osiowej XYZA, będzie czerpało z dodatkowych pomocniczych funkcji, a także z regulacji wrzeciona. Nie brak układów, które mają bardziej skomplikowaną umowę. W nich indexer to już coś więcej niż tylko zwykła płyta sterująca, która odpowiada za rozsyłanie impulsów do serowników. To też odmienny sterownik, którego zadaniem jest buforowanie paczek impulsów. Pozwala na błyskawiczna wymianę informacji z jednostką nadrzędną, na której działa program sterujący. Ten sterownik, powszechnie nazywamy Ethernetem. Daje on możliwość znacznego zwiększenia szybkości wymiany impulsów, podnosi też samą sprawność okładu sterowania.

Gdy wymiana impulsów następuje po kablu LPT, częstotliwość do 25kHz, tutaj zyskujemy częstotliwość 100 kHz i jeszcze więcej. Nie są to jednak obciążone paczki impulsów, jak dzieje się to po USB przy sterowaniu buforowym. Strumień ten możemy bieżąco modyfikować, wystarczy zmienić nastaw programu sterującego.


Sterownik - https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-sterowniki-c-287_62.html sam w sobie z kolei, będzie wymagał ustanowienia specjalnego adresu bramki w komputerze. W tym celu trzeba będzie wykorzystać protokół TCPIP oraz dodatkową wtyczkę w programie sterującym. To rozwiązanie stale się rozwija i trzeba podkreślić, że jeszcze nie osiągnęło maksimum tego, co może zrealizować.

Artykuł stworzony przez sklep EBMiA.pl oferujący elementy budowy maszyn i automatyki.

 

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent