Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Kocioł wodorowy – rozwiązanie przyjazne środowisku? Poznaj jego zalety!
Kocioł wodorowy – rozwiązanie przyjazne środowisku? Poznaj jego zalety!
Co to są kotły wodorowe?
Kotły na wodór to innowacyjne rozwiązania w dziedzinie produkcji energii cieplnej, które dostępne są na rynku stosunkowo od niedawna. Spalanie wodoru, cząsteczki H2, jest bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. W wyniku reakcji powstaje bardzo korzystny układ – czysta woda w postaci pary wodnej przy bardzo śladowym udziale cząstek tlenku azotu NOx.
Jak wiadomo, od kilkudziesięciu lat postępuje kryzys energetyczny, które z wiadomych względów napędza wyścig konkurencji w dziedzinie dostarczania innowacyjnych rozwiązań proekologicznych praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Jednym z innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie są kotły wodorowe. Cena takich urządzeń jest zróżnicowana i zależy od specyfikacji oraz trybu pracy takiego pieca. Jak działają nowoczesne kotły wodorowe i czy rzeczywiście są przyjazne środowisku?
Działanie nowoczesnych kotłów wodorowych
Dla wielu z nas dobrze znane są takie rozwiązania, jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne, których celem jest wytworzenie jak najwięcej energii przy minimalnym wpływie na środowisko. Od wielu lat wielu inwestorów coraz chętniej spogląda w kierunku rozwiązań z zastosowaniem wodoru.
Zasada działania takich kotłów na wodór jest prosta – cząsteczka wody jest rozszczepiana za pomocą elektrolizy na tlen i wodór. Następnie wodór jest spalany w celu podgrzania wody lub pary w kotle przemysłowym.
Wodór stanowi zatem bardzo ekologiczne paliwo napędzające działanie kotłów wytwarzających parę wodną. W przypadku, kiedy aktualnie dostępna ilość wodoru ulega wahaniom lub nie jest wystarczająca do zapewnienia ciągłości funkcjonowania kotłów wodorowych, stosowane jest rozwiązanie hybrydowe. Montowany jest palnik na wodór oraz palnik na gaz lub olej.
Działanie kotłów wodorowych warto szczegółowo prześledzić na stronie internetowej: https://bosch-industrial.pl/kotly-przemyslowe/kociol-wodorowy/. Dostępne tam materiały opisują możliwe zastosowania nowoczesnych kotłów wodorowych w zakresie biofuel ready oraz H2-ready.
Dlaczego warto zainwestować w rozwiązania kotłów wodorowych?
Kotły wodorowe są przede wszystkim uznawane za urządzenia niskoemisyjne. Jest to podyktowane zastosowaniem nowoczesnej technologii palników na wodór oraz wsparcie palnikiem standardowym.
Jeżeli przedsiębiorstwo ma do dyspozycji wodór jako efekt uboczny z innych procesów technologicznych lub może pozyskać wodór z rynku w niskiej cenie, rozwiązanie z kotłem wodorowym jest idealne dla niego.