Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Magnesy Neodymowe. Co Trzeba o Nich Wiedzieć?

Drukuj

Magnesy Neodymowe. Co Trzeba o Nich Wiedzieć?

Przemysł lotniczy, motoryzacyjny i elektroniczny, medycyna, energetyka, nauka i oświata oraz wiele codziennych sytuacji lub majsterkowanie… To tylko niektóre z zastosowań magnesów neodymowych. Ich wykorzystanie w różnych aplikacjach jest możliwe dzięki licznym zaletom, wśród których największe znaczenie mają trwałość, siła i możliwość pracy nawet w ekstremalnych warunkach. Czemu i kiedy warto po nie sięgnąć? Czym cechują się magnesy neodymowe i w jaki sposób się je produkuje? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Czym są magnesy neodymowe?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najczęściej używane były magnesy samarowo-kobaltowe. Obecnie jednak ich miejsce w niemal wszystkich zastosowaniach zajmują modele neodymowe, które są od nich kilkadziesiąt razy silniejsze. Magnesy tego typu produkowane są w procesie spiekania neodymu, żelaza i boru z domieszkami takimi jak dysproz czy prazeodym. Taka technologia umożliwia produkcję magnesów w różnych kształtach (w ofercie firmy BNS można znaleźć np. magnesy neodymowe prostokątne), co pozwala na pełne dostosowanie do specyfiki danego zastosowania.

Magnesy neodymowe – najważniejsze zalety

Najważniejszą zaletą magnesów neodymowych najczęściej okazuje się ich duża siła. Sam magnes jest w stanie unieść ładunek stanowiący 1300-krotność jego masy. Warto jednak pamiętać, że w zaawansowanych aplikacjach przemysłowych zwykle są one częścią złożonych zespołów, a obecność innych magnesów wraz z osprzętem zmniejsza ich moc do 25-50-krotności masy.

Kolejny atut magnesów neodymowych to duża trwałość. Przy zachowaniu zasad odpowiedniej konserwacji mogą zachować sprawność przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat, tracąc jedynie kilka procent mocy. Są również bardzo odporne na większość typów uszkodzeń mechanicznych (z wyłączeniem stosunkowo dużej kruchości) oraz rozmagnesowanie. Magnesy tego typu mogą ponadto pracować w bardzo wysokich temperaturach.

Zastosowania magnesów neodymowych

Powyższe zalety sprawiają, że magnesy neodymowe mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach – np.:

  • branży transportowej i spedycyjnej oraz w budownictwie (jako element urządzeń do przenoszenia ładunków zawierających materiały ferromagnetyczne);

  • energetyce (jako część turbin wiatrowych i wodnych);

  • w elektronice (w różnorodnych urządzeń – od smartfonów, przez laptopy lub odtwarzacze i napędy, aż po głośniki, mikrofony i rejestratory dźwięku);

  • przemyśle motoryzacyjnym (zwłaszcza w silnikach samochodów elektrycznych);

  • przemyśle motoryzacyjnym i kosmicznym;

  • medycynie (w aparatach do magnetoterapii).

Magnesy neodymowe, dzięki bardzo szerokiej dostępności i przystępnym cenom, są też często spotykane w użytku domowym. Można użyć ich np. jako mocowania zasłon czy moskitier, sondy do wybierania czyszczenia dna zbiorników wodnych z odpadów metalowych lub element wielu wykonanych samodzielnie urządzeń – np. myjki do akwarium .

Jak widać, magnesy neodymowe dostępne na https://bns.com.pl/magnes-neodymowy odgrywają ważną rolę w wielu dziedzinach życia – m.in. w różnych gałęziach przemysłu, medycynie oraz codziennych zastosowaniach. Umożliwia do duża siła magnetyczna, długa żywotność oraz zdolność do pracy w ekstremalnych warunkach. Są też łatwo dostępne i produkowane w różnych formach. Inwestor może więc z łatwością dobrać model dostosowany do specyfiki konkretnej aplikacji.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent