Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Na czym polega cięcie laserowe blachy?
Na czym polega cięcie laserowe blachy?
Znaczący rozwój technologiczny można obecnie obserwować w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Nawet z pozoru mało skomplikowana czynność, jaką jest cięcie metali i innych materiałów, zanotowała spory rozwój pod względem stosowanych technologii i metod obróbki. Do niedawna wiele firm i fabryk stosowało przecinarki taśmowe oraz tarczowe. Obecnie są one coraz częściej zastępowane przez przecinarki laserowe, ze względu na ich liczne atuty, takie jak większa precyzja działania i możliwość automatyzacji procesu. Nie bez znaczenia jest też ekonomiczne wykorzystanie obrabianego materiału.
Jak wyglądają cięcia laserowe materiałów blaszanych?
W procesie przecinania laserowego główną rolę odgrywa gorąca wiązka lasera idąca w parze z gazem technicznym. Jednak konkretnie za cięcie laserem blachy odpowiada promień lasera. Pod jego wpływem obrabiany materiał jest spalany, topiony lub powodowane jest jego odparowanie.
Mimo że wiązka lasera posiada wysoką temperaturę, obrabiany materiał nie ulega silnemu nagrzewaniu do wysokich temperatur. To sprawia, że cięcia laserowe nie zmieniają struktury chemicznej ciętego materiału. Oprócz blach możliwe jest laserowe przecinanie drewna, tworzyw sztucznych czy też materiałów szklanych.
Najważniejsze atuty cięcia laserowego
Proces cięcia laserem charakteryzuje się wieloma istotnymi zaletami. Ze względu na nie, coraz więcej firm decyduje się na wdrażanie takich technologii w swojej działalności. Oto najważniejsze atuty:
- szybkie tempo cięcia metalu oraz innych materiałów,
- bardzo wysoka powtarzalność (produkowane elementy nie odbiegają znacząco od siebie pod względem parametrów),
- możliwość wdrożenia procesu cięcia laserowego w wielu branżach (np. budowlanej, lotniczej, elektrotechnicznej czy też motoryzacyjnej),
- wysoka precyzja cięcia do nawet 0,1 mm – pozwala to więc na tworzenie nawet bardzo skomplikowanych wzorów, kształtów i elementów.
Czy cięcie laserem to inaczej cięcie plazmowe?
Wiele osób błędnie uważa, że cięcie plazmowe jest tym samym co cięcia laserowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dokładność urządzeń laserowych jest zdecydowanie większa (lepsza niż 0,1 mm, podczas gdy w cięciu plazmowym jest to co najwyżej 0,15 mm).
Lasery przemysłowe są wyposażane w rozwiązania CNC. To one umożliwiają bardzo precyzyjne cięcie blach, rur, profili oraz innych elementów wykonanych z różnych typów metali.
Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w przecinaniu i obróbce laserowej. Ich poszukiwanie nie jest niczym skomplikowanym, ponieważ sporo ofert, wizytówek i oficjalnych stron takich firm można znaleźć w Internecie.