Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Pionowe Centra Obróbcze – Rewolucja W Obróbce Metalu
Pionowe Centra Obróbcze – Rewolucja W Obróbce Metalu
Rozwój technologiczny w przemyśle maszynowym to jedno z najbardziej zauważalnych osiągnięć współczesnego człowieka. Nieustanne doskonalenie maszyn pozwalających na pracę z różnego rodzaju materiałami, w tym na przykład z metalem, to klucz do uzyskiwania coraz lepszych rezultatów produkcji i jedyna szansa na sprostanie rosnącym wymaganiom klientów indywidualnych i biznesowych.
Wykorzystując jako przykład sektor obróbki metali nie sposób nie zauważyć, że pojawienie się wielofunkcyjnych, precyzyjnych centrów obróbczych to właśnie powód, dla którego przemysł metalurgiczny kwitnie dziś na niespotykaną dotąd skalę. Pionowe centra obróbcze CNC gwarantują maksymalną funkcjonalność, ograniczają koszty i charakteryzują się wysoką wydajnością pracy. Gdzie znajdują zastosowanie i jaki jest ich realny wpływ na działanie firm we wspomnianym sektorze?
Pionowe centra obróbcze, czyli nowoczesność w obróbce metali
Pojawienie się jeszcze w XX wieku pierwszych pionowych centrów obróbczych zrewolucjonizowało produkcję przemysłową. Jedną z głównych zalet, jaką posiadały wówczas tego typu rozwiązania (innowacyjną jak na tamte czasy) było zastosowane w centrach obróbczych systemów sterowania komputerowego, rozpoznawalnych dziś jako CNC. Rozwój technologii na przestrzeni lat sprawił, że pionowe centra obróbcze są dziś stałym elementem wyposażenia wszystkich liczących się w branży przedsiębiorstw. To właśnie te wielofunkcyjne obrabiarki, dzięki zautomatyzowanemu działaniu i możliwości wykonywania wielu zadań gwarantują dziś wysoką precyzję obróbki w czasie, który pozwala producentom wyrobów metalowych na zaspokojenie potrzeb rynku. Praca, do której niegdyś konieczne było zatrudnienie wielu osób i zaangażowanie wielu maszyn jest dziś wykonywana w pojedynczym pionowym centrum obróbczym w sposób bardziej precyzyjny, mniej czasochłonny i przede wszystkim wysoce zautomatyzowany.
Pionowe centra obróbcze nie są dziś jedynym sposobem na zorganizowaną i zautomatyzowaną obróbkę, jednak w oczach większości specjalistów to właśnie one, w porównaniu z poziomymi centrami obróbczymi, wydają się bardziej wytrzymałym i wydajnym rozwiązaniem produkcyjnym.
Pionowe centrum obróbcze marki Hartford. Źródło: exapro.pl
Możliwości i zastosowania pionowych centrów obróbczych
Nowoczesne centra obróbcze pionowe są wykorzystywane przez różne branże przemysłu i produkcji, jednak to właśnie w przemyśle związanym z obróbką metali ich zastosowanie jest najbardziej zauważalne. Zautomatyzowanie procesu produkcyjnego pozwoliło na wykorzystywanie pionowych centrów obróbczych do wytwarzania wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń oraz ich elementów wymagających niezwykłej precyzji i dokładności pracy. Urządzenia tego typu są powszechne między innymi w fabrykach zajmującym się wyrobem elementów dla przemysłu samochodowego, budowlanego, lotniczego, czy maszynowego. Popularność rozwiązania nie powinna jednak nikogo dziwić – nowoczesne centra obróbcze to bowiem nie tylko wielofunkcyjność i możliwość zrezygnowania z szeregu mniejszych, pojedynczych maszyn. Sterowane komputerowo centra obróbcze to urządzenia wyposażone w szereg podzespołów odpowiadających za bezpieczeństwo, dokładność i precyzję pracy.
Budowa i zasada działania pionowego centrum obróbczego
Do jednych z najważniejszych elementów konstrukcyjnych pionowych centrów obróbczych należą niewątpliwie wrzeciona, czyli elementy robocze mechanizmu, oraz konsola umożliwiająca zamocowanie obrabianego przedmiotu w urządzeniu. Najistotniejsze elementy nowoczesnych pionowych centrów obróbczych wykonuje się dziś z żeliwa zapewniającego wysoką trwałość, stabilność i odporność termiczną urządzeń. To między innymi od nich zależy praca zamocowanych wrzecion wykonujących właściwe czynności obróbki i skrawania. Te również charakteryzują się oczywiście dużą wydajnością, a dzięki automatyzacji pracy maszyny, pozwalają na osiąganie naprawdę satysfakcjonujących rezultatów.
Używane centra obróbcze – korzystne rozwiązanie dla firm
Dopasowanie odpowiedniego pionowego centrum obróbczego do wymagań i zapotrzebowania danej firmy to nie lada wyzwanie, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Z tego też powodu wielu przedsiębiorców korzysta z możliwości zakupienia używanych maszyn znanych i cenionych firm produkujących pionowe centra obróbcze poprzez giełdy maszyn używanych. Wśród producentów zasługujących na uwagę z pewnością zasługują marki takie jak Kondia, MIKRON, Hartford, Haas, Awea, Huron, Mazak, czy Deckel Maho, znane z produkcji wysokiej jakości urządzeń i pionowych centrów obróbczych. Niewątpliwą zaletą pozyskiwania urządzeń tego typu właśnie „z drugiej ręki” jest możliwość zakupienia sprawdzonych, skutecznych urządzeń za przystępną cenę w skali, która w innym przypadku wymagałaby bardzo intensywnych poszukiwań.