Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Projektowanie i Wykonywanie Układów Elektronicznych – Jak Przebiega?

Drukuj

Projektowanie i Wykonywanie Układów Elektronicznych – Jak Przebiega?

Kluczowym czynnikiem dotyczącym rozwoju układów elektronicznych jest idąca w parze z poprawą jakości parametrów minimalizacja. Poniżej postaramy się przedstawić, na czym polega dzisiejsze projektowanie i wykonywanie urządzeń elektronicznych.

Nie ma układu bez projektu

Faza projektowa jest niezwykle ważna w kontekście całej pracy nad powstaniem układu. Nie da się ukryć, że bez niej nie byłoby możliwe stworzenie tak zaawansowanych prac, z jakimi obecnie można się spotkać. Sam proces projektowania zależy w dużej mierze od klienta. To właśnie we współpracy z nim określana jest koncepcja samego urządzenia. Po uzgodnieniu wszystkich detali, specjaliści przechodzą do pracy. Projekty wykonuje się już zazwyczaj w oparciu o oprogramowanie komputerowe. Zaawansowane systemy są w stanie przeprowadzać pełne obliczenia i wykonywać wszelakie symulacje pracy całego urządzenia. To na tym etapie uwzględnia się dobór konkretnej technologii, a w końcowym rezultacie tworzony jest prototyp samego urządzenia.

Jak przebiega tworzenie układu elektronicznego?

Samo wykonywanie układu jest bardzo skomplikowanym procesem, w pełni bazującym na projekcie. Wiele firm tworzących układy elektroniczne na zamówienie, praktycznie samodzielnie przystępuje do produkcji całego obwodu. Mowa tutaj o wszystkich czynnościach związanych z tworzeniem płytki drukowanej czy doborze i mocowaniu na niej komponentów. Wszystkie te czynności wymagają sporego obeznania w temacie, a co za tym idzie – wielu specjalistów. Najczęściej występującą technologią montażu komponentów jest dziś SMT. To metoda montażu powierzchniowego, wykonywana w pełni automatycznie przez maszyny. Korzysta się z niej w ramach stworzenia małych układów o niewątpliwie ciasno rozstawionych podzespołach. Sam człowiek nie jest wtedy w stanie ręcznie przykleić elementów na płytkę, w czym może pomóc oczywiście maszyna produkcyjna. Wszystko sterowane jest z poziomu komputera, co pomaga zaoszczędzić masy błędów.

Kodowanie urządzenia

Sam układ elektroniczny nie jest w stanie nic samodzielnie wykonać. Jego koncepcja ma na celu przesyłanie impulsów prądowych określonymi ścieżkami, co może aktywować niektóre podzespoły. Istotną rolę na tym etapie pełnią programiści. Samo programowanie mikrokontrolerów nadaje urządzeniom potrzebnych funkcji. Końcowym etapem są oczywiście testy. Z początku wykonuje się je na prototypach po to, by mieć pewność, że po wdrożeniu do masowej produkcji nie wystąpią liczne błędy. Każdy, pojedynczy układ musi zostać sprawdzony pod kątem funkcjonalności, zabezpieczeń i prawidłowego złożenia.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent