Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Przyssawki Próżniowe - Co Warto o Nich Wiedzieć
Przyssawki Próżniowe - Co Warto o Nich Wiedzieć
Ssawki podciśnienia dzielimy na płaskie i mieszkowe. Ssawki płaskie nadają się do płaskich, sztywnych powierzchni. Jeśli podczas przenoszenia istnieje ryzyko zmniejszenia tarcia między powierzchnią a przyssawką (np. zaolejona blacha) to właśnie ssawka z ożebrowaniem zapewni pewniejsze trzymanie.
Gdy powierzchnia jest zaokrąglona, rekomendowana będzie ssawka mieszkowa.
Powszechnie stosowane przyssawki mieszkowe mają ich od półtora do nawet ośmiu. Większa liczba mieszków to lepsza kompensacja wysokości, kąta chwytania, ale gorsze właściwości podczas przenoszenia w płaszczyźnie poziomej. W przypadku podnoszenia elementów długich i wąskich najlepszym wyborem będzie ssawka owalna. W ten prosty sposób zamykamy kwestię typów przyssawek.
Inna ważna cecha przyssawki to materiał, z którego jest wykonana. Istnieje co najmniej kilka materiałów powszechnie stosowanych przy produkcji przyssawek. Warto wiedzieć, który z nich jest najbardziej optymalny dla danego zastosowania. Najczęściej spotykane są przyssawki gumowe (NBR). Ich właściwości pozwalają na pracę w zakresie temperatur od -10 do 100*C. Bardzo dobra odporność na olej oraz trwałość powodują, że ssawka gumowa sprawdzi się w wielu aplikacjach. Drugim najbardziej popularnym materiałem jest silikon. Ma on szerszy zakres temperatur -60…200*C (w niektórych przypadkach nawet 280*C). Silikon jest nie odpowiedni w przypadku kontaktu z olejem, ale do „spożywki” nadaje się idealnie (dostępny certyfikat FDA). Ten materiał wyróżnia mniejsza twardość (nawet 30* w skali Shora) co powoduje lepsze dopasowanie do niestandardowych, chropowatych powierzchni. Przy uwzględnieniu najwyższej trwałości przyssawki górą będzie poliuretan – trzeci najczęściej spotykany materiał. Inne spotykane materiały przyssawek to CS (conductive silicon) np. przy elektronice (certyfikat ESD); „mark free” – materiał niepozostawiający śladów na przenoszonym przedmiocie – stosowana np. w przemyśle kosmetycznym. Pozostałe materiały to EPDM oraz VITON.
Sama teoria na temat przyssawek to nie wszystko. Dobór właściwej przyssawki często polega na testowaniu przy uwzględnieniu warunków brzegowych. Dla większości „standardowych” aplikacji zarówno ssawka płaska jak i mieszkowa zdadzą egzamin. Dopiero przy uwzględnieniu dalszych wymagań Klienta – np. delikatny sposób chwytania - wybieramy konkretny wariant przyssawki. Czym większa powierzchnia przyssawki tym większa siła podnoszenia. Ssawki możemy spotkać w rozmiarach od 2 do nawet 600 mm. Dla szukających perfekcji powstały przyssawki konfigurowalne Magic.
Dzięki nim użytkownik może sam dobrać odpowiedni model składając przyssawkę z różnych elementów (mocowanie, liczba mieszków, stoper/filtr, dolna warga).
Warto podkreślić, że przyssawki nie uszkadzają powierzchni chwytanego materiału co może mieć miejsce przy użyciu chwytaków mechanicznych. Aby przyssawka próżniowa pracowała poprawnie równie ważną rzeczą jest wytworzenie odpowiedniego podciśnienia w jej wnętrzu. Do tego zadania służą pompy próżniowe (eżektorowe – zasilane sprężonym powietrzem, bądź pompy elektryczne). Ważne parametry opisujące podciśnienie to poziom podciśnienia oraz przepływ. W momencie gdy duża, płaska przyssawka chwyta taflę szkła, która jest gładka i nieprzepuszczalna wysoki przepływ próżni nie jest wymagany (zazwyczaj przyssawki do szkła w dużym rozmiarze np. 400 mm mają z małe przyłącze próżni). Inaczej ma to miejsce jeśli chcemy przenosić karton, który jest przepuszczalnym materiałem.
W celu dobory właściwego rozwiązania dla Państwa aplikacji podciśnieniowej zapraszamy do kontaktu z firmą Pneumat System.
--------------------------------------------
Źródło zdjęć – materiały VMECA