Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Silniki Krokowe i Serwonapędy Jako Elementy w Sterowaniu Maszyn CNC
Silniki Krokowe i Serwonapędy Jako Elementy w Sterowaniu Maszyn CNC
Mocne strony silników krokowych i ich stosowania Na pierwszym miejscu, na pewno automaty przemysłowe, tworzone na użytek własny i modelarskie. Ich mega plus to prostota użytkowania, prostota sterowania oraz pozycjonowania. Praca jest praktycznie bezawaryjna. Jeśli chodzi o niedociągnięcia – szybko się nagrzewają i gubią kroki. Jednak często wybierają je użytkownicy, bazując głównie na zaletach. Ogromny wybór silników krokowych znajdą Pańtwo pod aresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/81-automatyka/silniki-krokowe
Działanie sterownika silnika krokowego
Sterowniki działają w oparciu o zasilanie prądem DC, te bardziej zaawansowane – prądem Ac, gdy mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem, układ blokowy to zasilacz i transformator sterowników, karta interpolatora. W układzie AC z kolei sterowniki są wyposażone w sieciowy filtr oraz zasilanie interpolatora. W AC często możemy skorzystać z 3 faz, wówczas każdy ze sterowników możemy odłączyć od siebie lub nie – zamiast, można połączyć je w pary. Eliminujemy tym samym ryzyko występowania zakłóceń, jeśli jednak wystąpi usterka, wymianie podlega tylko jeden moduł. Sposób sterowania to zwykle krok/kierunek. Sterowniki silników krokowych w bogatej ofercie wariantów można znaleźć na https://www.akcesoria.cnc.info.pl/82-automatyka/sterowniki-silnikow-krokowych
Zalety serwonapędów
Z kolei serwonapędy (dostępne tutaj: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/83-automatyka/serwonapedy) mają więcej sposobów sterowania. Wynika to ze statecznej budowy i nie występują poślizgi czy hamowania. Dodatkowo można zaprogramować go tak, ze z konkretnym ładunkiem poda do serwosilnika największą wartość prądu chwilowego. W przypadku braku odpowiedzi – będzie wyłączony natychmiast. Serwonapędy również klasyfikuje się ze względu na typ prądu. Tu trzeba podkreślić znaczącą różnicę – DC to szczotkowe silniki na komutatorze. AC to klatkowe, jednak trzeba podkreślić, że wykazują bardzo dużą i dobrą produktywność.
Zasada działania serwosilnika
Serwosilniki można znaleźć tutaj: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/115-automatyka/serwonapedy/hybrydowe-easy-servo/serwosilniki. Z kolei jeśli sygnał sterujący w serwo sterownikach, ma on kilka rodzajów – step/direct lub zakres -10/+10 V oraz 0-10 V. wszystko jest skupione na interpolatorze, który odpowiada za porozumiewanie się wartości zadanej z programu sterującego a tej, którą wykonuje sterownik. Powinny dobrze ze sobą współgrać. Warto pomyśleć o rozbudowanym systemie sterowania, gdy mamy tylko słaby podstawowy sygnał i komputer o niskiej wydajności w swoich zasobach. Całość musi być jak dobrze zorganizowana firma – wszystko musi współgrać, by efekt był najlepszy.