Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Spektrofotometr Konica Minolta CM-5

Drukuj

Spektrofotometr Konica Minolta CM-5

Spektrofotometr Konica Minolta CM-5 - wszechstronne urządzenie do pomiaru kolorów

Każdy zainteresowany uniwersalną, a jednocześnie bardzo wygodną i łatwą kontrolą jakości kolorów, czy to w laboratorium, czy na hali produkcyjnej – powinien przyjrzeć się doskonałemu produktowi Konica Minolta, o którym napiszę dziś kilka słów. Kompaktowy model CM-5 znakomicie łączy w sobie zalety urządzenia stacjonarnego ze swobodą pracy niezależnej od komputera, typowej dla urządzeń przenośnych. Został opracowany we współpracy z najlepszymi ekspertami w branży, którzy często spotykają się w pracy z całą gamą próbek kolorów o różnych kształtach, konsystencji i przezroczystości, i nie uznają kompromisów. Dzięki inteligentnej, przemyślanej budowie, model ten wyznacza nowe standardy swobody pracy i przyjazności dla użytkownika. 

Rys. 1 Pomiar przezroczystych ciał stałych

Pierwszą cechą wyróżniającą spektrofotometr CM-5 jest wyjątkowo prosta i intuicyjna obsługa. CM-5 nie wymaga długich i nużących szkoleń z obsługi, ponieważ w zasadzie każdy jest w stanie efektywnie korzystać z niego już przy pierwszym włączeniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń przeznaczonych do pracy na stole warsztatowym, spektrofotometr CM-5 nie jest jedynie zwykłym pudełkiem z ekranem. Urządzenie komunikuje się z użytkownikiem za pośrednictwem dużego, dobrze zorganizowanego wyświetlacza. Sterowanie spektrofotometrem odbywa się za pomocą kilku kolorowych przycisków, ułożonych intuicyjnie w panel nawigacyjny. CM-5 wita się z użytkownikiem po uruchomieniu i zachowuje się jak cierpliwy asystent, zawsze gotowy by udzielić podpowiedzi na temat najbardziej odpowiedniego ustawienia i wykonania pomiaru. Użytkownik CM-5 nie musi się już martwić o to, że zapomni skalibrować urządzenie, ponieważ urządzenie kalibruje się automatycznie, a ponadto nie ma ryzyka utraty płytki kalibracyjnej, ponieważ jest ona zintegrowana z korpusem urządzenia. W razie potrzeby, na ekranie spektrofotometru wyświetlają się wyraźne i zrozumiałe instrukcje dla każdego kolejnego etapu pracy. Na ekranie wyświetlane są także wszystkie wykonane pomiary w formie numerycznej oraz graficznej, w tym wartości współczynnika odbicia. W pamięci urządzenia można zapisać do 1000 pomiarów wzorca kolorów i 4000 pomiarów próbek, oraz zarządzać nimi poprzez ustawienia indywidualnych progów tolerancji (PASS/FAIL) dla każdego wzorca kolorów, oraz nadawanie nazw, uśrednianie i usuwanie pomiarów. Wyniki pomiarów można przesyłać za pośrednictwem portu USB do drukarki, bądź zapisywać na pamięci przenośnej, a następnie poddać obróbce na komputerze. 

Drugą cechą wyróżniającą CM-5 jest jego uniwersalność. W przemyśle, na co dzień pracuje się z różnorodnymi substancjami. Niezależnie od tego, czy są to proszki lub pasty pigmentowe, wypełniacze, koncentraty barwiące do polimerów w formie granulatu, czy płynne żywice i rozcieńczalniki, wszystkie te substancje mają wpływ na kolor końcowego produktu. Oznacza to, że od momentu ich wprowadzenia do procesu technologicznego, należy konsekwentnie i starannie dbać o ich właściwości kolorystyczne na każdym etapie procesu. Wygodny górny port pomiarowy spektrofotometru CM-5 umożliwia umieszczenie próbek w stanie stałym nad jedną z trzech dostępnych przysłon o średnicach 3, 8, a nawet 30 mm, które można łatwo wymieniać w zależności od rozmiaru próbki. Próbki w postaci proszku lub granulatu, a także nieprzezroczyste roztwory lub pasty mogą być wygodnie analizowane za pomocą opcjonalnego zestawu szalek Petriego. Jestem przekonany, że użytkownicy będą zachwyceni, ponieważ rozwiązanie to pozwala na proste i wygodne przygotowanie próbki, a jednocześnie zapewnia wysoką powtarzalność dzięki opcji uśredniania pomiaru. Jeżeli potrzebna jest analiza materiału przezroczystego lub półprzezroczystego, np. płynu lub folii, można ją wykonać w obszernej komorze pomiaru transmisji znajdującej się pod górną pokrywą urządzenia. Spektrofotometr CM-5, którego sercem są kula Ulbrichta o średnicy 15 cm, ksenonowa lampa błyskowa oraz monochromator składający się z płaskiej siatki dyfrakcyjnej wyposażony w detektor w postaci podwójnej, 40-elementowej linii diod krzemowych, gwarantuje najwyższą dokładność i powtarzalność pomiarów. Urządzenie zapewnia rozdzielczość widmową 10 nm przy długości fali od 360 nm do 740 nm dla pomiaru w trybie SCI (z uwzględnioną składową lustrzaną) lub SCE (z wytłumioną składową lustrzaną). 

Rys. 2  Spektrofotometr Konica Minolta CM-5

Trzecią ważną cechą spektrofotometru CM-5 jest wyjątkowa wydajność i zdolność do przyspieszenia oraz ułatwienia codziennej pracy, a tym samym oszczędności czasu, kosztów i problemów. CM-5 jest niezawodnym narzędziem, które może obsługiwać pracę kilku stacji roboczych zajmujących się zapewnieniem jakości, a tym samym może być dzielony jednocześnie przez różnych operatorów. Być może obawiacie się, że wraz ze wzrostem liczby użytkowników wydajność CM-5 będzie spadać, powodując zakłócenia i błędy wynikające z ciągłych zmian ustawień funkcji narzędzia. Nic z tych rzeczy! Konica Minolta po raz kolejny oferuje swoim użytkownikom innowacyjne rozwiązanie, umożliwiając każdemu użytkownikowi zapisanie indywidualnych ustawień na pamięci przenośnej USB. Zamiast ciągle zmieniać konfigurację spektrofotometru po przełączeniu na nowe zadanie, użytkownik musi jedynie załadować odpowiednie ustawienia z osobistej pamięci przenośnej USB. Ponadto CM-5 jest oczywiście w pełni kompatybilny z popularnymi, zaawansowanymi aplikacjami komputerowymi Konica Minolta. Dzięki temu alternatywną metodą zapewnienia doskonałej jakości pracy dla wielu użytkowników jest obsługa poszczególnych zadań w ramach osobno skonfigurowanych operacji w oprogramowaniu SpectraMagic QC.

Jeżeli chcielibyście Państwo dowiedzieć się więcej, proszę skontaktować się z naszym biurem regionalnym we Wrocławiu lub wysłać do nas e-mail. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

Konica Minolta Sensing Europe B.V.

Sp. z o.o. Oddział w Polsce

ul. Skarbowców 23a

53-025 Wrocław 

Tel.: +48 71 734 52 11

Fax: +48 71 734 52 10

E-mail: 

Web: www.konicaminolta.pl

Autor: Stanislav Šulla

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent