Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Szczęście i ryzyko: jak znaleźć własną drogę do sukcesu
Szczęście i ryzyko: jak znaleźć własną drogę do sukcesu
Chcąc osiągnąć sukces uszyty na swoją miarę, musimy podążać wytyczoną wcześniej ścieżką. Już na początku pojawia się wiele pytań - czy wybrać utartą, bezpieczną drogę, czy raczej posłuchać głosu serca i podążać za swoimi najbardziej szalonymi pasjami?
W wielu przypadkach okazuje się, że osiągnięcie sukcesu nie jest możliwe bez ciężkiej pracy oraz przyzwyczajenia się do niepewności, która zawsze jest skutkiem podejmowanego ryzyka. Czy sukces osiągnięty wyrzeczeniami zawsze przynosi szczęście?
Ryzyko to nieodłączny element naszego życia
Hazard to jedna z najpopularniejszych rozrywek wśród osób pełnoletnich. Nie jest to jednak zupełnie nowy wymysł naszych czasów. Zamiłowanie ludzi do hazardu pojawiało się już w starożytności. Najlepsze kasyna internetowe, które odniosły spektakularny sukces w branży, postanowiły spełnić potrzebny osób, które chcą wprowadzić do swojego życia szczyptę ryzyka. Oferując miejsce do gry na pieniądze, nie tylko dostarczają rozrywki, ale same odnoszą sukces finansowy.
Chęć do ryzyka objawia się nie tylko podczas wybierania rozrywek, ale także podczas analizowania możliwości kariery zawodowej, pisania książek, tworzenia dzień artystycznych czy wytyczania swojej ścieżki rozwoju osobistego. Zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia - po pięciu latach ciężkich studiów może okazać się, że nie odnajdujesz się w pracy lekarza, nagła kontuzja może zniweczyć Twoje plany o karierze sportowej, a nadzieje pokładane w relacji mogą nieoczekiwanie zostać zaprzepaszczone.
Obecne wyzwania, z jakimi boryka się świat, w tym rosnące nierówności społeczne, zmiany klimatyczne czy konflikty zbrojne, mogą wymagać podjęcia ryzyka w celu wyprostowania tych ścieżek dla przyszłych pokoleń. Podejmowanie działań, wyjście z tłumu i wdrażanie planu w życie wymaga odwagi i zaryzykowania, także w zmierzeniu się z ewentualnymi niepowodzeniami.
Zarządzanie ryzykiem jest niezwykle istotną umiejętnością w dzisiejszym świecie. Na tę zdolność składa się wiedza o tym, jak analizować problem, jak planować potencjalne rozwiązania, jak zachować elastyczność i dostosowywać się do zmieniających się warunków. Zdrowe podejście do ryzyka ułatwia przetrwanie trudności, lepsze wykorzystywanie możliwości i szybsze osiągnięcie celu.
Kiedy ryzyko się opłaca
Trudności i wyzwania, które towarzyszą podejmowaniu ryzyka, potrafią skutecznie skłonić nas do wyjścia ze swojej strefy komfortu. To z kolei nierzadko prowadzi do czystej satysfakcji i uzyskania nadspodziewanych osiągnięć. Przykładów osób, które odniosły sukces dzięki podjętemu ryzyku jest wiele. Elon Musk zaryzykował swój majątek, aby wdrożyć w życie swoje wizje i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, J.K. Rowling podjęła ryzyko i wydała swoją książkę o Harrym Potterze na własny koszt, Richard Branson testował rynek podejmując ryzykowny krok i zakładając kolejne firmy - wiele z nich osiągnęło spektakularny sukces.
Podjęcie ryzyka i odniesienie sukcesu nie zawsze musi prowadzić wyłącznie do korzyści finansowych. Amelia Earhart, pionierka lotnictwa, zdecydowała się spełnić swoje marzenie i zaryzykować przelatując samotnie nad Oceanem Atlantyckim. Malala Yousafzai otrzymała Nagrodę Nobla za swoje niezwykle odważne, zagrażające życiu działania w walce o prawa do edukacji dziewcząt. Nelson Mandela ryzykował swoim życiem walcząc z apartheidem i dążąc do równości rasowej w RPA.
Ryzyko nie zawsze jest gwarantem sukcesu
Można mnożyć przykłady, w których podjęcie ryzyka wiązało się z osiągnięciem sukcesu. Sama istota ryzyka świadczy jednak o tym, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Często konieczne jest planowanie, wyważone podejście i zarządzenie ryzykiem, lecz nawet to nie jest gwarancją sukcesu. Wytyczenie własnej drogi wymaga nie tylko odwagi, ale umiejętności oceny sytuacji, nauki na własnych błędach i korygowania swoich działań.
Historia zna wiele przykładów, w których podjęte ryzyko nie zawsze się opłacało. Ryzykowna wyprawa Napoleona Bonaparte na Rosję w 1812 roku zakończyła się klęską, a pierwsze próby lotów kosmicznych pomimo szeregu wdrożonych działań często kończyły się katastrofami. Także we współczesnym świecie niektóre decyzje inwestycyjne i niespodziewane kroki nie kończą się tak jak się spodziewano.
W 2013 roku Yahoo podjął ryzyko kupienia serwisu społecznościowego Tumblr za 1,1 miliarda dolarów. Niestety, ta inwestycja nie przyniosła spodziewanych korzyści i Yahoo później odnotowało spadki wartości. Firma Kodak jest z kolei dowodem na to, że niepodjęcie ryzyka także może zakończyć się fatalnie - marka nie dostosowała się odpowiednio do zmian w branży i nie potrafiła odpowiednio wykorzystać potencjału fotografii cyfrowej, szybko tracąc dominującą pozycję na rynku aparatów fotograficznych.
Czy szczęście i sukces idą w parze?
Podobnie jak słowo sukces, tak i słowo szczęście może mieć miliardy znaczeń. Dla jednych jest to moment beztroski, dla innych chwila osiągnięcia celu, jeszcze inni uznają szczęście za moment, w którym czują satysfakcję i spełnienie ze względu na swoją pasję, pracę czy sytuację rodzinną. Wybranie motywującej, inspirującej i zgodnej z przekonaniami ścieżki ma szansę przynieść uczucie radości, dzięki któremu, nawet gdy na drodze staną jakiekolwiek trudności, staną się one łatwiejsze do pokonania.
Droga do sukcesu zawsze wymaga wytyczenie indywidualnej ścieżki. Kluczem do osiągnięcia prawdziwego szczęścia jest osiągnięcie równowagi między celem a ryzykiem niezbędnym do jego osiągnięcia. Ryzyko nie jest czymś, co należy ignorować. Z drugiej strony rozwiązaniem nie jest też zamykanie się w swojej bańce i dążenie do celu okrężnymi, bezpiecznymi drogami. Zdecydowanie się na ryzyko w imię osiągnięcia celu i marzeń jest odważne, jednak nagroda czekająca na końcu ścieżki, w tym autentyczny sukces i trwałe szczęście, może być tego warta.
Odważ się zrobić pierwszy krok
Doskonałym podsumowaniem tych rozważań są słowa wypowiedziane kiedyś przez Alberta Einsteina: Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów. Dbanie o rozwój w sferze zawodowej i osobistej wymaga wyrobienia w sobie elastyczności i chęci do podjęcia zmian. Ryzyko objawia się podejmowaniem nowych strategii, uczeniem się na błędach oraz byciem otwartym na eksperymenty. Im więcej doświadczenia, wiedzy i umiejętności nabędziemy w tym czasie, tym lepiej dostosujemy się do niepewności czyhających w przyszłości. To z kolei przełoży się na lepsze wyniki w dążeniu osiągnięcia celu.
Zrobienie jednego trudnego kroku, może wnieść w nasze życie sporo zmian. Te zmiany mogą być różne, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Spróbuj, aby przekonać się, jakie przemiany wniosą do Twojego życia. Do dalszych rozmyślań może skłonić się trafiający w sedno cytat autorstwa Tony’ego Robbinsa - Postawienie pierwszego kroku oznacza, że nosisz w sobie odwagę, aby zmienić swoje życie.