Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Wymiennik Ciepła w Instalacji CO2

Drukuj

Wymiennik Ciepła w Instalacji CO2

Wymiennik ciepła zasada działania i zastosowanie

Urządzenia określane jako wymienniki ciepła służą do wymiany cieplnej pomiędzy określonymi mediami o różnych temperaturach. Reakcja ta w zależności od rodzaju zastosowanej technologii działa na zasadzie przewodzenia, konwekcji albo promieniowania. Procesy chłodzenia lub ogrzewania odbywają się w specjalnym obwodzie, który w zależności od konstrukcji wymiennika może być wyposażony w parownik, skraplacz, sprężarkę oraz systemy orurowań czy płyt.

Przy czym wymienniki ciepła znajdują zastosowanie zarówno w chłodnictwie komercyjnym (lodówki, zamrażarki, klimatyzacje) oraz przemysłowym (maszyny do chłodzenia i mrożenia), jak i w branży grzewczej (np. pompy ciepła). W przypadku instalacji chłodzących czynnikami chłodzącymi są zazwyczaj freony, amoniak oraz CO2.

Wymienniki ciepła rodzaje

Klasyfikacja rodzajów wymienników jest niezwykle szeroka i zależy od konstrukcji oraz sposobu działania danego wymiennika, co z kolei powiązane jest z rodzajem instalacji. Pod względem przebiegu procesu chłodzenia mogą być to wymienniki kontaktowe lub wymienniki ciepła bezkontaktowe. Konstrukcyjnie rozróżnia się je na płaszczowo-rurowe, płytowe oraz spiralne. Natomiast ze względu na rodzaj medium np. w przypadku szybkiego mrożenia żywności w technologi fluidyzacyjnej stosowane są zazwyczaj:

  • wymienniki ciepła freonowe
  • wymienniki ciepła amoniakowe
  • wymienniki ciepła CO2

Warto mieć na uwadze, że tym, co jest ważne w przypadku przemysłowych urządzeń wykorzystujących wymienniki ciepła, jest przede wszystkim ich efektywność. A na to z kolei wpływa rodzaj zastosowanego w danej aplikacji czynnika. Obecnie najczęściej spotykane są wymienniki ciepła freonowe oraz wymienniki ciepła amoniakalne, jednak wraz z rosnącą presją ekologiczną, wprowadzane zostają alternatywne rozwiązania, którymi są m. in. wymienniki ciepła bazujące na CO2.

Wymienniki ciepła CO2 wiodąca technologia przyszłości?

Dwutlenek węgla to czynnik chłodzący, który był szeroko stosowany w stacjonarnych systemach chłodniczych już w XIX wieku. Wraz z wynalezieniem freonów został on niemal całkowicie zapomniany w branży chłodniczej. Aktualnie powraca do łask i staje się coraz częściej stosowanym czynnikiem chłodzącym, który w przeciwieństwie do amoniaku NH3, może znaleźć swoje miejsce także w użytku komercyjnym.

W aplikacjach przemysłowych wymienniki ciepła CO2 również mogą być użytkowane, jako ekologiczna i bezpieczna alternatywa dla wcześniej wymienionych rozwiązań, którymi są wymienniki ciepła amoniakowe i freonowe. Pod względem technologicznym dwutlenek węgla jest czynnikiem opłacalnym i znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie jako czynnik niskiego stopnia w układach kaskadowych używanych m. in. w maszynach do zamrażania żywności.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent