Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Z Jakich Materiałów Wykonać Strop W Domu?

Drukuj

Z Jakich Materiałów Wykonać Strop W Domu?

Wszystkie rodzaje stropów, bez względu na rodzaj powinny spełniać określone funkcje i normy. Przede wszystkim musi je cechować wytrzymałość, czyli muszą zagwarantować bezpieczne przeniesienie na elementy konstrukcyjne, czyli ściany i podciągi. Stropy żelbetowe są cięższe od drewnianych, dlatego konieczne jest w ich przypadku przygotowanie odpowiednio ciężkiej konstrukcji, która udźwignie strop.

Strop z całą pewnością nie powinien się uginać. Musi również spełniać warunki ochrony przeciwpożarowej. W tym wypadku na pewno pierwszeństwo mają stropy żelbetowe, które są niepalne, co jest ich główną zaletą. Stropy drewniane, nawet osłonięte płytami gipsowo- kartonowymi nie są w pełni odporne na działanie ognia. Ich zaletą jest za to niższa cena, dlatego niektóre małe projekty domów zawierają właśnie to rozwiązanie.

Od stropu nie można oczekiwać natomiast izolacji akustycznej, ponieważ żaden z nich jej nie zapewnia. Jedynie można ją w niewielkim stopniu zniwelować, ale tylko w przypadku stropów żelbetowych, ponieważ drewniane w ogóle nie zapewniają izolacji akustycznej.

W katalogowych ofertach domów jednorodzinnych najbardziej cenione przez projektantów są stropy gęstożebrowe. Cechuje je przede wszystkim łatwość wykonania, która wynika głównie faktu, że elementy składowe są lekkie i łatwe do zamontowania. Dla ekipy budowlanej nie jest zatem problemem ułożenie stropu gęstożebrowego. Nie wymagają stosowania dużej ilości betonu, jak również większej ilości desek szalunkowych.

Na naszym rynku jest kilka rodzajów stropów gęstożebrowych, które różnią się wytrzymałością, rozstawieniem belek, wysokością konstrukcji a także rodzajem wypełnienia przestrzeni między belkami. Do najpopularniejszych zaliczają się: Teriva, Ceram oraz Fert.

W budynkach, które cechuje nieregularny kształt a powierzchnia pomieszczeń jest otwarta stosuje się strop żelbetowy monolityczny. Wykonuje się go w całości na budowie, przez zalanie zbrojenia betonem. Zbrojenie musi być rozłożone równomiernie na powierzchni budynku. Stosuje się również prefabrykowane stropy. Mają one postać cienkich, betonowych płyt, które zastępują szalunek. Najczęściej wykonuje się je na zamówienie. Płyty układa się za pomocą dźwigu a kiedy zostanie ułożone zbrojenie na ich górnej powierzchni całość zalewa się betonem. Strop monolityczny jest stosunkowo cienki. Efekt ten uzyskuje się dzięki równomiernemu rozłożeniu zbrojenia.

Jeżeli powierzchnia pomieszczeń nie przekracza 6 metrów poleca się stosowanie stropu z płyt kanałowych. Jest to najtańsze rozwiązanie, jeśli chodzi o rodzaje stropów. Szybko można go obciążać a poza tym, co istotne, wykonuje się go równie szybko. Ułożenie tego typu stropu trwa zwykle jeden dzień.

Istnieją również stropy szklano- żelbetowe, które wyglądają jak stropy żelbetowe, ale posiadają w swojej konsystencji kryształki, które powodują, że światło przenika przez strop.

Stropy ceramiczno- żelbetowe zbudowane są z pustaków ceramicznych lub betonu. Wykonując je nakłada się na pustaki warstwę betonu. Dobrze jeśli między pustaki umieści się wypełnienie pełne, co doprowadza do rozkładu obciążenia pomiędzy pustakami.

Stropy drewniane to stropy o najdłuższej tradycji. Wykonuje się je najczęściej w domach o konstrukcji szkieletowej lub też w domach z bali. Pułap stropu trzeba ocieplić wełną mineralną i obudować płytami gipsowo- kartonowymi. Najlepszym materiałem na strop drewniany jest drewno sosnowe lub świerkowe o klasie K27, ponieważ jest łatwe w obróbce. W domach murowanych nie sprawdza się, chyba że jako strop nieużytkowy, nad najwyższą kondygnacją. Stropy drewniane nie mogą utrzymywać większych obciążeń a także często się uginają. Ich zaletą na pewno jest lekkość a także przystępna cena i szybkość oraz prostota wykonania. Można z nich korzystać od razu po ukończeniu prac.

Kiedy wybieramy strop należy przede wszystkim dobrać odpowiedni strop do rodzaju budownictwa w jakim powstaje nasz dom. Strop to bowiem stabilność i wytrzymałość przyszłego domu.

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent