Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Prezentacje RSS

Zastosowanie Poliwęglanu w Ogrodzie

Drukuj

Zastosowanie Poliwęglanu w Ogrodzie

Co to jest poliwęglan?

Jeśli wpiszemy to pytanie w wyszukiwarkę internetową, otrzymamy odpowiedź z pogranicza chemii i fizyki. Większości osób nic nie powie informacja o polimerach z grupy poliestrów i o estrach kwasu węglowego.

Uprośćmy więc nieco tę definicję. Poliwęglan jest tworzywem sztucznym, któremu można nadać praktycznie dowolny kształt. Mimo iż wyglądem przypomina gruby plastik, jest bardzo trwały i odporny zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ charakteryzuje się dużą przejrzystością, często jest wykorzystywany jako zamiennik szkła. Na plus trzeba mu zaliczyć niską wagę i dobre właściwości termoizolacyjne.


Szklarnia ogrodowa z aluminium i poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl

Wady i zalety poliwęglanu

Wspominając o wadach poliwęglanu, na pierwszym miejscu wymienia się jego cenę. Faktycznie poliwęglan jest dużo droższy od szkła, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę jego trwałość, okaże się, że tak naprawdę oszczędzamy na tej inwestycji.

Poliwęglan, mimo iż odporny na uszkodzenia, dość łatwo ulega zarysowaniom.

Poliwęglan przyciąga kurz, co z jednej strony jest wadą, bo trzeba go często myć, z drugiej – zaletą. Jeśli kurz będzie osiadał na poliwęglanie, nie będzie go w innych miejscach.

I to tyle, jeśli chodzi o wady. Zalet jest znacznie więcej:

  • – duża trwałość,
  • – odporność na warunki atmosferyczne,
  • – uniwersalne zastosowanie,
  • – niska waga,
  • – duża możliwość formowania,
  • – łatwość obróbki,
  • – ochrona przed promieniowaniem UV,
  • – przezroczystość.


Szklarnia z matowego poliwęglanu z półokrągłym dachem, fot. Ogrodosfera.pl

Gdzie wykorzystuje się poliwęglan?

Z poliwęglanem mamy do czynienia praktycznie na każdym kroku. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, uważając, że patrzymy na przezroczysty plastik lub… szkło.

Tymczasem wszystkie przydomowe szklarnie dostępne w sklepie ogrodosfera.pl robi się dziś z poliwęglanu, ponieważ jest on tworzywem trwalszym od szkła i zatrzymującym promieniowanie UV, natomiast doskonale przepuszczającym światło słoneczne.

Podobnie można wykorzystać poliwęglan przy konstrukcji ogrodów zimowych. Tu na pewno warto sobie przypomnieć o jego dużych właściwościach termoizolacyjnych. Wbrew pozorom nietrudno będzie taki ogród zimowy ogrzać.

Daszek nad drzwi? Oczywiście, że z poliwęglanu! Lekki, przejrzysty i wytrzymały. Niestraszny mu padający grad czy zalegający śnieg. Poliwęglan świetnie nadaje się też do zadaszania tarasów i budowania pergoli ogrodowych.

Wiata garażowa na działce? Poliwęglan sprawdzi się i w tym wypadku. Po raz kolejny trzeba docenić jego dużą wytrzymałość i przejrzystość. Wbrew pozorom nie oznacza to, że samochód będzie się grzał. Byłoby dużo gorzej, gdybyśmy go postawili pod zadaszeniem ze stali.


Dwie poliwęglanowe szklarnie ogrodowe, fot. Ogrodosfera.pl

Jeśli nie poliwęglan, to co?

Trudno wskazać zamiennik poliwęglanu. Ogrody zimowe i szklarnie można stawiać z wykorzystaniem szyb, ale ich żywotność zapewne będzie krótsza.

Zadaszenia tarasów i wiat można robić z drewna lub metalu, ale oba te rozwiązania mają wady. Przede wszystkim takie zadaszenia nie przepuszczają światła słonecznego. Ponadto drewno może próchnieć a metal korodować.

Poliwęglan to nowoczesne tworzywo, wciąż jeszcze postrzegane jako nowość, chociaż obecne na rynku dłuższy czas. Jego popularność stale rośnie i – biorąc pod uwagę zalety – nie ma w tym nic dziwnego.

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Ankieta

Plastline

Plastinvent