Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Nowe Kompozyty z Włóknem Węglowym na Matrycy Poliamidowej
Nowe Kompozyty z Włóknem Węglowym na Matrycy Poliamidowej
Niemiecki producent włókien węglowych SGL Group (Wiesbaden; www.sglgroup.com) i BASF (Ludwigshafen; www.basf.com) pomyślnie zakończyli swoje badania nad wspólnym projektem dotyczącym otrzymania materiału wzmocnionego włóknami (CRF) na reaktywnej matrycy poliamidowej. Obie firmy rozpoczęły prace nad pierwszym materiałem w 2012 roku, kiedy postanowiono opracować kompozyt termoplastyczny metodą formowania z prasowaniem (T-RTM) i reaktywnego formowania wtryskowego. Wynikiem tej pracy jest już materiał, który został zastosowany w konkretnych projektach realizowanych przez klientów z branży motoryzacyjnej, poinformowały firmy.
SGL przyczynił się do badań poprzez opracowanie nowej apretury dla włókna węglowego. Jednocześnie, firma zamierza zająć się w szczególny sposób procesem produkcji tkanin z włókna węglowego, w tym opartych na tkaninach i oplotach.
Rolą BASF we współpracy było przetwarzanie włókien węglowych SGL z wykorzystaniem techniki T-RTM oraz scharakteryzowanie ich chemicznie i mechanicznie. Firma BASF nadal "intensywnie zamierza pracować nad rozwojem reaktywnych systemów termoplastycznych na bazie kaprolaktamu", dodał niemiecki gigant chemiczny. /Źródło: Plast Europe/