Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Oszczędność Energii w Procesie Produkcyjnym Dzięki Additives
Oszczędność Energii w Procesie Produkcyjnym Dzięki Additives
Dzięki wysoce skutecznym koncentratom masterbatch z addytywami od GRAFE z Blankenhain, oferowane środki wspomagające pozwalają uzyskać znaczną oszczędność energii w produkcji seryjnej. W czasach szybko rosnących cen energii elektrycznej i gazu, przyczyniają się one do bardziej wydajnej produkcji tworzyw sztucznych. Koncentraty masterbatch wpływają na właściwości płynięcia polimerów w taki sposób, że w zależności od zastosowania i geometrii komponentu można osiągnąć różne wzrosty wydajności przy niższych kosztach w porównaniu ze specjalnymi tworzywami sztucznymi.
„Nasze środki wspomagające cykl wtrysku mogą być stosowane z odpowiednim nośnikiem koncentratu masterbatch do szerokiej gamy wysokowydajnych polimerów i tworzyw konstrukcyjnych, w tym ABS, PA, PBT, PET, PPA, PSU, POM, EPS, PPE, PPS i PSU”, mówi Danny Ludwig, szef działu zarządzania produktami Color & Functional Masterbatches w GRAFE. Ponadto koncentraty masterbatch z addytywami są również dostępne w postaci koncentratów combi-batch z komponentem kolorystycznym, wyjaśnia ekspert, odnosząc się do licznych zastosowań w sektorze motoryzacyjnym.
Według Ludwiga, duże elementy zewnętrzne, takie jak zderzaki i elementy bagażnika, zostały już wyprodukowane. Ekspert przytacza przykład projektu, w którym czas cyklu dla złącza wykonanego z PBT został skrócony o 40% przy zastosowaniu 3% dawki koncentratu masterbatch. „W przypadku części układu napędowego lub części pod maską wykonanych z PPA, byliśmy w stanie skrócić czas cyklu o 26% przy dawce 4% dawce koncentratu masterbatch”, wyjaśnia i dodaje: „Zastosowanie naszej partii addytywów umożliwia bardziej stabilne okno przetwarzania PPA, poprawia przepływ stopu i ułatwia wypełnianie form w zastosowaniach formowania wtryskowego”.
Materiałem, który można przetwarzać w niższych temperaturach i przy zmniejszonym ciśnieniu wtrysku na wtryskarce, jest w szczególności PPA. „Niższe siły tarcia pozwalają uniknąć przypaleń lub uszkodzeń przy krytycznych geometriach, co umożliwia realizację bardziej skomplikowanych elementów,” wyjaśnia Ludwig. „Poprawia się również jakość powierzchni elementów, a wyciąganie z formy jest łatwiejsze”, dodaje. „Dzięki temu można osiągnąć znaczne skrócenie czasu trwania cyklu”. W zależności od tworzywa sztucznego, dozowanie koncentratu masterbatch wynosi od jednego do czterech procent, w zależności od zadania i problemu, który chcemy rozwiązać.
To właśnie niższe temperatury przetwarzania skutkują dużym potencjałem oszczędności energii. Na przykład, klient z branży opakowań z pomocą GRAFE zdołał zredukować temperaturę cylindra we wszystkich strefach o 40°C, co zmniejszyło ich zapotrzebowanie na energię o 30%. Ponadto zoptymalizowane właściwości przepływu w niskiej temperaturze zaowocowało o 12% lepszym czasem cyklu, ponieważ części schładzały się szybciej i bardziej równomiernie. Cały łańcuch procesowy zyskuje na wspomaganiu obróbki produktami GRAFE dzięki oszczędności energii w procesie topienia, wyższej wydajności przy zachowaniu tego samego czasu produkcji i mniejszej ilości odpadów.
Ludwig przytacza także inny przykład klienta z sektora budowlanego: „zwykły” czarny koncentrat został zastąpiony czarnym koncentratem z addytywem GRAFE. „Po przeprowadzeniu całościowej oceny wydajności w procesie produkcyjnym, nasz klient był entuzjastycznie nastawiony do potencjału oszczędności dzięki zastosowaniu koncentratów z addytywami GRAFE. Pomimo faktu, że cena tego koncentratu masterbatch wzrosła, całkowita oszczędność znacznie przewyższa tę kwotę, a nasz produkt jest wykorzystywany w produkcji seryjnej w zakładzie klienta”, informuje dyrektor ds. zarządzania produktami Color & Functional Masterbatches.
Ale to nie wszystko. Oprócz lepszego przepływu stopu i skrócenia czasu cyklu, użytkownicy koncentratów masterbatch z addytywami odnoszą również korzyści ze zoptymalizowanych właściwości mechanicznych. W porównaniu z niezmodyfikowanym polimerem bazowym, można również uzyskać lepszą jakość powierzchni, bardziej jednolitą krystalizację i szybszy proces na wtryskarce, wyjaśnia Ludwig, co oznacza, że środki wspomagające GRAFE mogą być stosowane uniwersalnie, jeśli chodzi o rozwiązywanie specjalnych problemów w procedurze przetwarzania. /Autor: Anja Zimmermann/
Polecamy:
- Zderzenie Symulacji Komputerowych z Rzeczywistością vs. Optymalizacja Procesu Produkcyjnego
- Wtryskarka Elektryczna vs Hydrauliczna
- Sztuczna Inteligencja Narzędziem Do Zwiększania Konkurencyjności w Przemyśle
- Problematyka Funkcjonowania Zaplecza Serwisowego – Ważne Czy Mało Istotne?
- Tworzywa Sztuczne Nie z Surowców Kopalnych? System Tworzyw Sztucznych w Europie w 2050 roku
- Rola Polimerów Cyrkularnych w Innowacyjnych Opakowaniach Dla Obniżenia Emisji CO2
- Efektywność Kosztowa i Oszczędność Energii w Procesie Termoformowania
- Barwienie i Modyfikacja Tworzyw Konstrukcyjnych – Problemy i Rozwiązania
- Środki Spieniające w Przetwórstwie Tworzyw Sztucznych
- Next Generation Conductive Carbon Additives
- Dodatki Stabilizujące Właściwości TS Podczas Ich Przetwórstwa i Użytkowania