Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Świat Tworzyw RSS

Uszczelki PVC – Produkcja, Zastosowanie i Rodzaje

Drukuj

Uszczelki PVC – Produkcja, Zastosowanie i Rodzaje

 

Wiele rewolucyjnych rozwiązań opiera się na niepozornych wynalazkach, które wznoszą konkretne branże, a często także komfort naszego życia, na zupełnie nowy poziom. Do tego typu produktów niewątpliwie należą uszczelki wykonane z PVC, które całkowicie zmieniły nie tylko budownictwo, ale przede wszystkim motoryzację, dostarczając nowoczesnego, taniego i przede wszystkim skutecznego rozwiązania w zakresie szeroko pojętego uszczelniania i termoizolacji. Jak to się zaczęło? Jakie mamy rodzaje uszczelek? Gdzie dokładnie są stosowane? I jak wygląda ich produkcja? Już wyjaśniamy!

Jak to się zaczęło?

Pierwszym krokiem do wyprodukowania uszczelki PVC było tak naprawdę wynalezienie polichlorku winylu, czyli syntetycznego polimeru o właściwościach termoplastycznych. Co ciekawe miało to miejsce już w XIX wieku, jednak produkcja PVC na większą skalę rozpoczęła się dopiero w latach 30. XX wieku. A na dobre rozkręciła się dopiero po II wojnie światowej.

Co do samych uszczelek PVC, to pojawiły się one w latach 50. XX wieku w Niemczech i były początkowo stosowane w przemyśle motoryzacyjnym – do uszczelniania drzwi i okien samochodowych. Było to rozwiązanie bardzo nowatorskie i stosunkowo szybko zostało przeniesione i zaadaptowane na grunt budowlany do uszczelniania okien i drzwi.

Uszczelki PVC i ich rodzaje

Na rynku znajdziemy dzisiaj wiele różnego rodzaju uszczelek PVC, które różnią się swoją konstrukcją, zastosowaniem czy sposobem montażu. Pod względem ich konstrukcji oraz sposobu montażu można je podzielić przede wszystkim na:

  • uszczelki zwykłe
  • uszczelki z tuleją
  • uszczelki termoizolacyjne
  • uszczelki samoprzylepne
  • uszczelki przylgowe
  • uszczelki krawędziowe

Warto tutaj zaznaczyć, że nowoczesne uszczelki PVC mogą mieć nawet bardzo skomplikowane kształty oraz różny stopień twardości, co daje niezwykle szerokie spektrum ich zastosowania i dopasowania do konkretnych potrzeb.

Zastosowanie uszczelek PVC

Uszczelki PVC są powszechnie używane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność:

  • uszczelnienia elementów konstrukcyjnych i ochroną przed wilgocią i brudem
  • termoizolacji
  • dźwiękoszczelności

Tym samym uszczelki PVC znajdziemy zatem głównie w takich branżach jak budownictwo, motoryzacja czy produkcja sprzętu AGD. Przy czym można je podzielić na uszczelki produkcyjne, dedykowane bezpośrednio dla producentów samochodów, okien czy drzwi oraz na uszczelki przeznaczone do samodzielnego montażu, które są dostępne w zwykłych sklepach.

Produkcja uszczelek z tworzyw sztucznych

Uszczelki z polichlorku winylu produkowane są z reguły na drodze ekstruzji, czyli wytłaczania. Tego typu proces jest szeroko stosowany w przypadku wytwarzania detali z tworzyw termoplastycznych. Ekstruzja pozwala bowiem na nadanie produktom różnych kształtów, z tego też powodu właśnie w taki sposób produkuje się nowoczesne profile z tworzyw sztucznych – w tym również uszczelki PVC. Co ważne, taka produkcja umożliwia przykładowo fabryczne łączenie uszczelek z profilami okiennymi, mamy wtedy do czynienia z post-ekstruzją.

 

 

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent