Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Świat Tworzyw RSS

Wszystkie Gatunki Polipropylenu Moplen w Technologii Bezftalanowej

Drukuj

Wszystkie Gatunki Polipropylenu Moplen w Technologii Bezftalanowej

Nowe rozwiązania w Grupie BOP

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o (BOP) oraz Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. (BOPS) tworzące Grupę BOP są zaangażowane w rozwój i produkcję tworzyw polipropylenowych (PP) o najwyższej czystości, które spełniają wymagania w kontakcie z żywnością. Grupa BOP współpracuje bezpośrednio z koncernem LyondellBasell, który jest nie tylko największym producentem poliolefin w świecie, ale także wiodącym dostawcą technologii i katalizatorów m.in. Avant ZN  do produkcji PP. Dzięki znajomości najnowszych trendów rynkowych, jak również wymaganiom stawianym materiałom polimerowym stosowanym w segmencie opakowaniowym, Grupa BOP może sprostać nawet największym wymaganiom swoich Klientów i partnerów biznesowych. Ma to swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w szerokiej ofercie produktowej skierowanej do przetwórców wytwarzających np. opakowania sztywne i giętkie wykonane z PP i przeznaczone do przechowywania żywności.

Wymagania i możliwości

Niektóre segmenty rynku, takie jak opakowania do żywności, zastosowania do wody pitnej, zakrętki i zamknięcia do napojów, czy też opakowania przeznaczone do zastosowań medycznych i farmaceutycznych oraz zabawki, itp., są coraz bardziej wyczulone na obecność substancji potencjalnie niebezpiecznych takich jak np. niektóre ftalany. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy występują one w polimerze w bardzo małych ilościach, również w stężeniach poniżej ustawowo dopuszczalnego limitu. Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), które obecnie obowiązuje m.in. na terytorium Unii Europejskiej, substancje te są zidentyfikowane jako Substancje Wzbudzające Szczególnie Duże Obawy, czyli tzw. SVHC  (Substances of Very High Concern) i wymienione są w wykazie SVHC, który okresowo jest uzupełniany.

Poliolefiny nie wymagają stosowania plastyfikatorów takich jak ftalany w celu poprawienia ich miękkości i giętkości. Jednak w niektórych przypadkach ftalany, np. ftalan diizobutylu (DIBP) są używane jako składnik katalizatora Zieglera-Natty (tzw. donor wewnętrzny) w procesie produkcji PP. Zgodnie z opinią Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Katalizatorów (European Catalysts Manufacturers Association – ECMA), donory wewnętrzne w katalizatorze, takie jak np. DIBP spełniają definicję związku przejściowego, która jest opisana w REACH. Nie można wykluczyć, że DIBP może być obecny w finalnym polimerze w ilościach śladowych jako zanieczyszczenie pochodzące z systemu katalitycznego. Katalizatory z donorem ftalanowym są aktualnie powszechnie stosowane w skali światowej do polimeryzacji PP i jego kopolimeryzacji np. z etylenem.

Katalizator bezftalanowy Zieglera-Natty

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Grupa BOP podjęła działania mające na celu użycie nowego katalizatora metaloorganicznego Zieglera-Natty, najnowszej V generacji, do produkcji kopolimerów udarowych, który nie zawiera w swoim składzie żadnych ftalanów. Dzięki zastosowaniu katalizatora bezftalanowego Zieglera-Natty najnowszej generacji, aktualnie również i ta grupa produktów PP jest produkowana bez dodatku donora ftalanowego. Warto podkreślić, że nowy typ katalizatora umożliwił produkcję gatunków  kopolimerów PP o takich samych właściwościach przetwórczych i użytkowych, jak wersje produkowane z użyciem katalizatora tradycyjnego. Już od listopada 2017 roku BOP produkuje pełen zakres tego typu kopolimerów udarowych w skali przemysłowej do regularnych dostaw do odbiorców zarówno w Polsce, jak i w ramach sieci sprzedażowej LyondellBasell.

Grupa BOP we współpracy z LyondellBasell, już od wielu lat aktywnie uczestniczy w stworzeniu standardu dla całej branży, a jako czołowy producent PP przekształca cały portfel produktów PP w gatunki nie zawierające ftalanów. Katalizator bezftalanowy (piątej generacji, z tzw. donorem dieterowym) jest od dłuższego czasu z powodzeniem stosowany przez BOP do produkcji gatunków homopolimerów i kopolimerów randomicznych PP, a pełna konwersja w tym zakresie została przeprowadzona już w 2013 roku.

Nowe gatunki

Wprowadzenie katalizatora bezftalanowego do produkcji kopolimerów blokowych pozwala Grupie BOP również rozszerzyć zakres wytwarzanych kopolimerów, np. tak jak nowy gatunek Moplen EP448S, który z powodzeniem został wprowadzony do produkcji w wytwórni w Płocku już pod koniec 2017r. Ten najnowszy produkt do zastosowań wtryskowych oferuje lepsze osiągi w zakresie wytwarzania pojemników i opakowań przemysłowych o zróżnicowanej wielkości do napełniania na liniach przemysłowych, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa podczas ich transportu i przechowywania. Nowy gatunek Moplen EP448S przeznaczony jest przede wszystkim do produkcji opakowań sztywnych do żywności oraz opakowań przemysłowych o zróżnicowanym kształcie i szerokim zakresie pojemności, które mogą być wykorzystywane m.in. do pakowania farb malarskich i produktów budowlanych.

Obecnie wszystkie rodzaje gatunków PP Moplen – homopolimery, kopolimery randomiczne i kopolimery udarowe – oferowane przez BOPS i wytwarzane w procesie Spheripol powstają w technologii bezftalanowej. Zatem, są one całkowicie zgodne z wymaganiami Dyrektywy Unii Europejskiej Nr 10/2011/EC w zakresie kontaktu z żywnością i charakteryzują się stałą jakością  oraz wysoką czystością. Przetwórcy poliolefin w Polsce mają do dyspozycji szeroki zakres homopolimerów, kopolimerów randomicznych i kopolimerów udarowych PP produkowanych przez BOP przy użyciu katalizatorów koordynacyjnych Zieglera-Natty najnowszej generacji, które nie zawierają ftalanów. Użycie przez BOP, katalizatorów  Avant ZN najnowszej, piątej generacji z bezftalanowym donorem, otworzyło przetwórcom możliwość wytwarzania wyrobów zgodnie z rosnącymi wymaganiami wiodących odbiorców końcowych, sieci handlowych i konsumentów, co ma szczególne znaczenie w przypadku wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Zakres gatunków PP wytwarzanych przez BOP w technologii bezftalanowej

Rodzaje PP Moplen Produkt bezftalanowy
Homopolimery PP do TF* i wytłaczania folii HP640J, HP525J, HP515M
Homopolimery PP do zast. tekstylnych HP456J, HP561R
Homopolimery PP do wtrysku (MFR < 25) HP500N, HP400R, HP548R
Homopolimery PP do TWIM** (MFR > 25) HP648T
Kopolimery randomiczne do wytłaczania folii RP316M
Kopolimery randomiczne do TWIM** (MFR > 25) RP398T, RP2380, RP398U, RP398V
Kopolimery udarowe do wytłaczania i TF* EP440G
Kopolimery udarowe do wtrysku (MFR < 25) EP300K, EP540N, EP548R
Kopolimery udarowe do TWIM** (MFR > 25) EP448S, EP548S, EP448T, EP348U, EP548U, EP448V

*TF – termoformowanie; **TWIM – wtrysk wyrobów cienkościennych


Moplen jest znakiem towarowym LyondellBasell.
Zdjęcia: LyondellBasell

* * *

Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o., jest spółką handlową w pełni zależną od Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. („BOP”). BOP wprowadza wysokie standardy w przemyśle i przetwórstwie tworzyw sztucznych w Polsce poprzez swoje fabryki w Płocku. BOP jest spółką joint venture, utworzoną przez Basell Europe Holdings B.V. i PKN ORLEN S.A., w której każdy z partnerów ma 50% udziałów. Spółka posiada w Płocku światowej skali zakłady do produkcji polipropylenu i polietylenu.

Kontakt/Dodatkowe informacje:

Tomasz LISTOŚ

Tel.: (22) 653 82 18

e-mail: tomasz.listos@basellorlen.pl

Agnieszka REJNOWICZ

Tel.: (22) 653 82 20

e-mail: agnieszka.rejnowicz@basellorlen.pl

Tagi: moplen orlen bop
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent