Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Wydarzenia RSS

BASF Polska Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Drukuj

BASF Polska Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu

  • Zrównoważony rozwój w firmach produkcyjnych w Polsce: szansa i zysk, czy… wyzwanie i obowiązek - wyniki pierwszego w Polsce badania praktyk zrównoważonego rozwoju wśród firm produkcyjnych, zaprezentowane przez BASF Polska podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu
  • Raport został przygotowany przez Kantar Polska na zlecenie BASF Polska

Firma BASF Polska, lider w branży chemicznej, z sukcesem uczestniczyła w tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu, pełniąc rolę partnera tego prestiżowego wydarzenia. Podczas licznych paneli i spotkań, firma skupiała się na kluczowych wyzwaniach przemysłowych, związanych z zrównoważonym rozwojem, dekarbonizacją oraz współpracą międzynarodową.

3 września 2024 r., pierwszego dnia Forum, Katarzyna Byczkowska jako prezeska Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska), wystąpiła podczas otwarcia Pawilonu Niemieckiego (German Lounge), który stał się ważnym miejscem wymiany doświadczeń między przedsiębiorcami z obu krajów.

Podczas Forum Dyrektorka Zarządzająca BASF Polska, Katarzyna Byczkowska, wzięła udział w trzech kluczowych panelach dyskusyjnych. Pierwszy z nich, zatytułowany „Dekarbonizacja przemysłu. Kręta droga do net zero?”, skupił się na wyzwaniach i możliwościach związanych z transformacją przemysłu w kierunku neutralności klimatycznej. W drugim panelu, „Kobiety w biznesie: wyzwania i bariery na drodze do sukcesu”, zostały omówione kwestie równości płci w biznesie oraz wyzwania, z jakimi mierzą się kobiety w swoich karierach. Trzecim panelem, w którym Katarzyna Byczkowska zabrała głos, była dyskusja „Nowy Tandem? Rola Polski i Niemiec w zmieniającej się Europie”, poświęcona współpracy między tymi krajami w kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i gospodarczej.

„Forum Ekonomiczne w Karpaczu to wyjątkowe miejsce spotkań, gdzie możemy wymieniać się doświadczeniami i wspólnie poszukiwać rozwiązań dla kluczowych wyzwań, przed którymi stoi współczesny przemysł. To doskonała okazja do nawiązania dialogu między biznesem, administracją i społeczeństwem,” podkreśla Katarzyna Byczkowska, prezeska BASF Polska.

Wyniki pierwszego w Polsce badania praktyk zrównoważonego rozwoju wśród firm produkcyjnych

Kluczowym wydarzeniem, które BASF Polska zorganizował wspólnie z AHK Polska, było śniadanie prasowe zatytułowane „Zrównoważony rozwój w firmach produkcyjnych w Polsce: szansa i zysk, czy… wyzwanie i obowiązek?”. 

Śniadanie odbyło się 4 września 2024 r., w German Lounge, i było połączone z premierą raportu niezależnego ośrodka KANTAR Polska. Raport ten, przygotowany na zlecenie BASF Polska, to pierwsze w Polsce badanie praktyk zrównoważonego rozwoju wśród firm produkcyjnych.

Wyniki badania wskazują, że zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce, choć poziom zaangażowania różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Na poziomie deklaratywnym, aż 93% dużych i średnich firm uwzględnia kwestie zrównoważonego rozwoju w swojej działalności, podczas gdy w przypadku małych firm odsetek ten wynosi 72%. Choć takie wyniki mogą sugerować duże zaangażowanie, rzeczywistość jest bardziej złożona.

„Wiele działań i strategii związanych ze zrównoważonym rozwojem, podobnie jak wiele postanowień i założeń Green Deal jest obecnie pod ogromną presją związaną z kryzysami energetycznym i geopolitycznym. I to czuć w wielu odpowiedziach uczestników naszego wspólnego raportu. Jednak pozytywne jest to, że zarówno w deklaracjach jak i w działaniach nie widać odejścia od założeń zrównoważonej przyszłości”, Katarzyna Jedynak, Head of Sales Industrial Chemicals, BASF Polska.

Pomimo wysokiego poziomu deklaracji, jedynie 10% firm ma już wdrożoną strategię zrównoważonego rozwoju, a 20% jest w trakcie jej opracowywania. Wiele firm, zwłaszcza mniejszych, nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, co stanowi istotną barierę we wdrażaniu takich strategii. Brak funduszy oraz niepewność co do realnych korzyści z tego rodzaju działań są najczęściej wskazywanymi przeszkodami.

Korzyści wynikające z wdrażania zrównoważonego rozwoju są przez firmy dostrzegane, choć w różnym stopniu. Najczęściej wskazywane korzyści to poprawa wizerunku oraz lepsze warunki pracy dla pracowników. Niemniej jednak, 18% badanych firm stwierdziło, że nie dostrzega żadnych pozytywnych efektów z wdrażania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, co wskazuje na istnienie znacznej grupy przedsiębiorstw sceptycznych wobec tego tematu.

Największym wyzwaniem, które napotykają firmy w kontekście zrównoważonego rozwoju, są koszty związane z jego wdrażaniem. Obawy dotyczące sprostania rosnącym wymaganiom regulacyjnym oraz finansowym są powszechne, co może negatywnie wpływać na konkurencyjność przedsiębiorstw. Mimo to, podczas spotkania podkreślono, że inwestowanie w zrównoważony rozwój może przynieść firmom znaczną przewagę konkurencyjną w przyszłości, zwłaszcza w kontekście rosnących oczekiwań rynkowych i regulacyjnych.

Wyniki badania ukazują również silne emocje, jakie budzi temat zrównoważonego rozwoju wśród polskich firm produkcyjnych. Optyka firm jest bardzo zróżnicowana, a podejście do zrównoważonego rozwoju często zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Mniejsze firmy wykazują większą rezerwę wobec tego tematu, podczas gdy większe przedsiębiorstwa częściej dostrzegają jego potencjalne korzyści. Dyskusje wokół zrównoważonego rozwoju są często nacechowane emocjonalnie, a w wielu przypadkach pojawiają się obawy związane z obniżeniem konkurencyjności na skutek agresywnie wdrażanych polityk ekologicznych. Często negatywne emocje są związane także z niewiedzą i brakiem szczegółowych informacji nt. możliwości praktyk z zakresu zrównoważonego rozwoju. Mimo tych wyzwań, temat zrównoważonego rozwoju angażuje i zmusza do zajęcia wyraźnego stanowiska, co wskazuje na jego rosnącą wagę w polskim sektorze produkcyjnym.

„Dla AHK Polska zrównoważony rozwój jest jednym z kluczowych tematów w dyskusjach, panelach i spotkaniach podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. I dlatego też jesteśmy dumni, że premiera tak ciekawego raportu odbyła się właśnie w Pawilonie Niemieckim AHK i w obecności kluczowych firm niemieckich, partnerów naszej obecności w tegorocznym Forum”, powiedziała Agnieszka Ozubko, Government Affairs, AHK Polska.

Wydarzenie było moderowane przez Katarzynę Jedynak, Head of Sales Industrial Chemicals w BASF Polska, oraz Agnieszkę Ozubko z Government Affairs w AHK. Spotkanie zgromadziło ekspertów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami oraz wskazywali na konieczność dalszego wspierania firm w dążeniu do bardziej zrównoważonych modeli biznesowych.

Badanie zostało opracowane jako uzupełnienie autorskiego programu BASF Polska "Razem dla Planety", który ma na celu wspieranie firm w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi. Program ten koncentruje się na promowaniu działań biznesowych i edukacji w obszarze zrównoważonego rozwoju. Dzięki wynikom badania, BASF Polska zamierza lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi mierzą się polskie przedsiębiorstwa produkcyjne.

Wszystkie wnioski płynące z raportu zostaną zaprezentowane w listopadzie 2024 roku.

Więcej informacji o programie Razem dla Planety znajduje się na dedykowanej stronie internetowej: www.razemdlaplanety.eu .

 

O BASF w Polsce

Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, kosmetyczną, tworzywa sztuczne, rozwiązania dla rolnictwa, lakiery oraz katalizatory samochodowe. Funkcjonuje tu także zakład produkcyjny w Środzie Śląskiej koło Wrocławia oraz Globalne Centrum Usług zlokalizowane we Wrocławiu i zarządzane przez spółkę  BASF Catalyst Polska. Grupa BASF w Polsce zatrudnia ponad 850 pracowników, a jej wartość sprzedaży za 2023 rok wyniosła 1259 mln euro. Jesteśmy firmą zaangażowaną w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Naszym klientom dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania przyczyniające się do skutecznej ochrony klimatu. Od 2010 roku BASF Polska jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ponadto w zakresie popularyzacji nauki prowadzimy projekt edukacyjny „chemiatomy”, a także kampanię społeczną „Chemia jest kobietą”. BASF realizuje także wiele wspólnych działań edukacyjnych z polskimi szkołami i uczelniami wyższymi.

 

 Więcej informacji można znaleźć na stronie www.basf.pl

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Plastline

Plastinvent