Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Grupa MOL ma Umowę o Współpracy z Kazachską Państwową Spółką KazMunayGas
Grupa MOL ma Umowę o Współpracy z Kazachską Państwową Spółką KazMunayGas
Warszawa, 21 listopada 2024 r. - Grupa MOL i państwowy kazachski koncern paliwowy KazMunayGas (KMG) podpisały umowę o współpracy w zakresie rozwoju sektorów naftowego, gazowego i petrochemicznego. Nowa umowa stanowi rozwinięcie udanej współpracy w Kazachstanie, gdzie Grupa MOL wraz z KMG i chińskim Sinopec rozwijają projekty gazowe na złożu Rozhkovskoye.
W ramach współpracy, Grupa MOL i KMG wyraziły chęć poszukiwania nowych możliwości rozwoju w zakresie wydobycia węglowodorów oraz transferu technologii, a także dostaw ropy i wyrobów petrochemicznych. W ten sposób obie firmy przenoszą swoje partnerstwo na nowy poziom.
Najważniejszym z założeń nowej umowy jest rozszerzenie dotychczasowej współpracy w zakresie poszukiwania i wydobycia oraz zastosowania technologii MOL w Kazachstanie, w celu zwiększenia produkcji z dojrzałych złóż oraz sprzedaży węglowodorów w Europie. Dodatkowo, partnerzy będą poszukiwać możliwości rozwoju wspólnych projektów petrochemicznych w Kazachstanie. Nie wykluczają też rozpoczęcia importu kazachskiej ropy naftowej na Węgry i do innych krajów Europy.
Dokument został podpisany 20 listopada br. w Budapeszcie, podczas wizyty prezydenta Kazachstanu na Węgrzech. Sygnatariuszami umowy są Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy MOL oraz Askhat Khassenov, prezes zarządu KMG.
„Podpisany dokument wzmacnia naszą dwudziestoletnią współpracę z partnerami w Kazachstanie. Dzięki współpracy przy rozwoju produkcji ze złoża Rozhkovskoye, zyskaliśmy tu wiele cennych doświadczeń, przyjaźni i możliwości. Jesteśmy otwarci na kolejne tego typu przygody, a najnowsze porozumienie otwiera przed nami nowe możliwości. Jestem przekonany, że będziemy mieli okazję do wielu wspólnych projektów z KazMunayGas. Chciałbym podziękować rządom naszych krajów za tę możliwość. Mogę zapewnić, że w MOL jesteśmy gotowi dalej wzmacniać kazachsko-węgierskie relacje gospodarcze, dzięki licznym projektom w sektorze energii”, powiedział Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy MOL.
W tym roku MOL świętuje dwudziestą rocznicę obecności w Kazachstanie. Jak dotąd, firma zainwestowała 200 mln USD w tamtejszy sektor naftowy, stając się największym węgierskim inwestorem w Kazachstanie.
KMG i Grupa MOL z sukcesami współpracują na polu Rozhkovskoye w Kazachstanie, w ramach międzynarodowego joint venture z udziałem KMG (50%), Grupy MOL (27,5%) i chińskiego FIOC (22,5%). Złoże zostało odkryte w 2008 r., a po uruchomieniu wydobycia i ocenie zasobów, rozpoczęto produkcję na pięciu z dziewięciu wykonanych odwiertów. Po raz pierwszy gaz ziemny ze złoża pozyskano w grudniu 2023 r., a od tamtej pory produkcja gazu ziemnego sięgnęła 1,35 mln metrów sześciennych dziennie, zwiększając poziom produkcji Grupy MOL o 4,43 mboepd.
Zawarte porozumienie z KMG to kolejne z serii ważnych partnerstw MOL Group w tym roku, po umowach z SOCAR w Azerbejdżanie i Turkish Petroleum Corporation w Turcji.
O Grupie MOL
Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern działający w sektorach naftowym, gazowym, petrochemicznym i detalicznym, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa jest aktywna w ponad 30 krajach, gdzie zatrudnia łącznie 25 tys. osób, a jej doświadczenie w branży wynosi ponad 100 lat. Grupa prowadzi trzy rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zintegrowanego łańcucha dostaw na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji oraz sieć ponad 2400 stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Działalność poszukiwawczo-wydobywcza grupy bazuje na ponad 85 latach doświadczeń w branży węglowodorów oraz 30 latach doświadczeń w obszarze wstrzykiwania CO2. Obecnie, firma prowadzi produkcję w 7 krajach i posiada aktywa w 10 kolejnych.
MOL konsekwentnie dąży do transformacji modelu biznesowego z tradycyjnego, opartego na paliwach kopalnych, w stronę niskoemisyjności i zrównoważonego rozwoju. Spółka planuje osiągnąć neutralność węglową do roku 2050, wspierając rozwój niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kontakt dla mediów: