Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Kauczuku Interplastica 2018
Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Kauczuku Interplastica 2018
Pozytywne sygnały ostatnich miesięcy dotyczące rynku rosyjskiego, a przede wszystkim branży tworzyw sztucznych, kauczuku, opakowań i spokrewnionych z nimi procesowych części przemysłu zostały znacznie wzmocnione podczas specjalistycznych targów interplastica, 21-ych targów International Trade Fair Plastics and Rubber oraz upakovka – Processing and Packaging. Ożywienie ważnych branż nabywczych prowadzi do dużego popytu na tworzywa sztuczne, produkty z gumy i opakowania. Producenci tych towarów inwestują w nowoczesne technologie produkcyjne i materiały, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom swoich klientów. Podczas obydwu imprez targowych około 900 przedsiębiorstw z 30 krajów w dniach 23 – 26 stycznia zaprezentowało na terenie SAO Expocenter w miejscowości Krasnaja Presnja swoje innowacje i jednogłośnie mówiło o bardzo pozytywnej reakcji odwiedzających i licznych sukcesach. 24 900 specjalistów z Rosji i państw sąsiadujących odwiedziło targi interplastica i upakovka. W roku 2017 zarejestrowano dla porównania 23 000 odwiedzających.
Werner M. Dornscheidt, prezes zarządu targów Messe Düsseldorf GmbH, tak podsumowuje te targi: „Przy pozytywnym rozwoju rosyjskiej gospodarki i równie pozytywnej koniunkturze rosyjskie przedsiębiorstwa korzystają z obydwu wiodących targów specjalistycznych. Tu mogą poznać najnowsze na rynku światowym produkty oraz na miejscu przystąpić od razu do negocjacji z oferentami. Ze swych dobrych kontaktów branżowych korzystają przede wszystkim ci wystawcy, którzy przy słabszych warunkach rynkowych stale byli obecni na rynku rosyjskim. Oprócz dużej ilości zawartych umów kupna, to duży popyt był ważnym sygnałem świadczącym o ciekawej gospodarczo przyszłości“.
Odwiedzający targi byli pod ogromnym wrażeniem oferty innowacji i różnorodności zaprezentowanych produktów, które dały im wgląd w aktualne trendy i szanse na rynku w przyszłości. Lepszy kurs rubla przyczynił się do tego, że przedsiębiorstwa rosyjskie, które w ubiegłych latach kryzysu musiały odłożyć konieczne zakupy, teraz mogą inwestować w modernizację swojej produkcji.
Przez kilka lat spadał światowy eksport maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych i gumy do Rosji. W roku 2016 (nowsze dane nie są jeszcze dostępne) wartość łączna światowych dostaw do Rosji wyniosła prawie 326 mln. Euro i była niższa o prawie 43% od wartości w poprzednim roku. W roku 2017 – o czym informują Niemcy i Włosi, dwa największe kraje dostawcy – eksport znacznie wzrósł: dostawy maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych i gumy z Niemiec do Rosji w okresie styczeń – listopad 2017 osiągnęły wartość 104,1 mln. Euro, co oznacza 43,5% wzrost w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej (źródło: VDMA, Stowarzyszenie Maszyn do Przetwarzania Tworzyw Sztucznych i Gumy). Włoscy producenci maszyn, wyposażenia i form do przetwarzania tworzyw sztucznych i kauczuku w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku dostarczyli towary o wartości 73 mln Euro do Rosji. Oznacza to wzrost o 109% w stosunku do tego samego okresu 2016 roku. Tym samym – jak twierdzi włoski związek branżowy AMAPLAST – po bardzo słabych latach wynikających z sankcji gospodarczych i trudnych warunków rynkowych, Rosja ponownie zagościła w drużynie dziesięciu najważniejszych kierunków eksportu.
Thorsten Kühmann, Prezes Związku ds. Maszyn do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy przy Niemieckim Związku Maszyn i Instalacji, optymistycznie ocenia aktualną sytuację na rynku rosyjskim: „Cierpliwość niemieckich producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy, którą wykazali w stosunkach handlowych między Niemcami i Rosją również w gospodarczo cięższych czasach, opłaciła się w roku 2017. Po latach spadku kursu nastąpił znaczny wzrost dostaw z Niemiec. Tym samym rok 2017 znacznie przewyższył słaby rok poprzedni i to już w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy. To ożywienie koniunktury bazuje na ogólnie lepszych nastrojach w rosyjskiej gospodarce. W następstwie tego nastąpił wzrost gotowości inwestycyjnej, co znacząco wpłynęło na pozytywny rozwój branży opakowań.
Podczas recesji w roku 2016 niemiecki udział w rynku wynosił 26,3%, udział Chin 24,4% i Włoch 12,0%. Również w przyszłości niemieccy producenci maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych i gumy chcą być widoczni na tym rynku i ugruntowywać pozycję lidera. Spodziewamy się, że koniunktura w Rosji w dalszym ciągu będzie się poprawiać i ze względu na wzrost zapotrzebowania na wysokiej jakości opakowania przyciągnie inwestycje w tym przemyśle. Z przemysłu motoryzacyjnego i budowlanego również docierają pozytywne sygnały, co cieszy branżę produkcji maszyn „Made in Germany“ i wzmocni wiodącą pozycję Niemiec w tej branży w Rosji. Po latach recesji startujemy jednak z niskiego poziomu. Na razie wiemy, że w krótkim czasie nie da się przebić wysokiego poziomu niemieckiego eksportu maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych i gumy z niezwykle udanych lat 2012 i 2013.“
Bernd Nötel, obecny na targach interplastica reprezentant Niemieckiego Związku ds. Maszyn i Instalacji, potwierdził niezwykle pozytywny odbiór niemieckiej oferty. Dostrzegł ponadto trzy trendy, które również w przyszłości staną na straży dobrych interesów: „W Rosji pojawiła się kwestia przemysłu 4.0. Możliwości wprowadzenia dzięki połączonym w sieć systemom produkcji efektywnych, długofalowych procesów, pozwalających przede wszystkim na oszczędności kosztów energii i kosztów materiałowych, cieszy się wśród specjalistów rosyjskich dużym zainteresowaniem. Wielu wystawców na targach interplastica miało już na swoich stoiskach tego typu oferty. Rośni również znaczenie recyklingu: w Rosji obecnie zwraca się uwagę na "Europejską Strategię dot. Tworzyw Sztucznych w Gospodarce Obiegowej", którą wypracowała Komisja Europejska. Spodziewany jest wzrost działań w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych pochodzących również z domowych śmieci oraz wzrost udziału recyklatów w wykorzystywanych materiałach, co wpłynie również na technologię maszyn.
Trzecia ciekawa obserwacja na targach interplastica: producenci narzędzi i form występują coraz częściej jako oferenci systemów i oferują swoim klientom – we współpracy z producentami maszyn – kompleksowe rozwiązania.“
Również włoscy producenci maszyn i instalacji zaobserwowali wśród klientów z Rosji i państw sąsiadujących większe wymagania. Mario Maggiani, prezes AMAPLAST: „W ostatnich miesiącach sprzedano głównie wysokiej jakości linie do wytłaczania i inne maszyny na ziarno o wysokiej wartości dodanej, często produkowane wg specyfikacji klienta. Rosyjscy przetwórcy inwestują nie tylko po to, by rozszerzać swoje linie produkcyjne, ale też by polepszać jakość ich wyposażenia. Korzystają na tym producenci z Włoch, cieszący się dobrą opinią w Rosji i będący w stanie dostarczyć gotowe instalacje w nowoczesnej technologii odpowiadające najwyższym wymaganiom jakościowym i o najwyższej wydajności.“ Osiągnięcie takich obrotów, jakie włoscy producenci maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych osiągnęli przykładowo w roku 2007, opiewających na łączną kwotę ponad 200 mln. Euro, Maggiani uważa za niemożliwe w najbliższej przyszłości: „Ani nie będzie to łatwe, ani nie nastąpi szybko. Ale zapotrzebowanie na dopracowane technologie w rosyjskim przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych dla zaspokojenia potrzeb klientów na produkty lepszej jakości, będzie stale wzrastać. Pozytywne sygnały dobiegające z rynku napełniają oferentów z Włoch optymizmem. W trudnych czasach wierzyli w potencjał tego rynku i stale byli na nim obecni.“ Ponad 50 przedsiębiorstw z Włoch, z których około 40 wystawiało się w ramach wspólnego stoiska pod patronatem AMAPLAST, zarejestrowało popyt na swoje produkty i spodziewa się dobrych interesów po zakończonych targach.
Innowacyjne technologie dla wszystkich branż przetwórstwa tworzyw sztucznych przedstawione zostały na targach interplastica nie tylko na stoiskach 650 wystawców. Produkty prezentowano również podczas wykładów i dyskusji w Polymer Plaza w hali 1 oraz w ramach pokazu specjalnego 3D fab+print Russia. Rosyjscy i międzynarodowi eksperci podejmowali w swoich technicznych referatach i prezentacjach kwestie rozwiązań i możliwości wytwarzania addytywnego. Dla Petry Cullmann, Globalnej Dyrektor Portfolio Plastics & Rubber Messe Düsseldorf, liczni odwiedzający wystawę i konferencję to wskzówka, by również w przyszłości podjąć ten temat: „Obserwujemy duże zapotrzebowanie na informacje na temat tej technologii. Już podczas premiery w roku 2017 prawie połowa odwiedzających targi interplastica przyznała, że chciała zobaczyć lub zobaczyła pokaz specjalny 3D fab+print. Jesteśmy świadomi faktu, że również przyszłym roku w szczególny sposób zaprezentujemy te rozwiązania spodziewając się dużego zainteresowania.“
Kolejne targi interplastica w Moskwie odbędą się w dniach 29 stycznia – 1 luty 2019 ponownie równolegle do targów upakovka. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.interplastica.de oraz w Messe Düsseldorf GmbH, kontakt z: Caroline Erben, tel. 0211/4560-436, E-mail: oraz Claudia Wolfgram, tel. 0211/4560-7712, E-mail
Luty 2018
Targi interplastica są częścią marki Global Gate, w której firma Messe Düsseldorf łączy swe światowe działania na rzecz przemysłu tworzyw sztucznych i kauczuku. W portfolio produktów zawierającym łącznie 10 imprez, znajdują się ponadto kompetencje i doświadczenie zebrane podczas organizacji wiodących światowych targów K w Düsseldorfie oraz podczas organizacji odnoszących sukces imprez regionalnych. Wszystkie 10 targów specjalistycznych to profesjonalna platforma komunikacyjna otwierająca bramy i drzwi na wschodzące rynki Europy Środkowej i Wschodniej, Azji Środkowej, Afryki Północnej, Chin, Indii i Azji Południowo-Wschodniej. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.k-globalgate.com