Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Wydarzenia RSS

Plastech'2019 | Relacja

Drukuj

Plastech'2019 | Relacja

21 prezentacji, ponad 150 gości i blisko 80 firm, to najkrótszy bilans zakończonej jubileuszowej edycji Sympozjum Technicznego PLASTECH, które już po raz dwudziesty piąty w swojej historii, odbyło się w dn. 11-12.IV.2019 r. na terenie ZAMKU GNIEW. Dodajmy, że tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem „Rola i Znaczenie Tworzyw Sztucznych Dla Rozwoju Przemysłu i Życia Człowieka” a udział w nim wzięli przedstawiciele aż 7 krajów (Austria, Japonia, Niemcy, Polska, Turcja, Węgry, Włochy)

W gronie gości znalazły się grupy producentów tworzyw sztucznych (m.in.: Covestro, DuPont, Eastman, Epsan, Grupa AZOTY, Lanxess), dystrybutorów i compounderów (m.in.: Albis, Granulat, Innocomp, Lyondel Basell A.Schulman, Plaskobel, Plastoplan, Polimarky, Polyone, Sirmax, Ter Plastics) oraz przede wszystkim narzędziowni i zakładów przetwarzających tworzywa sztuczne (m.in.: Apator-Metrix, Cersanit, Hanplast, Intemo, Kontakt Simon, Kwazar, Lamela, Maskpol, Ramp, Rosti, RPC Bramlage, Satel, Sierosławski Group).

W opinii Organizatorów tegoroczna edycja była nie tylko doskonałą okazją do wysłuchania wystąpień i prezentacji wpisujących się w nurt przewodni Sympozjum, ale także doskonałą okazją do merytorycznej dyskusji z renomowanym gronem przedstawicieli czołowych firm z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce.

Dodajmy, że wydarzeniu partnerowali: WADIM PLAST (Mecenas Sympozjum), Grupa AZOTY Partner Strategiczny) oraz jako Partnerzy Sympozjum - ALBIS, CAMdivision, GENPLAST, GRANULAT, PlasticsEurope Polska, GAMART, SCIENCE and PLASTICS EXPERTS, SIEROSŁAWSKI Group, SIRMAX, STAUBLI, WITTMANN BATTENFELD oraz TER PLASTICS Polymer Group.

Tegoroczną edycję swoją obecnością uświetnili Goście z Japonii reprezentujący firmę Japan Steel Works (producenta wtryskarek elektrycznych, których wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest firma WADIM PLAST – przyp. red.). Na specjalne zaproszenie Organizatorów wystąpienie otwierające Sympozjum wygłosił Shoso NISHIDA, światowej klasy autorytet i autor kilkudziesięciu patentów w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych, prezentujący najnowsze osiągnięcia firmy JSW w zakresie technologii wtryskiwania. 

W tej samej sesji przyszłość polskiej i europejskiej branży tworzyw w swoim wystąpieniu przedstawił Dyrektor Zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska – Kazimierz BORKOWSKI. Dotyczyło ono także najnowszych wyzwań dla całego przemysłu.

Tegorocznej edycji towarzyszyły wystąpienia grona Firm, które prezentowały się na PLASTECH-u, w ramach specjalnych bloków tematycznych dedykowanych w szczególności polskim wtryskowniom oraz firmom produkcyjnym i dotyczących zarówno samych materiałów jak również technologii przetwórstwa oraz maszyn i urządzeń.  Szczególną uwagę słuchaczy w tej części Sympozjum skupiły wystąpienia przedstawicieli firmy Sierosławski Group (Barbara SZTYLER, Martin KREMER) prezentujących w niezwykle dynamiczny sposób „Autonomiczny Świat Kompozytów Przyszłości” oraz firmy Wittmann Battenfeld Polska (Bogdan ZABRZEWSKI, Jacek KULIŚ) prezentujących „Gniazdo Produkcyjne Dla Aplikacji Medycznych w Technologii Wtryskiwania”.

Równie interesujące prezentacje miały miejsce w obszarze materiałów polimerowych i ich aplikacji, prezentujących niezwykłą rolę tworzyw sztucznych we współczesnym świecie i życiu człowieka dzięki swoim wyjątkowym i unikalnym właściwościom. O możliwościach zamiany innych materiałów tworzywami w tym kontekście w niezwykle przejrzysty i obrazowy sposób mówili w swoich wystąpieniach przedstawiciele firm: Ter Plastics Polymer Group (Goran BRKLJAC), Sirmax (Stefano CAPURRO), Granulat (Ecem YILDIRIM) oraz DuPont (Mariusz MAKOWSKI). Tego obszaru zagadnień dotyczyło również wystąpienie Wojciecha GŁUSZEWSKIEGO reprezentującego Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, którego tematem były „Zaawansowane Materiały Polimerowe Modyfikowane Radiacyjnie”.

Nie zabrakło także bardzo interesujących wystąpień w zakresie technologii przetwórstwa oraz ich efektywności, wśród których prym wiedli przedstawiciele Mecenasa Sympozjum (Mariusz AMBROZIAK, Karol DRYK, Piotr JANASIK, Michał KURLETO oraz Patryk LESISZ), a także zaproszeni do udziału przedstawiciele takich firm jak LISTEMANN Polska (Janusz WARTALSKI – „Inteligentny Dobór Technologii Chłodzenia Konformalnego”) oraz SUMITOMO DEMAG Plastics Machinery (Andrzej ZWIERZYŃSKI – „Możliwości Oszczędzania Energii We Współczesnych Wtryskarkach”).

Jak zawsze wyjątkowym zainteresowaniem słuchaczy cieszyło się pełne żywiołowości i autorskiego spojrzenia na problemy przetwórców wystąpienie Szymona ZIĘBY (Politechnika Warszawska) prezentującego temat „Monitorowanie i Kontrola Procesu Wtryskiwania”.

Omawiane przez nich zagadnienia oparte na wieloletnich doświadczeniach i funkcjonowaniu w branży stanowiły bezcenny zbiór praktycznej wiedzy, własnych uwag i obserwacji. W przekonaniu organizatorów i co najważniejsze samych uczestników to jeden z dobrych pomysłów na rozwijanie istniejącej formuły spotkań, służących budowaniu coraz szerszej platformy do wspólnej wymiany doświadczeń zawodowych.

- Chcieliśmy by to spotkanie swoim charakterem i formułą było nieco inne od dotychczasowych – mówi Jacek Szczerba, współwłaściciel Serwisu WWW.TWORZYWA.PL, będącego organizatorem wydarzenia. Oczywistym jest, że PLASTECH w dalszym ciągu jest jednym z najistotniejszych spotkań branży przetwórców i kadry inżynierskiej oraz platformą do wspólnej dyskusji nad rozwojem techniki i poziomem oferowanych rozwiązań. W tej edycji naszym Gościom zaproponowaliśmy szereg nowych i specjalnie przygotowanych na tą okazję propozycji związanych z programem Sympozjum i jego przebiegiem. Jestem przekonany, że łącząc wysoki poziom technicznego przekazu w połączeniu z historycznymi i niezwykle gościnnymi murami gniewskiego zamku we właściwy sposób uczciliśmy wspólnie nasz jubileusz. Wszystkim, którzy wzięli w nim udział serdecznie dziękujemy – dodaje.  

Zdobywcą Grand Prix tegorocznej edycji Sympozjum PLASTECH został Paweł BARTOSIAK /LAMELA, Łowicz/. Dodajmy, że kolejna edycja Sympozjum PLASTECH została zaplanowana na 16/17.04.2020 r. Do zobaczenia za rok!

Tagi: plastech
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Plastline

Plastinvent