Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Razem Tworzymy Ten Świat | Plastech'22 - Relacja
Razem Tworzymy Ten Świat | Plastech'22 - Relacja
21 prezentacji, ponad 120 gości i blisko 70 firm, to najkrótszy bilans ostatniej edycji Sympozjum Technicznego PLASTECH, które już po raz dwudziesty szósty w swojej historii, odbyło się w dn. 07-08.IV.2022 r. na terenie Folwarku ŁOCHÓW. Tegoroczne spotkanie, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbywało się pod hasłem „Rola i Znaczenie Nowoczesnych Technologii Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Dla Rozwoju Przemysłu”.
W gronie gości znalazły się grupy producentów tworzyw sztucznych (m.in.: Anwil, DuPont, Grupa AZOTY, SABIC), dystrybutorów i compounderów (m.in.: A.Schulman, Albis, Granulat, Lyondel Basell, Sirmax, Ter Plastics) oraz przede wszystkim narzędziowni i zakładów przetwarzających tworzywa sztuczne (m.in.: Curtis, Hanplast, Intemo, Kontakt Simon, Kwazar, Lamela, Maskpol, Metchem, Ramp, RPC Bramlage, Splast, Sierosławski Group, SolidPlast, Wessel-Werk, Wirthwein).
W opinii Organizatorów tegoroczna edycja była nie tylko doskonałą okazją do wysłuchania wystąpień i prezentacji wpisujących się w nurt przewodni Sympozjum, ale także doskonałą okazją do merytorycznej dyskusji z renomowanym gronem przedstawicieli czołowych firm z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce.
Dodajmy, że wydarzeniu partnerowali: WADIM PLAST (Mecenas Sympozjum), Grupa AZOTY Partner Strategiczny) oraz jako Partnerzy Sympozjum - ALBIS, DRP Group, MAPRO Polska, PlasticsEurope Polska, SCIENCE and PLASTICS EXPERTS, SIEROSŁAWSKI Group, SUMARIS oraz WITTMANN BATTENFELD.
Wystąpienie otwierające Sympozjum wygłosiła Anna KOZERA-SZAŁKOWSKA, Dyrektor Zarządzająca Fundacji Plastics Europe Polska, prezentująca „Perspektywy Rozwoju Branży Tworzyw Sztucznych”. W tej samej sesji Aneta SARAMAK, reprezentująca firmę doradczą ARENA TAX, przedstawiła zagadnienia dotyczące „Ulg i Oszczędności Podatkowych w Branży Tworzyw Sztucznych”. Jak zawsze wyjątkowym zainteresowaniem słuchaczy cieszyło się pełne żywiołowości i autorskiego spojrzenia na problemy przetwórców wystąpienie Szymona ZIĘBY /POLITECHNIKA WARSZAWSKA/, wieńczące tę część Sympozjum, prezentującego temat „Kierunki Rozwoju Procesu Wtryskiwania”.
Tak jak zazwyczaj tegorocznej edycji towarzyszyły wystąpienia grona Firm, które prezentowały się na PLASTECH-u, w ramach specjalnych bloków tematycznych dedykowanych m.in.: producentom i dystrybutorom maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw (głównie wtryskarek). W tej sesji zaprezentowali się kolejno Bogdan ZABRZEWSKI /WITTMANN BATTENFELD Polska/ „Nowoczesna Wtryskarka Wsparciem Dla Rozwoju Innowacyjnych Technologii”, Jan KULESZA /WADIM PLAST/ - „Zastosowanie Elektrycznych Wtryskarek JSW w Nowoczesnym Przetwórstwie TS”, Andrzej ZWIERZYŃSKI /SUMITOMO SHI DEMAG PLASTICS MACHINERY POLSKA/ - „Wtryskarka Elektryczna w Zrównoważonym Rozwoju Przedsiębiorstwa” oraz Piotr SŁUŻALEC /MAPRO Polska, Częstochowa/ - „Hybrydowa Przyszłość”.
Podsumowaniem tej części Sympozjum był Panel Dyskusyjny z udziałem Prelegentów tej sesji oraz zaproszonych Gości reprezentujących ich własne firmy (kolejno Jacek KULIŚ, Piotr JANASIK, Tomasz MARCINIUK oraz Agnieszka KULISIEWICZ). W niezwykle interesującej wymianie opinii i poglądów na temat rynku wtryskarek istotna część czasu została poświęcona możliwościom i perspektywom wtryskarek o napędzie elektrycznym, a także ocenie aktualnej sytuacji branży związanej z realiami całego otoczenia biznesowego.
Zwieńczeniem pierwszego dnia były wystąpienia przedstawicieli Firm Partnerskich. W tej części zaprezentowali się Michał LITWIN /SIEROSŁAWSKI Group/ „Kogo Ta Forma? Technologa Czy Konstruktora?”, Michał BIRENBAUM /SUMARIS/ „Wykonywanie Faktur i Oznaczeń Na Powierzchniach Formujących” oraz Michał KURLETO /WADIM PLAST/ „Systemy Gorąco-Kanałowe WADIM PLAST - Rozwiązania Stworzone z Myślą o Nowoczesnych Formach Wtryskowych”.
Równie interesujące prezentacje miały miejsce w obszarze materiałów polimerowych i ich aplikacji, prezentujących niezwykłą rolę tworzyw sztucznych we współczesnym świecie i życiu człowieka dzięki swoim wyjątkowym i unikalnym właściwościom.
O możliwościach zamiany innych materiałów tworzywami i kompozytami polimerowymi w tym kontekście w niezwykle przejrzysty i obrazowy sposób mówili w swoich wystąpieniach Tomasz STACHOWIAK „Szybciej, Taniej, Lepiej – Innowacyjne Technologie w Przetwórstwie Tworzyw Sztucznych” oraz Przemysław POSTAWA reprezentujący POLITECHNIKĘ CZĘSTOCHOWSKĄ – „Kompozyty Polimerowe w Nowoczesnych Aplikacjach”. Z kolei w wystąpieniu Rafała SPERCZYŃSKIEGO /SABIC High Performance Polymers/ zaprezentowane zostały „Nowoczesne Trendy Ekologiczne w Projektowaniu Właściwości TS”.
Tego obszaru zagadnień dotyczyło również wystąpienie Wojciecha GŁUSZEWSKIEGO reprezentującego Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, którego tematem były „Zaawansowane Materiały Polimerowe Modyfikowane Radiacyjnie”.
Bardzo interesującymi okazały się wystąpienia Mariusza MAKOWSKIEGO (DuPONT) poświęcone metodom badań i oceny palności tworzyw wraz z przeglądem wymagań dotyczących oceny zagrożenia ogniowego dla wybranych branż przemysłu.
Nie zabrakło także bardzo interesujących wystąpień w zakresie technologii przetwórstwa oraz ich efektywności, wśród których prym wiedli przedstawiciele Mecenasa Sympozjum (Mariusz AMBROZIAK, Karol DRYK, Piotr KLACZYŃSKI oraz Michał KURLETO), a także zaproszeni do udziału przedstawiciele takich firm jak Science and Plastic Experts (Roman HUMIENNY – „Zastosowanie Termowizji w Kontroli Procesu Wtryskiwania”) oraz WITTMANN BATTENFELD Polska (Jacek KULIŚ – „System Zarządzania Produkcją TEMI-MES”).
Omawiane przez nich zagadnienia oparte na wieloletnich doświadczeniach i funkcjonowaniu w branży stanowiły bezcenny zbiór praktycznej wiedzy, własnych uwag i obserwacji. W przekonaniu organizatorów i co najważniejsze samych uczestników to jeden z dobrych pomysłów na rozwijanie istniejącej formuły spotkań, służących budowaniu coraz szerszej platformy do wspólnej wymiany doświadczeń zawodowych.
- Tworząc ponadczasowe relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu razem zbudowaliśmy wyjątkowe miejsce otwarte dla wszystkich branżystów, których miłością są TWORZYWA SZTUCZNE – mówi Jacek Szczerba, współwłaściciel Serwisu WWW.TWORZYWA.PL, będącego organizatorem wydarzenia. Oczywistym jest, że PLASTECH w dalszym ciągu jest jednym z najistotniejszych spotkań branży przetwórców i kadry inżynierskiej oraz platformą do wspólnej dyskusji nad rozwojem techniki i poziomem oferowanych rozwiązań. Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami potwierdzili, że najważniejszą wartością całej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych są ludzie. Pamiętając, że RAZEM TWORZYMY TEN ŚWIAT pragnę zaapelować do wszystkich branżystów by każdego dnia przedstawiali tworzywa sztuczne w prawdziwym świetle, kreując ich wizerunek adekwatnie do ich nieograniczonych wręcz możliwości i unikalnych właściwości.
Dodajmy, że kolejna edycja Sympozjum PLASTECH została zaplanowana na 20/21.04.2023 r. w Łochowie. Do zobaczenia za rok!