Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Wydarzenia RSS

Razem Tworzymy Ten Świat | Relacja PLASTECH'25

Drukuj

Razem Tworzymy Ten Świat | Relacja PLASTECH'25

W dniach 3-4 kwietnia w Sanatorium Milicyjnym Nałęczów odbyła się 29. edycja Sympozjum Technicznego PLASTECH.  Motyw przewodni tegorocznego spotkania, wokół którego były zgrupowane prezentacje i wystąpienia został zdefiniowany jako „TWORZYWA SZTUCZNE JAKO NAPĘD DLA ROZWOJU KLUCZOWYCH SEKTORÓW PRZEMYSŁU”.

Rolę MECENASA Wydarzenia, organizowanego przez Serwis Internetowy WWW.TWORZYWA.PL (ENTERIO s.c. z siedzibą w Rzeszowie) pełniła firma WADIM PLAST, a w gronie jego Partnerów znalazły się: ALBIS Polska, GENPLAST, GRAFE Polska, MAPRO Polska, MEUSBURGER, SIEROSŁAWSKI Group oraz WITTMANN BATTENFELD. 

Wydarzenie zgromadziło 108 uczestników reprezentujących 60 firm i stanowiło jedno z najważniejszych spotkań branży przetwórców tworzyw sztucznych w Polsce.

W tegorocznym PLASTECH-u w charakterze Prelegentów udział wzięło wielu przedstawicielu managementu technicznego i kadr zarządzających wtryskowniami oraz zakładów produkcyjnych. Pośród nich m.in.: Adam CHUDECKI (ACS), który zaprezentował wystąpienie zatytułowane „ARCHITEKTURA PROCESOWA – uwarunkowania oraz metodologia tworzenia w przedsiębiorstwie produkcyjnym w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych”, Mariusz GWADERA (KLGS) „Bezkonkurencyjność wtryskarek pionowych w rozwiązywaniu problemów konstrukcyjnych, w szczególności wyprasek technicznych hybrydowych” oraz Jarosław JAŚKIEWICZ (DSR) „Wymogi dla dostawców podzespołów z tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej oraz wyzwania 2025”. 

Bezpośrednią odpowiedzią na temat przewodni całego Sympozjum była prezentacja Bogdana ZABRZEWSKIEGO (WITTMANN BATTENFELD Polska) zatytułowana „Czy technologia wtrysku może inspirować? Różnorodność odmian technologii wtryskiwania TS napędem dla rozwoju branż przemysłu”.

Nie zabrakło także solidnej porcji merytorycznej branżowej wiedzy dotyczącej technologii wtryskiwania, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz zastosowań tworzyw sztucznych w kluczowych branżach i sektorach produkcyjnych. Procesowi wtryskiwania poświęcone były m.in. wystąpienia „Wpływ parametrów procesu wtryskiwania na jakość wyrobów z tworzyw sztucznych – przykłady wad” (Michał BIEŃ, FICOMIRRORS) oraz „Wtryskiwanie tworzyw termoplastycznych – zasady gry” (Przemysław NAROWSKI, e-Nodo). 

Nie zabrakło także interesujących wystąpień w obszarze dotyczącym inżynierii materiałowej i modyfikacji materiałów polimerowych. Pośród nich m.in.: „Nowoczesne materiały polimerowe firmy BASF o zoptymalizowanych właściwościach reologicznych – kluczem do redukcji kosztów przetwórstwa” (Marek FLEŚMAN, ALBIS Polska) oraz „Technologia TAGTEC – Możliwość identyfikacji wyrobów z tworzyw na każdym etapie cyklu życia” (Joanna AGACIAK, GABRIEL-CHEMIE Polska). Bardzo interesującą była również prezentacja dotycząca wpływu fluoropolimerów na zdrowie ludzkie oraz środowisko „Nowe regulacje europejskie (PFAS), alternatywne zastosowania w przemyśle” (Rafał SPERCZYŃSKI, SABIC HPP). 

Gościem Specjalnym tegorocznej edycji Sympozjum była Pani Joanna PROCYSZYN, reprezentująca markę i firmę OUTPERFORM i będąca doświadczoną managerką i ekspertką w obszarze szkoleń i zarządzania, rozwijania kompetencji pracowników i wspierania firm w ich strategiach rozwoju. Obszarem jej specjalizacji jest dostarczanie kompleksowych programów rozwojowych, które mają na celu podnoszenie umiejętności efektywnego zarządzania zespołami oraz podnoszeniu wyników sprzedaży. 

W cyklu Akademia Umiejętności, w trakcie tegorocznego spotkania w Nałęczowie mieliśmy przyjemność wysłuchać trzech wystąpień zatytułowanych:

  • Nie jestem sprzedawcą, jestem doradcą – sprzedaż doradcza w branży tworzyw sztucznych
  • Psychologia decyzji zakupowych – jak klienci podejmują decyzje i jak to wykorzystać w sprzedaży?
  • Dlaczego ludziom się nie chce? – Sekrety motywacji

W toku jednego z nich odbył się PANEL DYSKUSYJNY, do którego zostało zaproszone grono specjalnych Gości, w osobach:

  • Agnieszka KULISIEWICZ | Dyrektor Zarządzająca MAPRO Polska
  • Paweł JURKOWSKI | Prezes Zarządu WADIM PLAST
  • Grzegorz POPIELIŃSKI | Prezes Zarządu WIHA Werkzeuge
  • Robert HOFMOKL | Managing Director GABRIEL-CHEMIE Polska

Głównym nurtem prowadzonego przez Joannę PROCYSZYN panelu były wyzwania w sprzedaży doradczej w branży tworzyw oraz postawiona teza, że kluczem jest umiejętność zbudowania zaufania w relacji z klientami. W zgodnej opinii mówców nic nie zastąpi osobistego kontaktu i komunikacji choć czasy i realia otoczenia biznesowego bez wątpienia zmieniają się bardzo dynamicznie.

W drugim dniu wydarzenia odbyło się FORUM DYSKUSYJNE, którego gospodarzem była Barbara SZTYLER (Dyrektor Generalna SIEROSŁAWSKI Group) i zatytułowane „Kobieca ścieżka technologiczna. Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych okiem kobiet – trudności, wyzwania, przewagi”. Gościem tego bloku była Monika STĄCEL (MS BIZNES) posiadająca niezwykle bogate i wieloletnie doswiadczenie w branży jako technolog, inzynier i manager, oparte na wielu patentach, wdrożeniach przemysłowych, badaniach naukowych oraz współpracy uczelni z przemysłem.

- RAZEM TWORZYMY NASZ ŚWIAT, to hasło stanowiące już od kilku lat motyw przewodni naszych spotkań w ramach Sympozjum PLASTECH – mówi Jacek SZCZERBA, reprezentujący Organizatora. To także wyraz moich osobistych przekonań, że niezależnie od poziomu techniki, funkcjonujących rozwiązań i innowacyjnych technologii najważniejsi – dla każdej organizacji - i jej efektywnego funkcjonowania zawsze będą LUDZIE. Stąd bierze się naturalna potrzeba rozmowy, dialogu i bezpośredniego kontaktu pomiędzy sobą prowadząca do wymiany wzajemnych doświadczeń. To wyjątkowa „rzecz”, która odpowiednio rozwijana stanowi dla wszystkich Uczestników naszych eventów ponadczasową wartość. Dziękując za wspólne spotkanie w Nałączowie, już teraz zapraszam na jubileuszową edycję naszego Sympozjum, która została zaplanowana w dn. 15-17 kwietnia 2026 r. w Gniewie. Korzystając z okazji raz jeszcze składam specjalne podziękowania  wszystkim Partnerom Wydarzenia, którzy w istotny sposób przyczynili się do uświetnienia pobytu wszystkich Uczestników Sympozjum.

Fot. Monika Mamoń-Golonka (MAPRO Polska)

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)
Plastline

Plastinvent