Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Wydarzenia RSS

Złoty Medal Chemii

Drukuj

Złoty Medal Chemii

Tylko do 16 października tegoroczni licencjaci i młodzi inżynierowie mogą zgłaszać swoje prace dyplomowe do prestiżowego konkursu Złoty Medal Chemii, organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont Poland. Na laureata czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Wszyscy finaliści otrzymają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach.

Autorzy nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich, napisanych i obronionych w roku akademickim 2014/15, a obejmujących tematyką chemię lub jej pogranicza z biologią i fizyką, jeszcze tylko przez trzy tygodnie mogą zgłaszać się do rywalizacji o tegoroczny Złoty Medal Chemii. Od pierwszej edycji konkurs jest objęty honorowym patronatem prof. dr. hab. Macieja Żylicza, prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Młodzi naukowcy mogą nadsyłać swoje prace do 16 października, za pośrednictwem strony www.zlotymedalchemii.pl. Na laureata Złotego Medalu Chemii czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 5 tys. złotych, a Brązowego – 2,5 tys. złotych.

Oprócz nagród głównych przyznane zostaną także minimum trzy wyróżnienia firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych. Wszyscy finaliści konkursu zyskają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie krótko- lub długoterminowych projektów.

Polscy uczeni wnieśli wybitny wkład w rozwój naszej cywilizacji – mówi prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN. – To bardzo ważne, aby przyszłe pokolenia polskich naukowców mogły i chciały dokonywać równie przełomowych odkryć.  Organizując konkurs Złoty Medal Chemii chcemy im w tym pomóc.

Głównymi kryteriami decydującymi o otrzymaniu nagrody lub wyróżnienia będą: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

W tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną wyróżnienia w kategoriach: rolnictwo i żywność, biotechnologia przemysłowa oraz materiały zaawansowane. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a fundatorem nagród firma DuPont.

Chcielibyśmy przyznać wyróżnienia w nowych kategoriach tematycznych, ponieważ zagadnienia z zakresu rolnictwa i odżywiania, biotechnologii przemysłowej oraz materiałów zaawansowanych odpowiadają na największe potrzeby świata i stanowią fundamenty strategii rozwoju firmy DuPont – mówi Piotr Gill, dyrektor generalny DuPont Poland.

W ubiegłorocznej edycji konkursu do rywalizacji stanęło blisko 50 studentów i studentek z całego kraju. Złoty Medal Chemii 2014 trafił do rąk Michała Hamkało z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za pracę licencjacką dotyczącą badania katalizy międzyfazowej za pomocą generacji drugiej harmonicznej. Młody naukowiec kończy studia i pracuje w Katedrze Fizyki Laserów na Uniwersytecie Friedriecha-Alexandra w Erlangen/Norymberga, w jednym z najlepszych zespołów zajmujących się zjawiskami ultraszybkimi.

Udział w konkursie pozwolił mi na uzyskanie cennych doświadczeń, a wygrana była dużym wyróżnieniem                      i docenieniem mojej trzyletniej pracy naukowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego – mówi Michał Hamkało, laureat Złotego Medalu Chemii w 2014 roku. – Nagroda jest również pomocna w rozwoju kariery naukowej. Została ona doceniona przez moich współpracowników ze Stanford University.

Lista finalistów konkursu zostanie ogłoszona 6 listopada. Następnie 16 listopada zaprezentują oni swoje prace w siedzibie IChF PAN w celu wyłonienia laureatów konkursu. Uroczysty finał piątej edycji Złotego Medalu Chemii i ogłoszenie laureatów odbędzie się 1 grudnia w Warszawie.

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin są na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

***

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (http://www.ichf.edu.pl/) został powołany w 1955 roku jako jeden z pierwszych instytutów chemicznych PAN. Profil naukowy Instytutu jest silnie powiązany z najnowszymi światowymi kierunkami rozwoju chemii fizycznej i fizyki chemicznej. Badania naukowe są prowadzone w dziewięciu zakładach naukowych. Działający w ramach Instytutu Zakład Doświadczalny CHEMIPAN wdraża, produkuje i komercjalizuje specjalistyczne związki chemiczne do zastosowań m.in. w rolnictwie                      i farmacji. Instytut publikuje około 200 oryginalnych prac badawczych rocznie.

DuPont (NYSE: DD) od 1802 roku dostarcza na globalny rynek światowej klasy rozwiązania naukowe i inżynieryjne, w postaci innowacyjnych produktów, materiałów i usług. Firma wierzy, że poprzez współpracę z klientami, rządami, organizacjami pozarządowymi i liderami, można pomóc w znalezieniu  rozwiązań dla takich globalnych wyzwań, jak zapewnienie wystarczającej ilości zdrowej żywności dla ludzi na całym świecie, zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, a także ochrona życia i środowiska. Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat firmy DuPont i jej zaangażowania w innowacyjność, odwiedź www.dupont.com lub pobierz aplikację DuPont EMEA News. dla iOs i Android.

KONTAKT:

dr hab. inż. Robert Nowakowski, prof. IChF PAN

koordynator konkursu Złoty Medal Chemii

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk

tel. +48 22 3433075

email:

 

prof. dr hab. Robert Hołyst

dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej PAN

tel. +48 22 3433123

email:

 

Włodzimierz Soboń

DuPont Poland Sp. z o.o.

tel. +48 606 802591

email:

 

POWIĄZANE STRONY WWW:

Strona konkursu Złoty Medal Chemii: http://www.zlotymedalchemii.pl/

Strona firmy DuPont Poland: http://www.dupont.com.pl/

Strona Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk: http://www.ichf.edu.pl/
Serwis prasowy Instytutu Chemii Fizycznej PAN: http://www.ichf.edu.pl/press/

Tagi: du pont pan
Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Plastline

Plastinvent