Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2015-05] Stabilna Sytuacja na Rynku Poliwęglanu w Maju

Drukuj

[2015-05] Stabilna Sytuacja na Rynku Poliwęglanu w Maju

Sytuacja na europejskim rynku poliwęglanu uznawana była za stabilną pod względem popytu jak i podaży w QII. Producenci poliwęglanu dostrzegali szansę na zwiększenie eksportu, choć kurs EUR-USD, nie był już tak korzystny w maju, jak to miało miejsce pod koniec marca i na początku kwietnia. Zgodnie z informacjami z rynku, wywóz z Europy stał się coraz bardziej ograniczony w porównaniu do marca i kwietnia. Niewielki wzrost wolumenu europejskiego poliwęglanu odnotowano w imporcie krajów azjatyckich, zgodnie z danymi za styczeń i luty.

Według informacji rynkowych, dostępność poliwęglanu w drugim kwartale była ograniczona ze względu na nieplanowane problemy produkcyjne w całym łańcuchu fenolowo-BPA-poliwęglanowym. Kilku dostawców poinformowało, że zakończyli już sprzedaż do końca QII, a jeden producent powiedział, że właściwie jest już bliski zakończenia sprzedaży na QIII.

Podwyżki cen zostały powszechnie przyjęte w kwietniu i maju, chociaż nie uzyskano całkowitych podwyżek oczekiwanych przez największych producentów na poziomie 300-350 EUR/T. Ceny w górnym zakresie wzrosły o około 75 EUR/T, a w dolnym o około 150 EUR/T. Notowania cen poliwęglanów do zastosowań ogólnych utrzymują się na tym samym poziomie co w kwietniu 2425-2550 EUR/T DDP, a do zastosowań optycznych 2400-2525 EUR/T DDP. 

Firma SABIC poinformowała o zamiarze zmniejszenia produkcji w swojej fabryce o zdolnościach produkcyjnych 260 tys.ton w Bergen op Zoom, w Holandii w drugim kwartale, do około 180 tys.ton.

Ceny kontraktowe BPA w Europie wzrosły o około 35 EUR/T w kwietniu, ale ograniczone dostawy spowodowały swobodne negocjowanie kontraktów na poziomie wyższym o około 70-100 EUR/T. Na rynku poliwęglanu oraz żywic epoksydowych zaobserwowano ożywienia popytu, wspierane przez mniejszy import i większy eksport do krajów azjatyckich z tytułu słabego euro. /Źródło: Tecnon OrbiChem/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent