Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
[2016-02] Spadki Cen ABS w Lutym
[2016-02] Spadki Cen ABS w Lutym
Sytuacja na rynku ABS staje się trudna, ponieważ europejskie ceny musiały odnotować większe obniżki cen, niż sugerowały to prognozy lutowe, na co wpłynęło umocnienie się euro wobec dolara w ostatnich tygodniach.
Importerzy materiału azjatyckiego wciąż postrzegają Europę jako obiecujący rynek, gdyż ceny w euro są przeliczane na dolary, mimo że koszty produkcji w Azji wzrastają. Europejscy producenci ABS początkowo kierowali obniżki cen na około 20 EUR/T w lutym, w tym firma Ineos Styrolution, wydał formalną zapowiedź spadków o 20 EUR/T dla standardowego typu Terluran (ABS). Jednakże wielu klientom udało się wynegocjować większą redukcję cen od swoich dostawców, niektórzy nawet o 40 EUR/T. Pomimo nawet takich obniżek cen, producentom nadal udało się poprawić swoje marże.
Notowania cen ABS w lutym ustabilizowały się na poziomie 1460-1500 EUR/T DDP (typy do wtryskiwania, ogólnego zastosowania, kolor naturalny).
Koszty surowców do produkcji kopolimeru ABS wykazywały tendencje spadkowe o około 45 EUR/T, dla typowego składu ABS - 20% akrylonitrylu, 20% butadienu i 60% styrenu. Dlatego też ze względu na niepewność co do sytuacji na rynkach surowcowych, producenci mają niewiele powodów do posiadania większego jak skromnego zaplecza surowcowego.
Popyt na wszystkich sektorach zastosowania ABS pozostawał stosunkowo silny w lutym. Rejestracje samochodów osobowych w dalszym ciągu wskazują na znaczny wzrost w porównaniu rok do roku, choć odnotowany wzrost o 6,2% w UE w styczniu jest wolniejszy niż wzrost 9,3% dla całego roku 2015.
Producenci pozostają ostrożni w swoich prognozach co do wzrostu popytu, mimo na pełne obłożenie zamówień na następny miesiąc, ze względu na niepewność makroekonomiczną. /Źródło: Tecnon OrbiChem/