Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
[2016-02] Sytuacja na Rynku Poliamidów w Lutym
[2016-02] Sytuacja na Rynku Poliamidów w Lutym
Europejski rynek poliamidu 6 w lutym został opisany przez kupujących i sprzedających jako aktywny, gdzie ceny w dużej mierze były stabilne. Nadal za główny problem rynku uznaje się występującą nadpodaż, a cisza, która do tej pory panowała na rynku może być w tym roku łatwo przerwana.
Obecnie, zgodnie z notowaniami, ceny poliamidu 6 w styczniu utrzymują się na poziomie około 1400-1600 EUR/T (Engineering Resin, virgin, DDP), chociaż wielu sprzedawców nadal podaje wyższe ceny. Ceny spadają w szerokim zakresie, głównie w zależności od wielkości sprzedaży.
Kupujący spodziewali się spadku cen w lutym, wyobrażając sobie, że niższe ceny kontraktowe benzenu w tym miesiącu pozwoliłyby zintegrowanym producentom rozważyć niższe stawki na poliamid 6. Jednakże sprzedający nie ustępowali w przypadku cen spot w negocjacjach z większością klientów. A jedną z transakcji spot ogłoszono po cenie niższej niż 1400 EUR/T DDP, ale nie była to regularna działalność.
Większość producentów odnotowało dużą sprzedaży, a uzupełnianie zapasów było jednym z powodów wzrostu sprzedaży poliamidu 6 na początku roku. Na rynku występuje jednak pewna niechęć kupujących do budowania zapasów magazynowych dopóki ceny ostatecznie nie przyjmą tendencji wzrostowej. Głównym czynnikiem wzrostu sprzedaży w styczniu oraz w lutym był także silny popyt ze strony sektora motoryzacyjnego.
Kupujący i sprzedający ostrożnie podchodzą do prognoz na rok 2016, często powołując się na czynniki makroekonomiczne jako źródło niepewności dla swoich biznesów. Wielu nabywców zaopatrywało się w ilości potrzebne do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb, nie zobowiązując się do zamawiania wielkich ilości w ramach umów.
Rynek pozostaje dobrze zaopatrzony. Wahania kursów wymiany USD/EUR w ciągu ostatnich kilku tygodni sprawiły, że dla europejskich sprzedawców poliamidu 6, mniej atrakcyjnym był oferowany materiał w Ameryce Północnej. W QIV ubiegłego roku sądzono, że eksport uwolnił się spod presji nadpodaży w Europie, ale to już raczej nie będzie realny sposób na zrównoważenie rynku.
Ceny poliamidu 66 obniżyły się w styczniu i nieznaczny trend spadkowy był kontynuowany w lutym. Notowania ceny poliamidu 66 w lutym ustabilizowały się na poziomie około 1850-2100 EUR/T (Engineering Resin, virgin, DDP), choć niewielu sprzedających przyznało się do sprzedaży po cenach niższych niż 2000 EUR/T DDP. /Źródło: Tecnon OrbiChem/