Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
[2016-04] Stabilne Ceny Poliwęglanu w Kwietniu
[2016-04] Stabilne Ceny Poliwęglanu w Kwietniu
Ceny poliwęglanu na QII nie zostały ustalone do połowy kwietnia pośród szeroko zróżnicowanych opinii co do dalszego rozwoju wydarzeń. Rynek poliwęglanu w Europie zmniejszył się w pierwszym kwartale 2016 roku, ze względu na poziomu dostaw oraz niższe ceny surowców, na które wywierana była presja w tym okresie. Według informacji rynkowych ceny poliwęglanu najprawdopodobniej obniżyły się o około 100 EUR/T w pierwszym kwartale, a producenci starają się odzyskać część tej sumy w drugim kwartale.
Firma Trinseo ogłosiła wzrost cen o 100 EUR/T, z dniem 1 kwietnia, dla różnych typów poliwęglanu. Zapowiedziany wzrost był próbą odzyskania niektórych utraconych marż w wyniku niższych cen kontraktowych w pierwszym kwartale. Ceny surowców rozliczane są także niżej jak w marcu.
Notowania cen poliwęglanów w kwietniu utrzymują się na poziomie 2400-2525 EUR/T DDP NWE typy do zastosowań ogólnych, a poliwęglanów do zastosowań optycznych na nieco niższym poziomie 2375-2450 EUR/ DDP NWE.
Sytuacja na rynku poliwęglanu jest pośrednio determinowana przez firmę SABIC, która ogłosiła na początku marca przestój instalacji o mocach produkcyjnych na poziomie 260 tt/rok w Al Jubail, Arabia Saudyjska. Według dostępnych na rynku informacji będzie ona trwać przez około 45 dni. Firma SABIC ma zaplanowane także zmiany w swoim zakładzie w Cartegena, w Hiszpanii, których szczegóły mają mieć miejsce w drugim kwartale, ale dokładne daty i zakres działań nie zostały podane.
Import poliwęglanu do EU28 pozostawał z ogólną tendencją wzrostową w okresie styczeń-luty 2016 roku, według statystyk celnych. Całkowity import w okresie dwóch pierwszych miesięcy wyniósł 18 048 ton, co stanowi wzrost o 42% w porównaniu z tym samym okresem roku 2015. Import z Korei Południowej w okresie dwóch miesięcy wyniósł 7 760 ton, co stanowi wzrost o 155% rok do roku, podczas gdy import z USA wyniósł 4 070 ton, co stanowi wzrost do 68% w porównaniu z rokiem poprzednim. Całkowity Import w 2015 roku wzrósł do 95 589 ton, co oznacza wzrost o 10,9% w porównaniu do 2014 roku. /Źródło: Tecnon OrbiChem/