Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2019-11] Sytuacja Na Rynku PBT

Drukuj

[2019-11] Sytuacja Na Rynku PBT

Europejski rynek PBT pozostaje słaby ze względu na dużą podaż i niski popyt.

Oczekuje się, że rynek nie poprawi się przez pozostałą część 2019 roku, ponieważ w czwartym kwartale z reguły następuje tzw. pozbywanie się zapasów. Główną przyczyną słabości rynku PBT jest brak popytu ze strony sektora motoryzacyjnego, a niektórzy gracze rynkowi uważają, że stan ten będzie się utrzymywać również w 2020 roku, z powodu obaw o niższy wzrost gospodarczy. Biorąc pod uwagę, że podaż jest duża a popyt nadal słaby, oczekiwano spadku cen. W czwartym kwartale spadły one o około 60 EUR/T w stosunku do trzeciego kwartału. Spadek był również spowodowany niższymi kosztami surowców. 

Wg informacji rynkowych firma DuBay Polymers przedłużyła okres postoju w swojej fabryce PBT o zdolnościach 80.000 ton rocznie w Uentrop w Niemczech. W październiku zakład został wyłączony, a produkcja została zamknięta z powodu słabego popytu. 

Europejski rynek BDO osłabił się ponownie po rozliczeniu cen na IV kwartał, ale uczestnicy rynku oczekiwali dużego spadku cen po słabym roku, w którym podaż na rynku krajowym oraz w innych regionach była dość duża, a popyt był niewielki. Dyskusje dotyczące cen rozpoczęły się na początku października, ale ceny ustalono dopiero pod koniec października. Ostatecznie uzgodniono spadek o 70 EUR/T. To rozliczenie oznacza, że ceny w 2019 roku spadały co kwartał, a oczekiwania na I kwartał 2020 r. pozostaną na tym samym poziomie. W przypadku PTA popyt w całej Europie pozostawał słabszy niż oczekiwano w ostatnich miesiącach, i trwał do października. Dane handlowe wskazują, że rynek PTA musiał szukać możliwości eksportu dla coraz większych ilości. Oczekuje się, że rynek PBT pozostanie słaby do końca roku, a tendencja ta prawdopodobnie utrzyma się w 2020 roku.

Wskaźnik PMI dla przemysłowej strefy euro spadł w październiku bardzo nieznacznie do wartości 45,9 (we wrześniu 45,7). Indeks pozostając znacznie poniżej wartości 50,0 wykazał drugi najostrzejszy spadek w ciągu ostatnich siedmiu lat. Warunki operacyjne pogorszyły się we wszystkich trzech grupach rynkowych; dobra inwestycyjne i pośrednie zarejestrowały wyraźne spadki, natomiast w przypadku dóbr konsumpcyjnych tempo pogorszenia było marginalne. Niemcy pozostały głównym obszarem słabości produkcji, a wskaźnik PMI dla przemysłu hiszpańskiego spadł do najniższego poziomu od sześciu i pół roku. Włochy zanotowały PMI poniżej 50,0, natomiast PMI w Holandii, Irlandii i Francji wykazały niewielkie zmiany. /Źródło: TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent