Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2021-04] Sytuacja Na Rynku Poliamidu w Kwietniu

Drukuj

[2021-04] Sytuacja Na Rynku Poliamidu w Kwietniu

W kwietniu rynek inżynieryjnych poliamidów znajdował się pod ciągłą presją dostaw i cen surowców. W przypadku poliamidu 6 duży popyt w całym łańcuchu wartości i wielu dalszych zastosowaniach nadal był głównym czynnikiem napędzającym pomagając producentom utrzymać wysokie wskaźniki wykorzystania posiadanych mocy. Występowały pewne ograniczenia na rynkach surowców, ale w większości to właśnie silny popyt na PA6 spowodował znaczne ograniczenie dostaw w perspektywie ostatnich kilku miesięcy. Pod koniec kwietnia określano dostawy poliamidu 6 jako „krótkie”. Jedną z istotnych przyczyn dla takiego stanu rzeczy była informacja firmy BASF dotycząca ogłoszenia działania siły wyższej na niektóre gatunki polimeru PA6 o niskiej lepkości w wyniku pożaru w fabryce w Antwerpii w Belgii, który rozpoczął się 31 marca (zaostrzając sytuację jeszcze bardziej). Pod koniec kwietnia dostawy rynkowe nadal pozostawały bardzo napięte i nie oczekuje się znacznej poprawy sytuacji w maju. Popyt w drugim kwartale utrzymuje się na wysokim poziomie, a zamówienia u producentów na maj i czerwiec są na bardzo wysokim poziomie. Poprawia się także sytuacja rynku surowcowym (jest określana jako dobra), nawet przy wysokich kosztach. Jednym z wyjątków są rynki tekstylne, które mają trudności z pokonaniem wyższych kosztów i w tych sektorach narasta presja na marże.

Ceny inżynieryjnego PA6, w kwietniu odnotowały wzrosty, a za reprezentatywny poziom przyjęto 350 EUR/T, a ceny osiągnęły poziom 2530-2660 EUR/T DDP. Producenci polimerów pod koniec marca ogłosili zamiar podniesienia cen powyżej poziomu rozliczeń kontraktów benzenu na kwiecień (+ 230 EUR/T) i w przeważającej części producenci osiągnęli wzrost cen o ponad 100 EUR/T w stosunku do benzenu. Te wzrosty polimeru były zgodne ze średnim wzrostem cen kaprolaktamu w kwietniu, co skutkowało stabilną rentownością dla producentów poliamidu. Producenci poliamidu 6 próbowali w niektórych przypadkach uzyskać wzrost w przedziale 400-450 EUR/T, ale kupujący nie zaakceptowali takich wzrostów. Osiągnięto jednak rozliczenia zarówno powyżej, jak i poniżej 350 EUR/T. 

Ceny inżynieryjnego PA66, wzrosły w kwietniu o około 300 EUR/T, osiągając poziom 4080-4280 EUR/T DDP. Pierwsze cztery miesiące 2021 roku, były niezwykle trudne dla uczestników rynku, głównie ze względu na wysokie poziomy cenowe, utrzymujące się od drugiej połowy 2020 roku. Dostawy na rynek pełnej gamy półproduktów były bardzo limitowane, a ostatnie wydarzenia jeszcze pogorszyły sytuację. W kwietniu dostawy polimerów pozostawały bardzo ograniczone, a uczestnicy rynku nie byli w stanie ocenić, kiedy sytuacja może się poprawić. Brakuje również surowców na compoundy, głównie dotyczy to włókna szklanego, ale również i innych dodatków. Dostawy kluczowych surowców, takich jak adyponitryl, HMDA i sól AH, zostały ograniczone z powodu problemów produkcyjnych w Butachimie w Chalampe we Francji, które ostatecznie doprowadziły do deklaracji siły wyżej przez BASF na tych produktach, a także na bazowy PA 66. Butachimie jest wspólnym przedsięwzięciem BASF i Invista, w którym posiadają po 50% udziałów. Zakład wg informacji rynkowych został zamknięty 12 kwietnia z powodu problemów technicznych, a pod koniec miesiąca obsługiwana była tylko jedna linia. BASF objął swoich klientów ścisłą alokacją w następstwie deklaracji siły wyższej. Uczestnicy rynku zareagowali na tę wiadomość z niedowierzaniem, a źródła przyznały, że przedłuży to niepewność na rynku PA 66 i dodatkowo ograniczy i tak już ograniczone dostawy.

W sektorze motoryzacyjnym niedobór mikroprocesorów komputerowych stał się dotkliwy, a producenci samochodów zareagowali zamykaniem linii produkcyjnych na kilka tygodni. Jeśli chodzi o ceny, to w kwietniu utrzymywał się trend wzrostowy. Producenci potwierdzili, że w Europie jest mało polimeru po cenach spot lub nie ma go wcale, i istniały przesłanki, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. Wzrost cen o 300 EUR/T odzwierciedla wyższe ceny surowców i ograniczone dostawy rynkowe we wszystkich sektorach. Dwa miesiące temu uczestnicy rynku mieli nadzieję, że ceny zaczną stabilizować się w maju i czerwcu, ale niewiele jest dowodów na to, że pod koniec kwietnia pojawiła się presja na rynek. 

Rejestracje nowych samochodów osobowych w UE wzrosły o 87,3% w marcu 2021 roku, według danych ACEA, w wyniku skrajnego spadku sprzedaży w marcu 2020 roku, spowodowanego blokadami w wyniku pandemii COVID-19. w marcu 2021 roku. W UE sprzedano łącznie 1,06 mln sztuk w porównaniu do 567.253 sztuk w tym samym miesiącu w 2020 roku. Trzystopniowe wzrosty odnotowano we Włoszech (+497,2%), a następnie we Francji (+191,7%) i Hiszpanii (+128,0%). Rynek niemiecki również odnotował dobre wzrosty, ponieważ sprzedaż wzrosła o 35,9%. Podczas pierwszego kwartału 2021 roku. popyt w UE na nowe samochody wzrósł o 3,2% do 2,6 mln sztuk ogółem. Pomimo gwałtownych spadków w styczniu (-24,0%) i lutym (-19,3%), dobre wyniki w marcu zniwelowały negatywny trend. /Źródło: TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent