Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Analizy Rynkowe (EP) RSS

[2021-05] Sytuacja Na Rynku PBT w Maju

Drukuj

[2021-05] Sytuacja Na Rynku PBT w Maju

Europejska podaż PBT nadal jest napięta, a coraz więcej producentów deklaruje występowanie „siły wyższej” w Europie. Wolumen importu jest nadal niski ze względu na ograniczenia przesyłek kontenerowych, a dostępność BDO jest słaba, a popyt jest dobry.

Firma Lanxess ogłosiła wystąpienie „siły wyższej” w należącej do niej fabryce DuPont PBT w Hamm-Uentrop w Niemczech 15 kwietnia. Poinformowano, że ponowne uruchomienie nastąpi w trzecim tygodniu maja. Podobnie firma BASF ogłosiła działanie „siły wyższej” w dniu 21 kwietnia w swoim zakładzie PBT, z powodu problemów z dostawami, głównie z powodu braku PTA.

Ceny w I kwartale ustalono z podwyżkami głównie ze względu na dobry popyt, niską podaż, a także wyższe koszty surowców. Podwyżki były w granicach 250-400 EUR/T. Ceny na II kwartał w porównaniu z I kwartałem stabilizują się na wyższym poziomie około 1000-2000 EUR/T. Wynika to z niskiej podaży, niedoborów surowców, takich jak PTA, oraz wysokiego wzrostu BDO.

Istniały oczekiwania, że ceny surowców BDO ustabilizują się na określonym poziomie, jednak wzrost cen BDO o 1125 EUR/T w II kwartale był nieco zdumiewający (najwyższy wzrost BDO na rynku). W I kwartale ceny wzrosły o 450 EUR/T w porównaniu do IV kwartału 2020 roku. Ograniczenia podaży w dużym stopniu wyjaśniają niezwykle wysoki wzrost cen BDO w II kwartale, nie tylko w Europie, ale także w USA. Europejski BDO przenosi się do Azji, ponieważ ceny są bardziej atrakcyjne niż w Europie, a eksport azjatycki jest mniejszy, ponieważ produkt pozostaje na rynku krajowym. Import do Europy znacznie się zmniejszył, ponieważ sprzedawcy mogli uzyskać większe zyski gdzie indziej.

Co więcej, jeśli chodzi o surowce, europejski rynek PTA pozostaje niezwykle ograniczony, a u dwóch producentów nadal obowiązuje „siła wyższa”, która ogranicza podaż do klientów kontraktowych, z alokacją na poziomie 30-60%. Na rynku PET również występują niedobory, ponieważ importowany produkt z Azji został ograniczony przez wysokie koszty frachtu. Oczekuje się, że wskaźniki operacyjne PTA wzrosną dopiero pod koniec maja lub w czerwcu, po ponownym uruchomieniem INEOS Aromatics w Belgii. JBF, UAB Orion PET Global i Plastiverd w Hiszpanii zostały zmuszone do ogłoszenia „siły wyższej” na PET ze względu na brak PTA, a pozostali producenci stosowali obniżone stawki operacyjne.

Popyt jest obecnie mieszany. Duża część PBT trafia do motoryzacji, ale sektor ten boryka się z bardzo drogimi surowcami. Zamknięcia zakładów motoryzacyjnych mogą również nastąpić, gdy Europa będzie walczyć z trzecią falą COVID-19. Krótkoterminowa dynamika rynku zależy w dużej mierze od tego, jak zmieniać się będzie sytuacja na rynku BDO i PTA. /Źródło: TOC/

Wyświetleń:
Komentarze użytkowników (0)

Przeczytaj także:

Polecamy:

ALBIS - In Touch With Plastics

Plastline

Plastinvent